Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

aditza_71

Tudor mi-a aratat  niste sirop in butoaie de 200 kg. si mi-a dat sa gust si  zici ca-i miere la gust. Oare era apimera cum ati arata dvs. in poza?

romikele

Citat din: aditza_71 din August 30, 2014, 11:30:56 PM
Tudor mi-a aratat  niste sirop in butoaie de 200 kg. si mi-a dat sa gust si  zici ca-i miere la gust. Oare era apimera cum ati arata dvs. in poza?
Da, el aduce la butoi fiindca are peste 300 de famili de stimulat si completat rezervele.

aditza_71

Am inteles. Am vazut si stupii lui cu albine acolo, avea in jur de 150 acolo. El avea folie la toti stupii pusa.El mi-a spus ca foloseste folia aproape tot timpul anului., dar are plasa la toti pe fund.Ce parere aveti de folie? Eu o folosesc acum toamna si putin primavera.

romikele

Si eu o folosesc tot timpul anului , fundurile sunt AV

aditza_71

Multumesc mult pt. pontul cu Tudor si cand ajung prima oara in R.Sarat fac o cinste . :thanks:

bio

Citat din: romikele din August 30, 2014, 10:57:20 PM
Este Apimera, la care adaug Protofil si Startovit:
...
Citat din: romikele din August 30, 2014, 10:59:46 PM
41 de lei bidonul de 7 kg.
...

5, 85 Ron pe Kg de Apimera..!!!!.

... sa inteleg ca este acelashi sirop care este vindut de cei de la Filomera care ii spun tot Apimera ??...
"Apimera" care este de fapt  F 40.

Citat din: romikele din August 30, 2014, 11:32:49 PM
Citat din: aditza_71 din August 30, 2014, 11:30:56 PM
Tudor mi-a aratat  niste sirop in butoaie de 200 kg. si mi-a dat sa gust si  zici ca-i miere la gust. Oare era apimera cum ati arata dvs. in poza?
Da, el aduce la butoi fiindca are peste 300 de famili de stimulat si completat rezervele.

numai ca la butoi are alt pret mult mai mic .


Este foarte bun la completare F 40 .

... la stimulare o fi bun F 40, dar  dat si in combinatie cu ceva sirop de zahar eu observ o "miscare" mai buna la familia de albine.

romikele

Pe eticheta scrie "Produs în Germania Agrana Zucher"
F40 se aduce din Ungaria
Eu nu folosesc cantități mari, așa că am luat câteva pet-uri de 5 l pentru stimulare, în continuare completarea o voi face cu sirop de zahăr.

romikele

Citat din: romikele din Iunie 21, 2014, 09:26:29 AM
Printre picăturile de ploaie proiectăm viitoarea casă de la țară  :)
Până se strâng fondurile, va fi gata și proiectul  =))

Intre timp au aparut modificari prin partile esentiale, proiectul se apropie de final, mai sunt ceva detalii prin interior.

Cam asa arata va arata din exterior  :wink2:

dodo79

Citat din: romikele din Septembrie 20, 2014, 11:01:45 AM
Citat din: romikele din Iunie 21, 2014, 09:26:29 AM
Printre picăturile de ploaie proiectăm viitoarea casă de la țară  :)
Până se strâng fondurile, va fi gata și proiectul  =))

Intre timp au aparut modificari prin partile esentiale, proiectul se apropie de final, mai sunt ceva detalii prin interior.

http://liviuroman.com/default/CASE/PROIECT/

Cam asa arata va arata din exterior  :wink2:
Frumoasa,aveți familie mare.

bio


mihai.vr

Frumos, frumos. Luminatorul ala e doar pentru design? Sau vrei sa fie si pt acces in pod?

romikele

Si acces in pod, mai e de lucrat la proiect, dar nu prea e timp si inca nu ma descurc asa cum as vrea cu SketcUp-ul.
Dar nu-i nici o graba, pana vin finantele va fi gata!  :D
Mai e si subsolul, cosul de fum, aranjamentele interioare, s.a.m.d.
Apoi desenele cotate, avizul arhitectului, alergatura de rigoare pentru aprobari...........

dodo79

Citat din: romikele din Septembrie 20, 2014, 11:03:45 PM
Si acces in pod, mai e de lucrat la proiect, dar nu prea e timp si inca nu ma descurc asa cum as vrea cu SketcUp-ul.
Dar nu-i nici o graba, pana vin finantele va fi gata!  :D
Mai e si subsolul, cosul de fum, aranjamentele interioare, s.a.m.d.
Apoi desenele cotate, avizul arhitectului, alergatura de rigoare pentru aprobari...........
.,......oferta de pret ptr materiale,manopera.cand e gata ne gandim la plata consumului.sunt multe nea Mihai.stiu pe propria piele.nu as mai face cu mansarda sau etaj.mobila costa aproape cat ridicatul casei.

Vyktor

Citat din: romikele din Septembrie 20, 2014, 11:03:45 PM
nu ma descurc asa cum as vrea cu SketcUp-ul.


Eu m am apucat de construit in '98. Aveam 27 de ani si probabil o mare doza de nebunie,  sau inconstienta.
Vreo doi ani am tot desenat proiecte pe hartie milimetrica :rotfl:
Pe vremea aia nu vazusem pc ul decat in poze.

mihai.vr

Citat din: romikele din Septembrie 20, 2014, 11:03:45 PM
Si acces in pod, mai e de lucrat la proiect, dar nu prea e timp si inca nu ma descurc asa cum as vrea cu SketcUp-ul.
Dar nu-i nici o graba, pana vin finantele va fi gata!  :D
Mai e si subsolul, cosul de fum, aranjamentele interioare, s.a.m.d.
Apoi desenele cotate, avizul arhitectului, alergatura de rigoare pentru aprobari...........
Si eu ma ocup cu desenatul caselor, si de aia intrebam.  :)