Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

D006

  Amator baiatul , in Romania sunt stupini industriale unde de ambaleaza o tona de invert pe ora in saci menajeri iar in alta ora este data la stupi.

pharaonu75

La aia nu mai e saracie,pentru  ca folosesc saci si nu folosesc hranitoare de podisor?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

la ei hranitoarele sunt prea mici , ei baga 16 kg. odata.

mape 48-petru manea

Rusul face hranire de completare ---in peturi se face stimulare

romikele

Tot de pe la ruși... 8 litri de sirop odată... tot din sărăcie  :wink2:  :P :hi:

http://youtu.be/gZtlLx-dY-w

romikele

Un mod de pregătire și administrare a siropului...

http://youtu.be/NJQNTCPAQWI

bio

Citat din: romikele din August 16, 2014, 10:15:30 AM
Un mod de pregătire și administrare a siropului...

http://youtu.be/NJQNTCPAQWI

..azi am fost la stupi si le-am dat sirop.

Am ajuns la ferma in jur de ora 10 si pina la ora 16 terminasem de dat sirop la 6 pavilioane, pina la  1,5 litri la familiile care au magazia inca pe ele si pina in jumate de litru la cei care ocupa un corp de Dadant... ... plus ca in jur de ora 14 am avut o jumate de ora pauza de masa .

Daca faceam ca sovieticul ala din filmul de mai sus cred ca terminam in 3-4 zile ce am facut in 5 ore jumate... .




romikele

Rusul le da sirop la albine, tu doar il arati  :razz: :hi:

bio

Citat din: romikele din August 16, 2014, 10:40:36 PM
Rusul le da sirop la albine, tu doar il arati  :razz: :hi:

... =)).. Pamint-- ca este este GRATIS--- daca era sa manince albinele,... cred ca nu le dadea nimeni mai mult decit mine.... :nudie:

...le dau sirop numai ca sa am cintarul cu un usor plus-- citeva sute de grame, maxim 1 kg-- fata de saptamina trecuta.

Sunt adeptul hranirilor de completare si stimulare... dar la noi, in conditiile meteo ale iernii din Ro cred ca nu cred ca exista motivare serioasa a  hranitoarelor de capacitate mai mare de 2 hai sa zic 2,5 litrii.
Doar cei vor sa dea vreun "tun"si vor sa profite de preturile actuale ale mierii raportat la pretul zaharului sau al api-siropului-- vor gasii motivarea hranitoarelor cit galeata..


Rusii sau canadienii au iarna 6-7 luni si familiei de albine ii trebuiesc cantitati mult mai mari de hrana la rezerve fata de ce nevoi ar fi raportat la iernile din Ro. De aceea ei dau cantitati asa mari de sirop.

D006

#834
Citat din: bio din August 16, 2014, 11:16:06 PM
Rusii sau canadienii au iarna 6-7 luni si familiei de albine ii trebuiesc cantitati mult mai mari de hrana la rezerve fata de ce nevoi ar fi raportat la iernile din Ro. De aceea ei dau cantitati asa mari de sirop.

  La mine in zona vetrei permanente nu a mai fost cules de pe la 15 iunie , urmatorul cules probabil va fi pe la 1 aprilie 2015 . Eu am in fata cam 7 -8 luni de " iarna " . Cu alde un kil de zeama lunga nu mai vezi familii bune la primavara.
   Nu mai generalizati cazul vostru la toata apicultura din Romania . Sunt zone si zone , am prieteni care anul acesta nu au avut nici o zi de cules de productie . Daca e dupa mintea lui Bio ne mutam toti in balta Ialomitei si am rezolvat treaba.

bio

#835
.... si in Balta Ialomitei este seceta crunta . Totul s-a uscat . .. :sad:

Sper ca ploaia de aseara sa ajute , dar , rezultatele se vor simtii dupa vreo saptamina, poate doua saptamini ca momentan totul este uscat.



bismark

   Sinteti apicultori de productie,dar ce aveti cu albina,saraca va da tot sporul ei iar voi vreti cu tot dinadinsul sa o distrugeti pentru ce? va ginditi ca o data veti gresi si veti pierde tot?. Sau mai vazut cazuri cind sau distrus stupine mari dintr-o simpla greseala.Nu sint un apicultor de productie,dar nici un apicultor criminal,am studiat toate site-urile in care s-au distrus stupine si toate au fost din cauza apicultorului.De aceea sint adeptul hranirilor fie de intretinere sau de spor in puiet numai cu miere.Merge odata de 2 ori pina gresesti o data sau conditiile atmosferice iti poate juca festa sa-ti transforme siropul de zahar intr-unul in care o diarie sa-ti decimeze toata stupina.O spun din experienta si nu vreau sa pateasca nimeni asa ceva.Hapsinul ia mai mult decit ii trebe de la fiinta asta si dupa aceea vede ca moare albina de foame , un Hagi Tudose.Dupa cum v-am mai spus opresc de la salcim 1-2 rame capacite pe care le dau la margine de cuib, in partea stinga de urdinis(avind urdinis pe dreapta)si pina acum nu m-au dezamagit albinele pastreaza aceasta miere pentru iarna,nu se atinge de ia daca este complet capacita (mai sint si familii care o consuma) asta in functie de necesarul de dezvoltare, cind are puiet prea mult si nu exista cules in natura,consuma de la rezerva.Dar asta se poate regla foarte usor atunci cind vezi ca se consuma de la rezerva introduci rame cu miere mai putin  calitativa din culesul curent.Asta se intimpla destul de des in cazul cind conditiile atmosferice nu permit un cules normal. Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

Citat din: bismark din August 17, 2014, 10:33:03 AM
   Sinteti apicultori de productie,dar ce aveti cu albina,saraca va da tot sporul ei iar voi vreti cu tot dinadinsul sa o distrugeti pentru ce? va ginditi ca o data veti gresi si veti pierde tot?.

Normal ca ma gandesc si am planul B . In caz de probleme  in primavara cumpar alta stupina si merg mai departe . oricum de la zahar nu are ce sa pateasca albina.

bismark

   Fiecare, face cum crede, eu nu dau sfaturi zic cum fac eu,daca cineva ia de bine ce spun e lucrul lui si totul e manual.Banul trebuie sa circule,altfel cum s-ar imbogati unii.Vindem-cumparam negustori ne numim.Daca bagi un leu si iese 2 e bine.Miine ne apucam de facut covrigi cu sau fara gaura :razz:. Marii industriasi sau imbogatit in termen de citeva generatii,noi vrem azi, greseala enorma ca totul asteapta o greseala sa pierzi tot.Cu respect ^:)^ ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

fiug1970

...cheltuim bani pe care nu/i avem in lucruri care nu ne trebuiesc,pentru a impresiona lumea pe care nu o interesem.....Will Smith.