Cum e anul acesta apicol?

Creat de Adrian Vasile, Aprilie 27, 2013, 09:52:23 PM

« precedentul - următorul »

Adrian Vasile

Apicultori din toata tara cum e anul acesta apicol? Aveti productie e un an bun? Cum va afecteaza vremea?

12 BNR

acuma de cand sa pus pe vreme buna, nu ma pot plange, albinele aduc de toate, miere este accuma sa vedem ce va fi la salcam. pana acuma noroc cu florile de la pomi.

Adrian Vasile

Se pare ca anul acesta nu tine cu apicultorii, vremea schimbatoare si rece tine albinele in stupi din ce am auzit .

cristi ciuc

Trece salcâmul și la Ciuc, dar ploile au fost prezente în toată această perioadă.
Singurele speranțe ar mai fi teiul și poliflora, după aceste ploi.

cipriene

anul asta a fost nasol :qp:
miere putina, roiuri putine, dezvoltare anevoioasa, etc
singurii care o duc bine indiferent de an sunt procesatorii, ca doar ei stiu "sa faca " miere
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

istodorescu vasile

pentru mine a fost un an foarte bun cu productie de miere de 48 kg de miere pe familie.se putea si mai mult tinind cont ca alerg dupa toate culesurile in pastoral  si fiind multi stupi productia per familie scade odata cu cresterea numarului de stupi. dar in afara de miere mai realizez si vinzare de roiuri si matci. eu sint multumit

RazvanTi

eu sunt multumit. mi-am dublat efectivul, am facut si putin polen, ceva miere si ceva propolis.
un an reusit zic eu
la anul datorita experientei cumulate speram la mai mult.
SUCCES!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

cristi ciuc

Ar trebui făcută și distincția între staționar și pastoral. Pot fi surprize în ceea ce privește culesul între stupine aflate la 10 km distanță, datorită volumului de precipitații diferit.
A fost un an mult mai bun pentru mine, care nu deplasez stupii de pe vatră.
Anul trecut, din punctul meu de vedere, a fost cel mai slab, dacă ar fi să luăm ca referință, un interval la modă - 5 ani.
În raza de cules a vetrei a fost dezastru: seceta a înroșit vegetația încă de la jumătatea lunii iunie.
Există totuși ciclicități ciudate, după un asemenea an, anul acesta am remarcat în vegetația polifloră palete cromatice variate, care îmi confirmă faptul că unele specii de plante sunt latente, adorm în condiții de secetă ori frig extrem, apoi izbucnesc. Nu degeaba jonglăm cu stratificarea/scarificarea.
Un an mai bun vă urez tuturor!

stefan1

  ,,2017 este un an mediu spre slab din punct de vedere al producţiei de miere. Problema este că s-a terminat devreme anul apicol, în luna iulie, dar nu este mai slab ca 2016, anul pe care noi apicultorii l-am considerat unul dintre cei mai slabi din ultimii 40 de ani. Producţia va fi cu circa 20% mai bună decât anul trecut, însă până la această dată estimăm că vom face la jumătate, undeva la 45—50% dintr-o medie bună de 22.000—24.000 de tone de miere pe an de la cele aproximativ 1,3 milioane de familii de albine. Mierea de salcâm s-a făcut, în medie, între 6 şi 8 kilograme pe familia de albine, în loc de 14—15 kilograme, la rapiţă a fost de 4-5 kilograme, la tei de 5-6 kilograme, iar la floarea soarelui, între 6 şi 9 kilograme pe familia de albine, deşi o producţie normală era de 25 de kilograme pe familie. Totul depinde însă de fiecare judeţ în parte. În prezent, în partea de vest a ţării şi în Transilvania este în continuare secetă şi practic nu mai avem cules, ci doar întreţinere", a explicat Fetea, pentru Agerpres.

  Aici articolul intreg din "Ferma":

  https://www.revista-ferma.ro/articole/apicultura/productia-de-miere-mai-mica-cu-pana-la-50
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

La mine a fost cel mai bun an de cand fac apicultura..bineinteles ca si acumularea de experienta si-a spus cuvantul.
Concret: a crescut productia de la 35kg la 46kg/familie - 31.5% si productia cu 40% - 1t la 1.4t. Avand in vedere stadiul de hobbist ma declar multumit de anul 2017. Familiile de productie au o medie de 6-7 rame de puiet si sunt inca in pastoral cu ele in jud TM pentru ca inca avem cules de 200-250gr/zi..nu stiu de la ce, dar este.  :hi:

MirceaCalin


stefan1

  Si eu zic ca anul asta a fost peste medie, dar probabil Fetea cunoaste situatia din toate zonele tarii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Citat din: stefan1 din August 26, 2017, 02:45:15 AM
  Si eu zic ca anul asta a fost peste medie, dar probabil Fetea cunoaste situatia din toate zonele tarii.
Pentru mine a fost un an slab.
Salcamul compromis 50% de bruma.
Teiul nu a dat nectar s-a uscat floarea in el.
Poliflora pana la instalarea secetei crancene.
Din discutii purtate salvarea apicultorilor de un an dezastruos a fost Floarea soarelui .
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Cel mai prost an de cand m-am apucat de apicultura. Salcam compromis 90% din cauza celor 50 cm de zapada de Sf. Gheorghe si a brumelor succesive de dupa. Poliflora, de regula colacul de salvare a fost si ea un dezastru. Un iulie ploios si o ploaie cu gheata au terminat orice speranta. Noroc cu ramele de la rezerva de anul trecut ca am reusit sa mai dac ceva roi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Donbazil

Salut!

Nasol!....Cel mai prost an apicol de cand  fac apicultura  la nivelul  "peste suta"....
La miere - dezastru  doar ceva mana la una din stupine si - atat. Cu polenul  -  am supravietuit....