Avantajele si dezavantajele de a fi membru unei asociatii.

Creat de marian sima, Decembrie 31, 2013, 03:19:14 PM

« precedentul - următorul »

romikele


filip

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 12:53:33 PM
Daca patim cum am patit cu PNA-ul ....
Trebuie sa recunosti Dragos,ca in privinta PNA,nu noi NEAFILIATII ,v-am incurcat
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: filip din Ianuarie 04, 2014, 01:33:17 PM
... nu noi NEAFILIATII ,v-am incurcat
Dar nici nu ne-ati ajutat... trebuia sa veniti sa sustineti drepturile afiliatilor  :D

D006

  Nu e vorba ca cine pe cine a incurcat ,problema e ca apicultorii si reprezentantii lor au fost in plus la acest PNA .In prima faza am fost facuti de 8 milioane si sunt toate sansele ca PNA sa aiba soarta POSDRU . Adica sa se blocheze orice finantare europeana pe acest program .
  De noul  PNDR nu mai pomenesc ca acolo este valea plangerii si nu vreau sa mi se reproseze mai tarziu ca am cobit.

bio

Citat din: romikele din Ianuarie 04, 2014, 01:17:14 PM
...
Ce-ai patit cu PNA-ul?

Durerea lui Dragosh nu stiu daca este aceeashi cu ceea a celor peste 92% din apicultorii care au votat la acel sondaj deschis de catre dl. MPH privind acordarea PNA-ului.

... 92% din apicultorii acestui forum si-au dorit "subventia pe familia de albine"...
reprezentantii care au fost la negocieri se pare ca au promovat interesul celor 6 % care nu i-si doreau subventia pe familia de albine..

La negocierile privind PNDR-ul ..?.. vom avea tot reprezentantii celor 6 %..?

marian sima

Legea Apiculturi recent aparuta nu difera de cea ce faceau comunisti cu ceva zeci de ani in urma.
Obligau tarani sa devina membri CAP.
Asa se intampla si acum ,fortezi niste oameni sa intre intr-o forma de asociere fara ca ei sa vrea.

Lege
Capitolul 3
Dispozitii finale.

Punctul c)Avertisment sau amenda de la 50 la 100 de lei in cazul neidentificari stupilor de catre apicultor la formele asociative de profil legal constituite conform legislatiei in domeniu.

Totul ce se intampla acum este o pregatire pentru evenimentele la care apocalipsa face referire.
Capitolul 13

16. Şi ea îi sileşte pe toţi, pe cei mici şi pe cei mari, şi pe cei bogaţi şi pe cei săraci, şi pe cei slobozi şi pe cei robi, ca să-şi pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.

17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.

A forta niste  cetateni numai Statul poate sa o faca,incepe cu micile asociatii si termina cu marea Asociatie,o asociatie FORTATA ca si in cazul de fata.


dan sebastian

Stiti ce nu pricep eu? De ce Romania cotizeaza la Uniunea Europeana mai mult decat absoarbe? De ce complica si birocratizeaza tot in loc sa dea banii la lume? Noi, dupa ce ca suntem varza la absorbit, te mai trimite  dupa mi de hartoage la toate organele statului. De ce nu vin aia de la APDRP  an de an sa-ti numere stupii, decat sa faca mii de hartii si noi si ei. Face o verificare primavara si una toamna. Asa vede ca mai crapa unii pe iarna si cat te chinui sa ajungi cu nr. la ce ai in proiect. Si absoarbe si tara asata toate fondurile.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

PNA-ul e una , Subventia pe familie e alta . Dar sa presupunem prin absurd ca banii de la PNA ar fi impartiti frateste la toti stupii din Ro , asta inseamna 9 lei pe colonia de albine . Asta inseamna ca cineva cu 100 colonii va incasa 900 lei pe an subventie . E mult , e putin ?

filip

Dragos,apicultorul trebuie sa fie rentabil din ce produce nu din SUBVENTIE.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

kamy

Ai dreptate Dragos,mai bine sa ia cativa smantana si restul din parti!oare de ce am io impresia ca ne sant puse fonduri la dispozitie de uie si ulterior spaguiti politrucii nostri sa nu le mai acorde,pna-ul fiind siropul pus la troaca pentru toti viespii sau duetul birocrati-politic!daca jocurile sant deja facute la ce bun sa agitam pepsi-ul,riscam doar sa ne stropim!

marian sima

Ce e asa de priceput Dan.
Sleapsa asta de politicieni si conducatori mafioti cer profesionalism apicultorului  dar ei sant de cacao.

Vor asociere ca sa poata sa te suga ma bine daca-ti ea si din putini bani Europeni e si mai bine.
nu uita Statul Roman intodeauna se preface ca-ti da cu o mana si i-ti ea cu doua.

bio

#146
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 04:50:05 PM
PNA-ul e una , Subventia pe familie e alta . Dar sa presupunem prin absurd ca banii de la PNA ar fi impartiti frateste la toti stupii din Ro , asta inseamna 9 lei pe colonia de albine . Asta inseamna ca cineva cu 100 colonii va incasa 900 lei pe an subventie . E mult , e putin ?

Pe fiecare categorie de animal in parte UE a alocat niste fonduri. Numai ca la albine la "propunerea asociatilor" acei bani in loc sa se dea subventie pe familie a aparut "cacealmaua numita PNA"..
UE da banii dupa cum propun "reprezentantii "...

Dragosh parca ti-am m-ai raspuns la aceea intrebare:...
-Nu este nici mult...nu este nici putin.......ESTE CORECT !....

D006

Citat din: filip din Ianuarie 04, 2014, 05:04:17 PM
Dragos,apicultorul trebuie sa fie rentabil din ce produce nu din SUBVENTIE.
Tovarese Filip cu mandrie patriotica va informez ca toti fermierii din UE primesc subventii intr-un fel sau altul.  Deja va dati cu curul de pamant ca in marketuri e posirca pe post de miere la pret mic . In urma cu doua luni am gustat miere China foarte buna organoleptic si la un pret imbatabil.

D006

Citat din: bio din Ianuarie 04, 2014, 05:30:16 PM

-Nu este nici mult...nu este nici putin.......ESTE CORECT !....

dupa ce standarde este corect ?

filip

Dragos,ce nu pricepi tu si altii..........e faptul ca apicultorii Neafiliati nu au bagat posirca de sirop in stupi si nu au vandut miere din china.Cei care practica asa ceva sunt blindati in hartii.
Oare caii a caror copite sunt gasite zilele acestea au fost transati in abatoare autorizate,iar carnea avea autorizatie.........sunt prea multi sa fie kilariti de un Neafiliat
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)