Avantajele si dezavantajele de a fi membru unei asociatii.

Creat de marian sima, Decembrie 31, 2013, 03:19:14 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2014, 01:43:11 PM
  .......

PS> Mai bio sa stii ca PNA a fost un mare succes dar cand vulpea nu ajunge la struguri spune ca sunt acri !!!!!!
...

PNA care s-a incheiat a fost o CACEALMA pentru apicultorii onesti care lucreaza  zi de zi intre albine . Daca vrei luam fiecare masura pe care s-au alocat banii si i-ti dau alta  rezolvare mai eficienta.
Am beneficiat si eu de PNA dar cind am stat cu creionul in mina am realizat ca banii care trebuiau sa ma ajute pe mine au ajuns in buzunarele altora.
.

Ca fostul PNA a fost cacealma si-au dat seama multi apicultori- cam tirziu, dar si-au dat seama--..dar viitorul PNA "miroase a ....." de la o posta.

Dragoshe, stai lin,  tu habar nu ai cum sta treaba cu apicultura REALA,  apicultura practicata de stuparii palmasi, de la baza piramidei apicole..
De fapt nici cu tehnologia apicola nu-mi dai impresia ca o stapinesti prea bine ca te vad cum te agiti incercind alta metoda de dezvoltare a familiilor in aceasta primavara.
Ma asteptam la un apicultor care are zeci de ani de experienta apicola cum spui tu ca ai,.... sa ai deja un stil de munca pe care sa-l stii si sa-l aplici in fiecare primavara nu sa faci noi si noi incercari in fiecare primavara .
  Imi aduc aminte de  acum vreo 3 ani in urma cind dadeai de la inceputul lui ianuarie sirop la punga deasupra familiilor de albine... =))..m-am m-ai amuzat asa copios decit la filmele lu' nea' ursu.. =))

Eu am mult mai putina experienta apicola, fata de ce spui tu ca ai ... dar eu de vreo  10 ani, am aceeashi formula "de dezvoltare " a familiilor.
Demult nu mai caut ca in fiecare an sa vad ce pasi urmez in dezvoltarea familiei de albine cum inca faci tu cam dintotdeauna... am o tehnologie  care o urmez si sunt multumit...cum naibii sa nu fiu multumit cind acum vreo 14 ani am plecat de la o DACIE prapadita si am ajuns destul de departe fara nici un fel de proiect....


D006

Ai plecat de la o dacie si ai ajuns la un matiz .... ce sa spun ...
Eu in fiecare an experimentez cate ceva . In ziua in care nu mai am ce experimenta in apicultura ma las de meserie si ma apuc de viermi de matase . Aici e diferenta dintre noi , eu fac apicultura din placere si pasiune pe cand tu o faci de nevoie.

romikele

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 03, 2014, 04:18:16 PM
Citat din: romikele din Ianuarie 03, 2014, 04:16:05 PM
Citat din: marian sima din Ianuarie 03, 2014, 04:05:31 PM
O asociere mare are avantaje.
De aceea exista FEDERATIA  :wink2:
Care nu e inca infiintata, presupun.

Ba este, mai exact SUNT:
1. ROMAPIS
2. APIS MELLIFERA CARPATICA.

Ce-a de-a doua proaspata, cu planuri mari si oameni hotarati sa schimbe ceva in bine in soarta apiculturii.
In timp ce neafiliatii bocesc, cei din federatie muncesc  :wink2:

dan sebastian

Cate asociatii fac parte din Federatie in clipa de fata? Daca ai informatii scrie despre ambele, daca nu despre cea pe care o cunosti. Ms.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2014, 04:25:20 PM
Ai plecat de la o dacie si ai ajuns la un matiz .... ce sa spun ...
....

..Dragosh m-am obisnuit cu putin.. :sad:
Miine mi-as lua masina de multe zeci de mii de euro .... dar, sunt banii munciti,... shi de banii muncitzi te desparti  greu.

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2014, 04:25:20 PM
....
Eu in fiecare an experimentez cate ceva . .....

"Tehnologia Ursu" cind o ai trecuta in agenda sa o incerci..?.. =))

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2014, 04:25:20 PM
.... Aici e diferenta dintre noi , eu fac apicultura din placere si pasiune pe cand tu o faci de nevoie.

Am impresia, ca ceea ce faci tu, nu este apicultura.,,...poate o fi apicultura, daca spui tu, dar nu am aceasta impresie..:))..

A .....ce face nen-tu Marin, parca asa il cheama pe cel care i-ti ingrijeste albinele, aia da, este apicultura pentru mine.

Eu, DA  fac apicultura deoarece am nevoie de bani..si PUIA o spune.. :rotfl:...dar daca tot fac apicultura, incerc sa o fac cit mai bine.

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2014, 01:43:11 PM


   Mai neafiliatilor nu o mai dati cotita si spuneti care sunt dezavantajele inscrierii intr-o asociatie !  V-am mai rugat odata acest lucru si va faceti ca ploua , asta inseamna ca sunteti niste lasi si fara onoare !
Daca eu nu cer nimic de la nimeni, de ce sa dau niste bani cuiva?
Nu sunt foarte multi, dar daca nu beneficiez de nimic, de ce trebuie sa platesc cotizatia la asociatie, numerele, inregistrarea la dsv etc?

romikele

Membrii ROMAPIS

Pagina web a celei de-a doua nu este gata inca, voi reveni cu amanunte dar la doua saptamani de la infiintare stiam ca erau peste 25 de asociatii si cooperative membre.

romikele

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 03, 2014, 04:57:20 PM
Daca eu nu cer nimic de la nimeni, de ce sa dau niste bani cuiva?
Nu sunt foarte multi, dar daca nu beneficiez de nimic, de ce trebuie sa platesc cotizatia la asociatie, numerele, inregistrarea la dsv etc?

Intrebarea care se pune este: CINE VA OBLIGA?
Cat timp va incadrati in categoria "crescatorilor de albine", nu a apicultorilor, nu cereti nimic, dar nici nu dati nimic, nu va deranjeaza decat primarul, popa si doctorul  :smile:

... adica musai Registru Agricol, sfestanie si fisa de sanatate (ca sa nu se interpreteze  :wink2: )

bucovineanu

Oricum, eu nu imi fac probleme. De aceea nici nu am intevenit prea mult in discutii.  :smile:

kamy

Pai vazurati ca tot la vorba lui dragos ajungeti: apicultori cu poptiruse in regula si pinguini neafiliati,pai hotarativa odata la drum cu asociatia neasociatilor si neafiliatilor sa se vada care barca-i mai plina,oricum se gaseste cineva la smantanit sa nu credeti c-o sa ramana smantana deasupra de doua deste!

bucovineanu

Citat din: kamy din Ianuarie 03, 2014, 05:13:11 PM
Pai vazurati ca tot la vorba lui dragos ajungeti: apicultori cu poptiruse in regula si pinguini neafiliati,pai hotarativa odata la drum cu asociatia neasociatilor si neafiliatilor sa se vada care barca-i mai plina,oricum se gaseste cineva la smantanit sa nu credeti c-o sa ramana smantana deasupra de doua deste!
Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui. Fii te rog mai pe intelesul pinguinilor.

romikele

Ar putea sa faca o mica modificare de denumire la asociatia consacrata "ASOCIATIA CRESCATORILOR DE ALBINE AFILIATI SI NEAFILIATI DIN ROMANIA"  :rotfl: ... ca tot lupta impreuna  :P

petru.atudorei

http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=249&cam=2&leg=2012&pag=0&idl=1

CV-ul unui initiator al legii.. Oare ca politist si jurist ...stie mai mult decat sa duca lingura cu miere la gura?

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2014, 01:49:09 PM
  Pentru mine cei mai mari stupari virtuali sunt ....... Bio  !!!!

...virtual,.....nevirtual, vad ca  ai invatat de "saltelute".....de  diferenta dintre F40 si Dulcofruct...  miine, poimiine te vad si cu Fumidil in mina cum imi explici avantajele folosirii lui....

..bibanee.. =))