Sa citim printre randuri, si sa luam aminte!

Creat de calmusdaniel, Septembrie 04, 2014, 07:26:05 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Petru Moraru. Nutritia si alimentatia albinelor
pag 77. - trebuie mentionat faptul ca rezervele de hrana rezultate din hranirile de completare artificiala (zahar) nu trebuie sa depaseasca 1/3 din totalul acestora, mierea rezultata din aceste hraniri fiind deficitara din punct de vedere al macro si micro elementelor al vitaminelor datorita lipsei grauncioarelor de polen, dar si a unei cantitati mai mari de zahar neinvertit (zaharoza) ce poate crea mari probleme albinelor pana la primul zbor masiv de curatire din timpul iernii.
Din cele prezentate anterior rezulta ca toate hranirile artificiale pe timp de toamna, fie de salvare, de stimulare sau de completare trebuie sa urmareasca un singur scop si anume acela de mentinere a ritmului de dezvoltare biologica a fam de albine pana la reaparitia surselor naturale de hrana, concomitent cu asigurarea rezervelor de hrana pe timp de iarna pentru a nu periclita supravietuirea fam de albine.
Dar cine e Petru Moraru, un amarat de cercetator, sa invete apicultorii profesionisti.
Cand dulaul batran nu poate sa muste, te musca cateii!!

dany 1

Eu  unul  am  luat  aminte.  Si  nu  de-acum,  mult  mai  inainte  de  a  deveni  membru  al  acestui  forum.  Sanatate multa  dl  Daniel .
Totusi  nu  am  sa  inteleg  de  ce  unii  apicultori  scot  mierea  si  baga  zahar.  Unde  e  smecheria?
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

marian sima

Mierea de salcam este una dintre cele mai bune mieri pentru iernat.
CAt polen se regaseste in mierea de salcam?
Cate vitamine a-r avea mierea daca lipseste polenul?Si in ce cantitate?

Vitaminele si mineralele pot fi bagate in sirop sub forma de ceaiuri,protofil si alte chestii.

Degeaba baga nea Janese citrice in candi?

Ce e deficitar se poate imbunatati.


fiug1970

Citat din: dany 1 din Septembrie 04, 2014, 08:37:41 PM
Totusi  nu  am  sa  inteleg  de  ce  unii  apicultori  scot  mierea  si  baga  zahar.  Unde  e  smecheria?
pt ca:
1.apicultura pt.unii nu mai e de mult un hobby ci o afacere
2.scot banii din miere falsificata(mana.n mana cu procesatorii si cu analize facute la ceas de seara,noaptea pe fulgeratura...)
3.mulg albinele in sistem intensiv
4.inaintasii lor au facut averi din: motorina cu apa,lapte cu apa,butelii jumatate goale si vandute ca pline,cantare falsificate,paine produsa din paine veche inmuiata in apa si adaugata in aluat,smantana cu(:amidon,faina,aracet),branza de oi din lapte de vaca,branza de Sibiu cu oile in Insula mare a Brailei,rosii de sera la pret de rosii de gradina,etc.
5.mai vrei motive??

dany 1

Multumesc  pt  raspunsuri, sunt  suficiente...............no comment
Am  citit   si  auzit  de  la apicultori  mari,  cum  ca  scot  cate  50, 60 , 70 kg  de  miere  la  fam. Nu  zic  50  nici 70 kg,   zic  40 kg   la  fam ,  daca  din aceasta  cantitate   s-ar  lasa 15 kg  in  stup  ar  ramane cu  25 fara  durere  de  cap  si  fara  sa  se  complice  cu  nu  stiu  cate  kg  de  zahar  cumparat, invertit , descantat etc.  Dar  probabil  ,  si  nu  probabil  mai  mult  ca  sigur  nu  fac  asta  din  unul  din  motivele  enumerate  de  tine.
Poate  cei  care  folosesc  zaharul  in  locul  mierii  au  si  alte  motive  din  care o  fac.  Chiar  sunt  curios poate  ma  pot  corupe  si  pe  mine  sa  trec  pe  zahar.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

fiug1970

a spus cineva...unul din admini....daca va veni niscaiva companie de maclavaisuri sau de zahar si/ti va oferi un pumn de arginti(reduceri la en/gross),iti vei vinde sufletul diavolului...si vei trece pe zahar.uite o reprezentare grafica care spune totul despre noi:
10568963_309656025881576_3053959702667588678_n.jpg

Cris

mi se pare mie sau asta chiar este "o vinatoare de vrajitoare"
oare adevaru nu e pe undeva pe la mijloc, dupa cum zicea si margarit, nu te bagi sa iei miere din cuib si ii dai sirop de completare pana ajungi la 45 kg rezerve, bine in Canada iernile sunt ceva mai grele la noi in functie de zona difera rezervele necesare
da sa storci fiecare picatura de miere si sa iernezi pe sirop mi se pare o prostie ( probabil de aici si marile probleme cu furtisagul)
hai sa zicem ca te bagi in cuib doar ca sa il deblochezi da ramele alea e bine sa le bagi l rezerva

,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

Florin D.

Citat din: dany 1 din Septembrie 04, 2014, 09:42:20 PM
Chiar  sunt  curios poate  ma  pot  corupe  si  pe  mine  sa  trec  pe  zahar.
Alege doua familii.
Una sa aiba 20 de kile de miere.
Celeilalte ii scoti toata mierea si ii injectezi 20 de kile de zahar.
Faci observatiile si tragi concluziile. Iti asumi rezultatul.
Pretul pentru 1 kg miere echivaleaza cu pretul a minim 5 kg zahar. Tentant, nu? :)

dany 1

Tentant  sa  ce?   Sa  vand  1  kg  de  miere   si  sa  cumpar  5  de  zahar   pt  completare?
Pt  mine  nu  este  absolut  deloc  tentatnt.  Daca  media  pe  fam ajunge  la  20  kg  ,  prefer  sa  iau  5  kg   si  sa  las  15 in  stup.  Consider  ca a  fost  un  an  prost  si  am  avut  o  productie  de  doar  5  kg.
Si  daca  stau  bine  sa  ma  gandesc  aceasta  solutie  de  inlocuire  a  mierii  cu  zahar  este  si  costisitoare  ,  in  cazul  cand  apicultorul  detine 300-400  fam.   Tot  aici  pe  forum  am  vazut  pe  cineva  care  a  cumparat  3  tone  de  zahar.
Pai  transportul, invertitul  (  cred  ca  tot  iti  trebuie  pt  3  tone  o  juma  de  caruta  de  lemne)  etc  ,  cam  tot  pe-acolo  ajungi,  nu  mai  zic  munca.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

fiug1970

calicia si avaritia se dezvolta direct proportional cu dezvoltarea afacerii.cand esti tanar si esti tentat sa joci murdar,o faci...pe la apus,cand te saturi de atata strans si de atatea maclavaisuri de preparat si de administrat te lasi la mana ta si te multumesti cu 5kg,macar sa/ti lingi degetele fiindca restul de 20kg sant grele de luat pe burta si extrase....asa ca te apuca mila dintr/o data de bietele albine si le lasi in stup cu leahamite si sictir !

dany 1

Nu  stiu  cum  sta  treaba la  altii  ,  dar  la  mine  nu-i  valabila  teoria  ta.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

marian sima

Citat din: fiug1970 din Septembrie 04, 2014, 09:14:56 PM
Citat din: dany 1 din Septembrie 04, 2014, 08:37:41 PM
Totusi  nu  am  sa  inteleg  de  ce  unii  apicultori  scot  mierea  si  baga  zahar.  Unde  e  smecheria?
pt ca:
1.apicultura pt.unii nu mai e de mult un hobby ci o afacere
2.scot banii din miere falsificata(mana.n mana cu procesatorii si cu analize facute la ceas de seara,noaptea pe fulgeratura...)
3.mulg albinele in sistem intensiv
4.inaintasii lor au facut averi din: motorina cu apa,lapte cu apa,butelii jumatate goale si vandute ca pline,cantare falsificate,paine produsa din paine veche inmuiata in apa si adaugata in aluat,smantana cu(:amidon,faina,aracet),branza de oi din lapte de vaca,branza de Sibiu cu oile in Insula mare a Brailei,rosii de sera la pret de rosii de gradina,etc.
5.mai vrei motive??

Dan Margarit despre care domniile voastre spun ca este un bun apicultor (si va dau dreptate) scoate toata mierea si o inlocuieste cu sirop de porumb.
Acum va intreb la care categorie il bagati,falsifica mierea? :)

Domniile voastre a-ti citit o carte scrisa de mult si a-ti ramas la nivelul de atunci.

Nu cunoasteti nici macar vitaminele din miere si ca cea mai buna miere pentru iernat e cea mai slab vitaminizata.
Nu a-ti facut nici o analiza asupra parametrilor albinei iernate pe miere ,zahar sau sirop de porumb si trageti aiurea niste concluzii.
Va spun ca am experimentat iernarea pe sirop de porumb si am observat ,mai multa albina in primavara,stupi curati fara diaree,albina mult mai viabila,cules abundent la rapita cand altii nu aveau familiile dezvoltate .

Acum pe bune cand ai de ieri-alalteri albine si cunostintele tale sant din ce ai citit intr-o carte e bine sa nu formulezi niste acuzatii,voi aveti ipoteze altii au ani sau zeci de ani de lucru cu albina si un nr destul de mare de experimente apicole.

Aveti  :rotfl: =))falsa ideie ca procesatorul e prost sa imparta venitul lui cu apicultorul.

Fals procesatorul cauta sa cumpere miere cat mai buna ca sa poata el sa mai adauge ceva.
Duceti voi miere masluita la procesator si sa-mi spuneti si mie daca v-a primit-o.




D006

Citat din: fiug1970 din Septembrie 04, 2014, 09:14:56 PM

2.scot banii din miere falsificata(mana.n mana cu procesatorii si cu analize facute la ceas de seara,noaptea pe fulgeratura...)

  Vorbesti doar ca sa te afli in treaba , esti paralel cu subiectul ! 
  Omule, mierea din Turcia este mai ieftina decat orice fals produs in Romania . De ce sa se incurce procesatorul cu romanii cand aduce marfa de la turci in cantitati mari , omogenizata si cu acte in regula ?

marian sima

Pai vorbeste,nici nu cumparase bine stupi si era cu pungile cu sirop deasupra ramelor.

De-ar stii el cati anii la rand albinele mele au mancat doar miere din rama.

Si eu aveam aceiasi parere ca ei pana sa experimentez. :nod:


fiug1970

#14
Citat din: marian sima din Septembrie 05, 2014, 08:51:45 AM

Aveti  :rotfl: =))falsa ideie ca procesatorul e prost sa imparta venitul lui cu apicultorul.

Fals procesatorul cauta sa cumpere miere cat mai buna ca sa poata el sa mai adauge ceva.
Duceti voi miere masluita la procesator si sa-mi spuneti si mie daca v-a primit-o.
Hai sa fim seriosi!S/a descoperit un nou filon social de unde puteti alege candidati la politica onesta!Convingeti pe cativa din ei sa candideze in politica.Poate asa vom scapa de coruptie si de corupti.Vad ca pui ca locatie o comuna:poate stii sau poate la voi in comuna nu se practica asta,dar te anunt ca practica de a falsifica ceva(lapte,vin,tuica,etc)cu ceva ieftin(apa),a imulti cum se zice pe romaneste.pt.ca asta se doreste domnule:doua kile de zahar cu 2,xx lei perkg sa fie vandute cu 12,15,xxxx lei per kila de miere,ce n/e invartim in jurul degetului,poate tu nu dar nu cred ca nimeni n/o face !!,ce vitamine si ca zaharul e raiul pt.albine !!,deci practica asta e de peste 2000 de ani!Obiceiul de a merge pe langa drum,e pur romanesc.Poate la voi in comuna nu e cazul,dar stii ca exceptia intareste regula!Ce,soferul care venea sa colecteze laptele lua zerul de la tot satul??De la cativa in schimbul la ceva si se baza pe faptul ca in sat erau si oameni cinstiti care predau laptele cu grasimea corespunzatoare si amestecând in cisterna ajungea intreaga cantitate la parametrii normali.Haide sa nu facem teoria chibritului!Dan Margarit este(din ce imi aduc aminte) angajat la o ferma apicola,unde are un sef si unde trebuia sa execute ce i se spune.Daca trebuie sa dea kerosen in hranitoare,asta face!Poate ca siropul de porumb nu este atat de nociv ca zaharul,dar nici una nici alta nu se pot compara cu zaharoza naturala din nectar.Prin toate cartile spune ca se poate folosi dar ca o mana de ajutor in caz de stricta necesitate când din diferite cauze nu exista cules de intretinere sau nu sant rezerve suficiente pt.iernat.Nu scrie nicaieri ca se poate folosi dupa ce s/au stors si scandurile din stup de miere si in consecinta familia urla de foame !!
Acum ca sa nu primesc întrebarea(ce era ca un slogan pt.acei ce nu erau de acord cu un respectabil forumist)//CATI STUPI AI?// raspund dinainte:nici unul!Asta nu ma impiedica sa gândesc!Nu cred ca am scris undeva ca eu fac asa sau invers,sau ca vb.din experienta.Dar daca sant neutru cred ca pot gandi la rece fara sa fiu orbit de veniturile pe care le/as obtine din butoaie imaginative.Nu am citit o carte ci va citesc pe domniile voastre,si incerc sa aflu adevarul care,ca orice adevar,e întotdeauna la mijloc.Acum,sincer,poti avea albine de pe timpul lui Decebal,daca pt. a le oferi apa de baut le pui o sageata cu directia spre balta...degeaba ai pierdut timpul.Exact cum posta cineva:sant apicultori si crescatori de albine.Diferenta intre unii si altii?Si unii si ceilalti stiu bine ce sant,dar unii recunosc mai greu....