Sa citim printre randuri, si sa luam aminte!

Creat de calmusdaniel, Septembrie 04, 2014, 07:26:05 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Intradevar locatia mea este o comuna,o localitate linga Dunare.
Ce am spus am spus din experienta,miere angro am dus si la Slobozia de Ialomita si la Bucuresti.
In urma analizelor eram sunat ca sa mai duc miere ca mi-o primeste fara analize,oare de ce?
La ora actuala poti sa vii sa ei monstre din mierea mea si daca o scoate ca nenaturala eu o arunc la gunoi de fata cu tine.
Am avut surpriza sa vina o doamna in varsta si sa-mi spuna''Mierea ta e naturala'' glumind cu dansa i-am raspuns .
Va inselati e falsificata ,la care mi-a raspuns,fata mea lucreaza la laboratorul de linga Bucur-Obor si a facut analiza la miere.
Am ramas surprins ,daca mierea nu corespundea mai ma cauta pentru alta miere?

Insa pentru ca o famile sa fie aptima se cules trebuie sa o tii cu motoarele turate si in tara noastra unde sant pauze lungi intre culesuri motoarele turate le tii cu sirop.

Iar cum am spus si mai sus pentru iernare siropul de porumb are avantaje nete,pentru asta trebuie sirop de calitate.

Te stiu ca esti in Spania cand vii in tara vii si punem cate 5 stupi unul langa altul ,tu iernat pe miere eu pe sirop de porumb si vedem cine are dreptate.

Anul trecut am iernat pe miere deoarece stupi erau plini cu miere ,a fost un dezastru aproape toti stupii avea diaree datorita ca pe toamna a bagat miere de la broboanele de struguri.

Anul acesta iernez pe zahar- miere jumate -jumate deoarece nu mai am gasit sirop de porumb care sa-mi placa si zaharul a fost mai ieftin.

Dan in canada are si stupii lui si aplica aceiasi practica.
Are ME in primele doua corpuri e cuibul ,aplica siropul doar in cuib o populatie impresionanta de albine haleste mult ,puietul e in numar mare inca de la sfarsitul ierni si e nevoie de hrana multa.

Albina noastra cand da un pic de frig e in ghem,la el datorita populatiei albina nu e in ghem nici cand e zapada afara si asta datorita ca albina sta inghesuita in cutie.

Si referitor la cumuna mea; :)
Majoritatea a bagat pamantul la asociatie,vaci nu mai au decat catva,aia nu da laptele la stat ci il comercializeaza la oras sau in sat sub forma de produse lactate .
Multi sant plecati in strainatate,altii au servici si foarte putini se mai ocupa cu agricultura.

Parinti mei au 7 vaci ,toata pensia lor o baga in aceste vaci ,munceste ca robi si castig pauza.
Ii rog sa termine cu vacile si sa traiesca mai lejer,nu am ce le face ca nu vor sa inteleaga.

Altii au izlazuri si  le da drumul ,la noi vaca e crescuta la iesle cu trifoi ,uruiala, tarate,ba chiar morcovi de la angro.

Apa la nas,mulgatoare si tot ce trebuie,bunica mea recea laptele muls de la vaci imediat si asta inca de pe timpul lui Ceausescu cand nu se auzea de racitoare.

Laptele este mai mult decat conform. :wink2:

I-ti arat si ferma lor daca ma vizitezi. :nod:








fiug1970

Citat din: marian sima din Septembrie 05, 2014, 10:31:23 AM
Pai vorbeste,nici nu cumparase bine stupi si era cu pungile cu sirop deasupra ramelor.

De-ar stii el cati anii la rand albinele mele au mancat doar miere din rama.

Si eu aveam aceiasi parere ca ei pana sa experimentez. :nod:
IA IN BOT,CHIABURULE!!hahaha,am pus 6 amarate de pungulite de sirop intr/o primavara si mi/ai pus eticheta!!Ce se intampla daca langa pungi aveam si vreun extractor??Nici nu vreau sa/mi imaginez!!Nu te/am etichetat de falsificator de miere,doar am spus ca zaharul este nociv inclusiv pt.oameni si se recomanda pe cat posibil sa nu se faca abuz in consumarea lui.Si sant crescatori de albine care folosesc albina ca aparat de invertire a zaharului si transformarea lui in miere pt.a castiga intr/o noapte cat ar castiga un apicultor intr/o vara.E parerea mea si chiar daca nu esti de acord,am dreptul,ca om,sa imi exprim opinia.Si repet:sant crescatori de albine si apicultori.......

dodo79

Mai da ce va place sa va mai tachinati,ca sa nu spun certati.

pharaonu75

#18
Citat din: dragos2006 din Septembrie 05, 2014, 10:24:14 AM
... mierea din Turcia este mai ieftina decat orice fals produs in Romania . De ce sa se incurce procesatorul cu romanii cand aduce marfa de la turci in cantitati mari , omogenizata si cu acte in regula ?

Pentru ca aia din Turcia este miere doar pe hartie? La fel ca aia de o cumparase Guvernul de la bulgari si o dadea ca ajutoare?
Si pentru ca glucoza industriala din Turcia, cu acte de miere, se vinde lejer in Romania in supermarketuri, dar nu se poate vinde in vest, de unde vine banul gros, mai este nevoie si de "amaratii" astia de romani care produc miere "curata".
Dar stiai asta, ai intrebat retoric...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dodo79

Pharaonu75 vezi ca îți da si ți-e  ignore  :rotfl: dacă i-l mai contrazici

marian sima

Daca esti obisnuit sa ei la bot asta nu inseamna ca toti au obiceiul tau.
Faci acuzatii aiurea cand habar ai de apicultura .

Vorba aia''Hoti striga hoti''.
Cu desenele tale acuzi pe Romani din Spania ca sant materialisti,de parca tu esti dus acolo ca misionar sau in vacanta.

Vezi bai tete de ale tale,cand altii lucrau cu albina tu ziceai''Eta ce musca mare".

Vino cu lucruri concrete si pe urma poti sa faci acuzatii.

Pfaraoane ,printul Charles recomanda la un moment dat mierea bulgarilor ca fiind foarte buna.









pharaonu75

#21
Citat din: dodo79 din Septembrie 05, 2014, 01:52:19 PM
Pharaonu75 vezi ca îți da si ți-e  ignore  :rotfl: dacă i-l mai contrazici

Chiar daca o face, eu tot il consider prieten si baiat de treaba.  :wink2:
Problema lui este ca nu are rabdarea, sau nu vrea, sa se faca inteles de toti.

Citat din: marian sima din Septembrie 05, 2014, 01:53:25 PM
...
Pfaraoane ,printul Charles recomanda la un moment dat mierea bulgarilor ca fiind foarte buna.

Recomanda MIEREA bulgarilor, nu glucoza industriala cu "acte" de miere. Crezi ca printul Charles a mancat ce era in cutiile alea pe care le achizitionase Guvernul nostru ca sa le imparta ca ajutoare?
Printul Charles a mancat miere... si Guvernul putea sa achizitioneze miere bulgareasca, dar trebuia ca cineva sa "solicite efectuarea de analize"... de ce nu s-au efectuat analize si s-a mers pe ceea ce scria pe hartie? Raspunsul e simplu.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: marian sima din Septembrie 05, 2014, 01:53:25 PM
...
Pfaraoane ,printul Charles recomanda la un moment dat mierea bulgarilor ca fiind foarte buna.

Recomanda MIEREA bulgarilor, nu glucoza industriala cu "acte" de miere. Crezi ca printul Charles a mancat ce era in cutiile alea pe care le achizitionase Guvernul nostru ca sa le dea ajutoare?
Printul Charles a mancat miere... si Guvernul putea sa achizitioneze miere bulgareasca, dar trebuia ca cineva sa "solicite efectuarea de analize"... de ce nu s-au efectuat analize si s-a mers pe ceea ce scria pe hartie? Raspunsul e simplu.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dodo79

#23
Citat din: pharaonu75 din Septembrie 05, 2014, 01:54:59 PM
Citat din: dodo79 din Septembrie 05, 2014, 01:52:19 PM
Pharaonu75 vezi ca îți da si ți-e  ignore  :rotfl: dacă i-l mai contrazici

Chiar daca o face, eu tot il consider prieten si baiat de treaba.  :wink2:
Problema lui este ca nu are rabdarea, sau nu vrea, sa se faca inteles de toti.
Cred ca vrea sa fie mai presus si mai destept decât toți.

romikele

Citat din: dodo79 din Septembrie 05, 2014, 02:07:51 PM
Cred ca vrea sa fie mai presus si mai destept decât toți.
Pai mai presus E... că stă mai la deal! :wink2: :razz:
Mai destept E.. că ascultă în fiecare dimineață DEȘTEAPTĂ-TE ROMÂNE!  :wink: :P

fiug1970

...BAI TETE....ce putin dureaza in a arata cine santem!!desenele nu sant ale mele,nici nu cunosc autorii,doar ca vad o legatura intre ele si NOI!!când citesti ceva,incearca sa repeti de cateva ori ce ai citit ca TU sa nu faci acuzatii gratuite.nu sant purtatorul de cuvant al romanilor din spania(dupa cum vad ca esti tu al celor ce folosesc zahar in scopuri licite si ilicite) si nu am ajuns aici doar dpdv material ci in primul rand sa am un loc de munca de pe urma caruia sa fiu retribuit direct proportional cu munca efectuata.nu am sa/ti fac pe plac si sa continui jocul:eu când eram.....ALTII faceau.... si nici macar :eu când eram....tu erai.....dar de un lucru trebuie sa fii sigur:Eu am vazut o albina cu mult inaintea ta!!Macar pentru atata lucru nu meritam: BAI TETE !!Dar,in fine,asta e.Si fiindca vad ca/ti plac vorbele,mai este o vorba:chelul isi pune mana/n cap!!

fiug1970

Citat din: dragos2006 din Septembrie 05, 2014, 10:24:14 AM
Citat din: fiug1970 din Septembrie 04, 2014, 09:14:56 PM

2.scot banii din miere falsificata(mana.n mana cu procesatorii si cu analize facute la ceas de seara,noaptea pe fulgeratura...)

  Vorbesti doar ca sa te afli in treaba , esti paralel cu subiectul ! 
  Omule, mierea din Turcia este mai ieftina decat orice fals produs in Romania . De ce sa se incurce procesatorul cu romanii cand aduce marfa de la turci in cantitati mari , omogenizata si cu acte in regula ?
vorbesc fiindca ma diferentiez de restul animalelor din care fac parte ca specie prin posibilitatea de comunicare.a fi paralel cu subiectul nu/i o maladie,atat timp cat urmezi curentul subiectului in aceeasi directie cu el si poti arunca o privire.mai rau este cand esti in directia opusa subiectului,sau si mai grav când stai pe loc fata de subiect!!nu mai vorbesc de atunci când esti perpendicular......da/mi exemplu de o tara cu aceasi clima ca la noi in toate cele 4 anotimpuri,cu acelasi pret la zahar si unde procesatorii dau navala datorita calitatii exceptionale ale mierii si datorita pretului scazut .Nu/mi da exemplu Turcia cu livezi de portocali si lamai si alte specii exotice...si care in 2011 era pe locul 4 in lume...iar Romania in ultimile locuri din top 20

marian sima

Eu am spus destul de clar ca ai folosit sirop de cand ai facut pasul in apicultura,altceva nu am spus .
Si ai inceput cu injurii,ba ca sant chiabur ca in final sa vrei sa-ti vorbeasca omul frumos.

Eu din punct de vedere apicol ti-am vorbit din experienta,ba ti-am facut si o invitatie ca sa te convingi de diferenta unor familii iernate pe sirop de porumb si altele iernate pe miere.

intodeauna ramele destinate productiei de miere sant goale inainte de cules si ramele cu miere din cuib sant ale albinelor si mierea din ele nu e extrasa.

Canadieni si altii stimuleaza si hranesc atata timp cat ramele sant destinate doar cuibului.

Fiecare hraneste albina cu ce vrea si in necunostinta de apicultura faceti niste acuzatii lipsite de dovezi.

Ca se falsifica mierea ,da se poate falsifica insa daca folosesti o schema apicola asta nu inseamna ca automat falsifici miere.



fiug1970

Când a venit după 3 săptămâni acasă, fraţii mei aproape nu l-au recunoscut, avea faţa tumefiată, îl loviseră numai în cap şi-n gură (de aici i s-a tras şi moartea – cancer sublingual): "Nu vrei să treci la CAP? Nu vrei colectivă?! Ia în bot, chiaburule! O să ne rogi tu, în curând!".
Dar nu i-a rugat. Nici măcar când fratele meu cel mai mare a terminat şapte clase şi nu a fost primit la niciun liceu. "Lasă-i, tată, o să fac o profesională, o tehnică, văd eu cum mă descurc. Nu da pământul doar pentru atât! Poate, cine ştie, cum zice bunicul, vin americanii şi scăpăm!"
Apoi, o întâmplare a zdruncinat din temelii opoziţia tatei – oricum între timp venise rândul şi următorului frate să meargă la liceu, iar profesorii deja îl îndemnau: "Nu-l lăsaţi să se piardă, e prea bun ca să nu facă liceul. Mai lăsaţi din orgoliu şi gândiţi-vă la viitorul lui!".........m/am referit la mine:doar am pus 2l de sirop si mi/ai dat in bot cu replica:era cu pungile deasupra....si stiai destul de bine ca nu aveai dreptate,dar te/ai incapatanat sa sustii ceva ce mari apicultori(nu eu..)au scris in cartile cu care ai inceput apicultura...poate pe timpul lui Harnaj nu exista hidrolizatul de porumb,ca daca exista si/l proba,scria ca este indicat sa se ierneze pe el.la fel de bine de stiut ca nu trebuie sa renuntam la inovatii doar prin simplul fapt ca marii inaintasi nu au scris in carti.eu am scris ceea ce cred:zaharul este nociv in exces si multi folosesc albina in scop de organism de invertire a lui si obtinere de beneficii materiale in detrimentul unei apiculturi cat de cat naturale(erau deajuns chimicalele cu care se intoxica albinele si produsele stupului pt.combaterea diferitelor boli).Si ca un fapt divers,sant nepot de chiaburi si in sinea mea stiu cu exactitate semnificatia cuvântului.Daca imi ziceai: chiabur,sincer,ma mândream!!!Tata dadea sirop toamna,dar nu traia de pe urma albinelor:lucra la CFR.poate ca daca era nevoit sa traiasca de pe urma lor....dar pe atunci zaharul era rationalizat si de la ACA nu/ti dadea nimic decat la schimb cu produse..sant un nimeni si nu am pretentia sa m/i se vb.frumos...doar la fel cum tratez si eu pe fiecare...si când citesti printre rânduri e posibil sa te echivochezi,dar pt.orice indoiala:mai intreaba o data !!când am sa fiu in tara am sa onorez invitatia cu placere...nu stau ascuns in spatele tastelor!

marian sima

Poate in zona ta,insa in zona mea ghiabur inseamna om fara inima.
Individ care pentru un ciurel de malai stricat jagmanea omul si il muncea din noapte in noapte,bunicul i-mi povestea despre ghiaburi.
Pentru mine cuvantul acesta e jignire.

Stiam bine ca nu faci miere din sirop si credeam ca si tu intelegi lucrul acesta,insa sant altii care nu folosesc gram de sirop ,ei pot sa faca caz de situatie.

Am avut sansa sa plec in pastoral cu apicultori in varsta ,eu apicultor incepator ii spuneam altuia din carti si reviste,omul avea 80 de ani.

I-mi zicea;Mai Mariane unii care scriu in acele reviste habar nu au de apicultura practica.

Informatiile apicole de  la noi sant copiate de la editie la editie,hranitoarele de litraj mare erau si pe timpul lui Ceausescu.
Vezi stupi ACA verticali cu hranitor cat tine podisorul,ca revolutia nea impins la hranitorul uluc e altceva,eram prea saraci sa facem o apicultura moderna.

Te astept cu placere pe la mine ca sa vezi ca nu sant un ghiabur.