Bolchis Ioan Daniel

Creat de bolchis_ioandaniel, Ianuarie 24, 2015, 11:59:53 PM

« precedentul - următorul »

bolchis_ioandaniel

Ma numesc Bolchis Ioan Daniel am 33 de ani si sunt la inceput in apicultura ,am am sase famili de albine si un roi pe trei rame iar anul asta vreau sa le inmultesc :hi:

stefan1

  Bun venit pe forum! Probabil pentru inceput faci stuparit stationar. Acolo aveati nu departe, la Baile Calacea, o padure cu specii interesante pentru abine.  Mai sunt stupine in zona?
Iernare usoara si spor la ce ti-ai propus!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ves.lucian

  Bine ai venit printre noi !!! Sanatate maxima tie si familiei tale !!! Aproape ca suntem vecini !!!
                                                                 :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

G. Iulian


bolchis_ioandaniel

Va multumesc tuturor si osa revin si cu poze doar sa imi permita vremea.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

mosunick

Bine ai venit! Pune-ti gloante-n mitraliera si incepe sa intrebi, nu astepta sa faci greselile pe care le-am facut noi ca sa intrebi dupa aia!!!
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

edward_w92

Ia si intreaba, accepta opiniile tuturor insa nu invata doar de la noi apicultorii, invata si din practica, multe lucruri le descoperi in practica, lucruri care nu multi or sa ti le zica, noi toti astia de aici suntem invatati sa dam raspunsuri exact cat cele din carti, n-ai sa inveti niciodata mai multe dintre stupari, multe o sa le inveti pe cont propriu cunoscand "personal" albina, asa ca, stai aproape de ele si ai sa vezi peste ani, cate ti-au spus ele si cate ti-au spus alti stupari. In meseria asta ca si in multe altele, exista competitia, si se aplica inca regula, meseria se fura, nu se invata.... tu n-ai sa furi multe de la noi de pe forum fiindca nu ai ocazia sa ne vezi lucrand cu albina insa nu-i de lepadat sa verifici ceea ce ti se spune de mai multe persoane pe forum ( lucruri care coincid de exemplu venite de la mai multi stupari).

Un singur lucru o sa te invat eu acum si acela e urmatorul, daca stii sa manipulezi albina, o sa ai de castigat, dar daca n-ai s-o faci, ai sa ai de pierdut, albina e o gaza foarte desteapta, si daca n-ai sa stii s-o tii in frau si ai s-o lasi de capul ei, ai sa vezi cate-o sa-ti faca ea... asa ca ia si citeste carti despre albine, despre comportamentul acestora, despre cum sa lucrezi cu ele, si invata cum sa o pacalesti, ca daca nu, te pacaleste ea pe tine si atat iti trebuie, sa inceapa sa te pacaleasca. Albina nu trebuie nici s-o menajezi dar nici sa nu-ti bati joc de ea prea tare....doar s-o pacalesti incat sa-ti fie si tie bine, si ei.

bolchis_ioandaniel

Va multumesc pentru incurajari si sa dea dumnezeu sa fie un an apicol favorabil pentru toti stupari. ^:)^

nicu has


bolchis_ioandaniel

buna ziua si bine vam regasit vreau sa postez trei filmulete cu albinutele mele sper sa reusesc.https://www.youtube.com/watch?v=HNoYCEUk3vA&feature=youtu.be