Byzar, Buna tuturor!

Creat de Byzar, Aprilie 23, 2014, 09:04:01 PM

« precedentul - următorul »

Byzar

Buna tuturor!
Sunt nou nout pe aici, dar am citit tot forumul, se 2 ani tot citesc la el.
Felicitari tuturor, pentru realizarile lor, si pentru ajutorul dat celor novici.
Am o mica stupina in curte 8 familii mai am la aceasta data, au fost 20 la intrare in iarna, dar fiind plecat peste iarna de acasa nevasta a avut grija de ei! :sad:

Sa auzim nimai de bine!

dodo79

 :welcome:
la iarna care a fost daca ii lasai omeneste,omeneste ii gaseai.prea mare pierderea ca sa fie doar vina sotiei

Byzar

asta i-am reprosat si eu sotiei.
au avut mincare suficienta.
o intrebare dati cu parerea . ii spui sotiei prin februarie sa le puna turte cu polen, si sa se miste foarte repede.
i-a imi spune ca ia luat 5 ore sa umble la 20 de stupi, imi spune care are sau nu matca ca a ridicat ramele sa o caute, ca a pus turta nu deasupra cuibului ca omara albine a pus-o lateral mai incolo, le-a luat polistirenul de alaturi de podisor, ca e cald nu le mai trebuie.
in martie erau morti 6 a mai pus in rind de turte si iar ia verificat pe toti ca de ce au murit aia, ia luat vreo 6 ore

zi-mi o concluzie  te rog!

mmacreanu

Citat din: Byzar din Aprilie 24, 2014, 12:22:21 AM
asta i-am reprosat si eu sotiei.
au avut mincare suficienta.
o intrebare dati cu parerea . ii spui sotiei prin februarie sa le puna turte cu polen, si sa se miste foarte repede.
i-a imi spune ca ia luat 5 ore sa umble la 20 de stupi, imi spune care are sau nu matca ca a ridicat ramele sa o caute, ca a pus turta nu deasupra cuibului ca omara albine a pus-o lateral mai incolo, le-a luat polistirenul de alaturi de podisor, ca e cald nu le mai trebuie.
in martie erau morti 6 a mai pus in rind de turte si iar ia verificat pe toti ca de ce au murit aia, ia luat vreo 6 ore

zi-mi o concluzie  te rog!

sotia este nevinovata, insa a actionat cu un nivel redus de cunostinte legat de cresterea albinelor ... vinovat este cel care lasa albinele pe mana unuia care nu cunoaste nimic, ai fi putut sa-i explici pas cu pas ce sa faca.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

Si eu sunt de parea ca biata sotie este acuzata pe nedrept. Daca familiile erau pregatite foarte bine din toamna nu era nevoie sa intervina sotia care nu are cunostinte apicole pentru ca albinele sa iasa din iarna. Ar fi iesit fara ajutorul nimanui, mai ales ca ca nu prea a fost iarna.

dodo79

Citat din: Byzar din Aprilie 24, 2014, 12:22:21 AM
asta i-am reprosat si eu sotiei.
au avut mincare suficienta.
o intrebare dati cu parerea . ii spui sotiei prin februarie sa le puna turte cu polen, si sa se miste foarte repede.
i-a imi spune ca ia luat 5 ore sa umble la 20 de stupi, imi spune care are sau nu matca ca a ridicat ramele sa o caute, ca a pus turta nu deasupra cuibului ca omara albine a pus-o lateral mai incolo, le-a luat polistirenul de alaturi de podisor, ca e cald nu le mai trebuie.
in martie erau morti 6 a mai pus in rind de turte si iar ia verificat pe toti ca de ce au murit aia, ia luat vreo 6 ore

zi-mi o concluzie  te rog!
ai cam intrat cu stangul :D.nui nimik.data viitoare va fi mai bine.si explicai sotiei ce are de facut.
sa-ti spun eu o intamplare.i-am dat telefon sotiei sa puna 1 kg de zahar si un litru de apa pe foc sa fac sirop.ce a inteles ea?
ajung acasa si simt miros de zahar ars.o intreb de ce a ars zaharul.cand ma uit in bucatarie ea imi pregatise 2 litri de tuica din alcool. =)) =)) =)) =)) =))
bine ca nu i-am zis sa il dea la albine.
daca vrei sa pui o femeie sa faca un lucru la albine trimite-o la curs ca sa inteleaga.
sanatate

Byzar

Va inteleg pe toti din toate punctele de vedere.
Dar voi nu imi cunoasteti nevasta.... =))
Eu nu caut vinovati, m-ati inteles gresit,
Eu doar va spun ce s-a intimplat...
Vedem la anu ca iar voi fi plecat din tara iarna. ^:)^

Eugen B

Colegu, daca iei nevasta cu tine si ii arati lucrurile de baza, sigur pe viitor va fi un ajutor bun. Daca ai macar un ajutor de nadejde la stupi e foarte bine.

fiug1970

Citat din: dodo79 din Aprilie 24, 2014, 09:24:25 AM
Citat din: Byzar din Aprilie 24, 2014, 12:22:21 AM
asta i-am reprosat si eu sotiei.
au avut mincare suficienta.
o intrebare dati cu parerea . ii spui sotiei prin februarie sa le puna turte cu polen, si sa se miste foarte repede.
i-a imi spune ca ia luat 5 ore sa umble la 20 de stupi, imi spune care are sau nu matca ca a ridicat ramele sa o caute, ca a pus turta nu deasupra cuibului ca omara albine a pus-o lateral mai incolo, le-a luat polistirenul de alaturi de podisor, ca e cald nu le mai trebuie.
in martie erau morti 6 a mai pus in rind de turte si iar ia verificat pe toti ca de ce au murit aia, ia luat vreo 6 ore

zi-mi o concluzie  te rog!
Dodo,cand ii mai spui sotiei sa faca sirop,prreventiv vino cu 2,3 prieteni,nu neaparat apicultori..sa probeze concentratia siropului...pardon:a tuicii...ce tuica?zic sirop...shiit!!am baut sirop iar?? =)) =)) =))
ai cam intrat cu stangul :D.nui nimik.data viitoare va fi mai bine.si explicai sotiei ce are de facut.
sa-ti spun eu o intamplare.i-am dat telefon sotiei sa puna 1 kg de zahar si un litru de apa pe foc sa fac sirop.ce a inteles ea?
ajung acasa si simt miros de zahar ars.o intreb de ce a ars zaharul.cand ma uit in bucatarie ea imi pregatise 2 litri de tuica din alcool. =)) =)) =)) =)) =))
bine ca nu i-am zis sa il dea la albine.
daca vrei sa pui o femeie sa faca un lucru la albine trimite-o la curs ca sa inteleaga.
sanatate

fiug1970

Dodo,cand ii mai spui sotiei sa faca sirop,prreventiv vino cu 2,3 prieteni,nu neaparat apicultori..sa probeze concentratia siropului...pardon:a tuicii...ce tuica?zic sirop...shiit!!am baut sirop iar?? =)) =)) =))

pistol28

Mancare suficienta.
Caldura mare.
Regina depune oua multe.

UN urdinis deschis foarte putin (MIC) si un volum mare de  incalzit,  :bzz: :bzz: :bzz: consuma din ce in ce mai multa miere pentru a incalzi puietul, asociat cu lipsa de aer proaspat (aerul este incarcat cu CO2 si vapori de apa), acestea sunt conditii ideale pentru a intra in colaps o familie puternica, cand temperatuta aerului scade sub 0 grade .

Urdinisul a fost deschis prea  putin pentru FAMILIILE PUTERNICE/ IARNA  timpul cu podisoril ridicat este sub 2 MINUTE, / Diafragma se scoate cand a venit PRIMAVARA.

EU ASA AS FACE.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dodo79

Citat din: fiug1970 din Aprilie 24, 2014, 08:56:28 PM
Dodo,cand ii mai spui sotiei sa faca sirop,prreventiv vino cu 2,3 prieteni,nu neaparat apicultori..sa probeze concentratia siropului...pardon:a tuicii...ce tuica?zic sirop...shiit!!am baut sirop iar?? =)) =)) =))
iese bun siropu,zic uni.eu nu beau nimik preparat din alcool.doar fiert la cazan de 2 ori.ori arde ,ori nu :)  :hi:

bio

Byzar... stai linistit.

Nimeni nu-i de vina.. asa a fost sa fie .

Sa ai grija, ca pe viitor sa eviti actiunile care crezi care dus la pierderea acelor familii.

stefanm

Ba eu cred ca nevasta e de vina,intotdeauna nevasta =))
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

cipriene

salut Byzar,
cred ca ai o nevasta pe cinste, sau.......tu esti prea exigent cu ea  =))
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)