Calin Catalin

Creat de Calin Catalin, Aprilie 20, 2014, 11:21:01 AM

« precedentul - următorul »

Calin Catalin

Citat din: dan sebastian din Octombrie 27, 2015, 10:57:13 AM
Unde sunt ramele cu albine poziționate?
La est sau vest?
Sunt pozitionate la vest.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

cipik

Imi place si mie ce vad, dar ma intreb: Unde face oare gemul de iernare? La cate albine ai acolo eu zic cele doua rame din centru, care spui ca sunt jumatate cu miere, nu sunt suficiente.
Parerea mea.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dan sebastian

Eu cred ca va avea miere în primăvara mai mult decât suficientă. Poate să facă și extracție în martie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Calin Catalin

In zona mea gerurile mari au fost in februarie, cand au si puiet. Pana atunci isi fac ei loc sa se mai aseze. Pe de alta parte, de 3 ani, ii multumesc lui Dumnezeu, nu mi-a murit nicio familie de albine Dimensiunea ghemului difera foarte mult la +12 grade si la -25 de grade. Pana la 15 ianuarie mai sunt doua luni si jumatate, iar pana in aprilie...

Ghemul in stupii mei este paralelipipedic de  3 ani si tot de atunci eu nu restrang stupii primavara.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Calin Catalin

Va rog sa va ganditi la urmatoarele intrebari:
De ce credeti ca intra albinele in celule in interiorul ghemului iarna?
De ce credeti ca o parte a ghemului sta pe miere permanent iarna?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Eugen B

ramele sunt f pline de miere, frumoase, dar nu stiu daca sunt perfecte de iernat

Calin Catalin

Nu sunt perfecte. In opinia mea erau perfecte de iernat daca aratau tot asa, dar sa fi fost model layens. :hi:
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

stefan1

Citat din: Calin Catalin din Octombrie 27, 2015, 08:56:51 PM
Va rog sa va ganditi la urmatoarele intrebari:
De ce credeti ca intra albinele in celule in interiorul ghemului iarna?
De ce credeti ca o parte a ghemului sta pe miere permanent iarna?

  S-au mai discutat pe forum aceste subiecte. Din ce frigul e mai mare, albinele se strang mai tare in ghem. Asta ajuta sa-si tina mai bine caldura, care se pierde doar prin respiratie si prin caldura radiata de ghem. Ori aceasta caldura radiata este proportionala cu suprafata exterioara a ghemului. Daca parte din albine intra in celule, densitatea ghemului poate creste, adica un volum mic al ghemului poate cuprinde mai multe albine si caldura biologica a acestora permite mentinerea temperaturii fara consum prea mare de miere. In plus albinele din celule sunt in inactivitate totala, ceea ce le permite sa se pastreze fara uzura si vor fi albinele cu viata cea mai lunga.
  Ghemul este plasat imediat sub coroanele de miere, ocupand si o mica dunga din aceste coroane. Mierea aflata in contact cu ghemul are o temperatura suficient de mare incat permite albinelor sa o ia fara un efort suplimentar pentru decristalizare. Consumul si uzura sunt mult mai mari daca albinele sunt obligate sa se aprovizioneze din faguri laterali, unde mierea este rece sau poate chiar cristalizata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Calin Catalin

#68
Domnule Stefan, va multumesc pentru cat de clar si de complet ati explicat totul.
Sa va spun parerea mea, bazata pe observatii empirice: albinele incearca sa ocupe spatiul din celulele libere, ceea ce ma face sa cred ca nu le plac celulele libere. Cand au un banut de puiet si ghemul este mai mic, mor pe puiet cu mancarea langa ele si nu parasesc puietul. Ghemul sta pe miere doar in partea de sus pentru ca in sus se ridica in mod natural caldura si acoperirea mierii din lateral ar insemna largirea ghemului, deci alte celule si alt spatiu in plus de incalzit.

Acum sa analizam modul meu de impachetare, raportat la cerintele ghemului mentionate de dumneavoastra.
In ghem albinele se aglomereaza pentru a pastra caldura cat mai bine -eu le aglomerez din oficiu, cand le strang.
Caldura se pierde prin caldura radiata de ghem- polistirenul extrudat de pe laterale, cu care ghemul vine in contact, reflecta o mare parte din caldura. Se hranesc mai usor cu mierea incalzita si acoperita de ghem- la mine aceasta miere incalzita si acoperita este la dispozitie in mai multe zone ale ghemului, nu doar in partea de sus si cred ca asta faciliteaza hranirea in absenta si mai ales in prezenta puietului. Oricat de frig ar fi si oricat s-ar strange pe puiet, vor avea mereu la dispozitie miere calda si decristalizata. Cand am deschis iarna stupi care iernau mai mult pe rame cu miere si care iernau ca la carte, cu ghemul in mare parte pe celule goale, albinele din ghemul pe celule goale erau mai irascibile decat cele de pe miere, care doar ridicau fund si frematau usor.
In final, eu cred ca este eronata ideea ca albinele prefera celulele goale pentru iernat.Ati vazut cat de mult blocheaza cuibul cand au de unde.

Eu nu cer nimanui sa faca la fel ca mine. Prezint doar modul meu de lucru si fiecare face dupa cum crede ca este mai bine pentru albinele sale
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Eugen B

Domnu Calin daca ai avea doar rame asa full unde ar mai incepe matca ponta? Eu prefer sa am rame ca 3\4 pline cu miere, si ajung lejer pana in martie cu coroane de miere si puiet pe 3/4 din rama. Daca e f multa miere dezvoltarea va fi grea ca nu este loc prea mult pt puiet. Asta e parerea mea.
Vorba ta fiecare face cum vrea si nu obliga pe nimeni sa faca la fel. Bafta. Cum a mers floarea anu asta la tine?

Calin Catalin

Citat din: Eugen B din Octombrie 28, 2015, 08:05:08 AM
Domnu Calin daca ai avea doar rame asa full unde ar mai incepe matca ponta? Eu prefer sa am rame ca 3\4 pline cu miere, si ajung lejer pana in martie cu coroane de miere si puiet pe 3/4 din rama. Daca e f multa miere dezvoltarea va fi grea ca nu este loc prea mult pt puiet. Asta e parerea mea.
Vorba ta fiecare face cum vrea si nu obliga pe nimeni sa faca la fel. Bafta. Cum a mers floarea anu asta la tine?
Aveti dreptate. Fiecare are stilul sau de lucru. Decat sa strang cuibul primavara, mai bine introduc o rama cu coronita si stropita cu putin sirop. A nu pune puiet in exces iarna in periade mai calde, care mai apar in zona mea, este un avantaj, pentru ca vine apoi frigul de februarie. Trebuie ca fiecare sa se adapteze zonei in care stupareste.

Floarea-soarelui nu a mers bine. Desi a fost foarte multa, albinele erau foarte rele si cercetau flora spontana. Am pierdut foarte multa albina . Dupa floarea-soarelui am ramas fara albina in caturi. Am muncit mult sa ii refac si productia a fost mica.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

stefan1

Citat din: Calin Catalin din Octombrie 28, 2015, 07:57:20 AM
...
In final, eu cred ca este eronata ideea ca albinele prefera celulele goale pentru iernat.Ati vazut cat de mult blocheaza cuibul cand au de unde.
...

  In mesaj m-ai si aprobat si m-ai si contrazis.
Eu zic ca poti verifica usor daca albinele prefera sa faca ghemul pe miere sau pe fagur gol. Pune intr-o familie 4 faguri plini de miere si alti 4 doar cu coroane. Vezi apoi unde se formeaza ghemul.
Parerea mea am expus-o: albinele prefera sa formeze ghemul sub rezerva de miere si doar putin pe miere. Albinele se baga in celule pentru a crea o mai mare concentratie in ghem si pentru a evita uzura. E neeconomic ca la temperaturi exterioare de -10/-20 0celsius albinele sa tina cateva kg de miere la temperatura ghemului. Cum am mai spus, cred ca avantajul coroanelor de deasupra ghemului este ca albinele nu sunt nevoite sa aduca miere din zonele reci ale cuibului, lucru care ar necesita o preincalzire a acesteia, cu un foarte mare consum de energie si cu mare uzura.
  Spui ca albinele depoziteaza toamna mierea sau siropul in cuib. Este adevarat, dar aceasta este pentru ca procesul de prelucrare si concentrare necesita temperaturi mai mari, care nu se mai gasesc la marginile cuibului.
  Spuneai ca albinele din ghemul de pe miere erau mai calme si cele de pe fagurul gol mei agresive. Se stie ca temperatura in ghem nu-i constanta ci scade spre periferie. Cu cat albinele sunt la o temperatura mai joasa, cu atat ele sunt mai rigide, mai amortite si deci nu mai sunt razboinice.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Calin Catalin

Citat din: stefan1 din Octombrie 29, 2015, 03:45:58 AM
Citat din: Calin Catalin din Octombrie 28, 2015, 07:57:20 AM
...
In final, eu cred ca este eronata ideea ca albinele prefera celulele goale pentru iernat.Ati vazut cat de mult blocheaza cuibul cand au de unde.
...

  In mesaj m-ai si aprobat si m-ai si contrazis.
Eu zic ca poti verifica usor daca albinele prefera sa faca ghemul pe miere sau pe fagur gol. Pune intr-o familie 4 faguri plini de miere si alti 4 doar cu coroane. Vezi apoi unde se formeaza ghemul.
Parerea mea am expus-o: albinele prefera sa formeze ghemul sub rezerva de miere si doar putin pe miere. Albinele se baga in celule pentru a crea o mai mare concentratie in ghem si pentru a evita uzura. E neeconomic ca la temperaturi exterioare de -10/-20 0celsius albinele sa tina cateva kg de miere la temperatura ghemului. Cum am mai spus, cred ca avantajul coroanelor de deasupra ghemului este ca albinele nu sunt nevoite sa aduca miere din zonele reci ale cuibului, lucru care ar necesita o preincalzire a acesteia, cu un foarte mare consum de energie si cu mare uzura.
  Spui ca albinele depoziteaza toamna mierea sau siropul in cuib. Este adevarat, dar aceasta este pentru ca procesul de prelucrare si concentrare necesita temperaturi mai mari, care nu se mai gasesc la marginile cuibului.
  Spuneai ca albinele din ghemul de pe miere erau mai calme si cele de pe fagurul gol mei agresive. Se stie ca temperatura in ghem nu-i constanta ci scade spre periferie. Cu cat albinele sunt la o temperatura mai joasa, cu atat ele sunt mai rigide, mai amortite si deci nu mai sunt razboinice.

Aveti dreptate. Am inteles acum mai bine dinamica ghemului de iernare. Va multumesc pentru explicatiile detaliate.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Calin Catalin

Va rog frumos sa ma sfatuiti si in legatura cu modelul de stup.
Pana acum am folosit cuib si cat de 1/1. Anul acesta mi-a fost foarte greu cu caturile de 1/1 si doresc sa schimb pe alt model, care sa imi permita sa intretin singur mai multe familiifara sa imi distrug spatele.
Cum credeti ca ar fi mai bine si mai eficient, sa trec pe caturi de 1/2, cu un cuib de 10 saub12 rame, sau pe multietajat?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

MirceaCalin

Cuib şi magazie de 1/1 reduce diversitatea tipurilor de rame dar "rupe spatele".
În extrema cealaltă dacă ar fi să privim: cunosc un stupar mai în vârstă care a trecut la cuib şi cat de 1/2...