Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: bogdan moldovean din Septembrie 25, 2011, 10:27:52 PM
domnule tassevasi multumes de sfatul care mi l ati dat dar sa stiti ca carbunii sunt de vina am mai discutat cu un electrician si mi a spus aceeasi treba NU ARE CARBUNI si nu are cum sa functioneze.

te duci repede prin debara si cauti 2 baterii R20 uzate le soti carbunii in ajustezi  si faci o proba  sa vazi care si cum e treaba , e imposibil sa nu gasesti carbuni la marime trebuie doar sa cauti  sunt la set cate 2 bucati in pungulite frumos amblati , eu am schimbat anul trecut la flex si am dat 2,5 ron pe ambii.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

orbanstefan64

dar totusi trebuie avut in vedere ce duritate au carbunii !!!!!!
riscul este uzura colectoarele de pe rotor.

soricul

 :new: Buna seara dragi apicultori,incerc si eu sa intru in bransa dumneavoastra si am nevoie de un sfat. Am reconditionat un circular mai vechi si nu stiu ce panza sa-mi cumpar. Va rog daca puteti sa-mi dati niste sfaturi. Multumesc anticipat.
"Viata eroilor,dintre toate,este cea mai mare lectie de umanitate pe care ne-o da istoria"

POSTASUL

Citat din: soricul din Octombrie 23, 2011, 07:18:03 PM
:new:Buna seara dragi apicultori,incerc si eu sa intru in bransa dumneavoastra si am nevoie de un sfat. Am reconditionat un circular mai vechi si nu stiu ce panza sa-mi cumpar. Va rog daca puteti sa-mi dati niste sfaturi. Multumesc anticipat.
la datele tehnice ale circularului pe care lai prezentat  se poate recomanda 1m. de panza de matase :rotfl: :rotfl: pune si tu o poza ceva detalii tehnice , dimensiuni , monofazat-trifazat etc. si poate aflii ceva
:nod: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Ozzy

in privinta dimensiunilor te hotarasti singur in functie de caracteristicile utilajului
eu ti-as recomanda panza cu placute dure iar aici ai doua variante :
1. cu un numar mare de dinti pentru taieturi fine
2. cu dinti mai rari folosite la spintecat in special
apoi ceva influenta are si profilul dintilor dar nu cred ca e cazul pentru un utilaj folosit in gospodarie  "bun la toate"

soricul

Motorul este monofazat(robot 1,7),iar axul este de 20mm.Mentionez ca nu vreu sa tai lemn gros ci doar scandura.Am vazut prin piata la magazinele "rusilor" si nu stiu daca sunt bune acelea.
"Viata eroilor,dintre toate,este cea mai mare lectie de umanitate pe care ne-o da istoria"

tassevasi

Citat din: soricul din Octombrie 23, 2011, 09:27:14 PM
Motorul este monofazat(robot 1,7),iar axul este de 20mm.Mentionez ca nu vreu sa tai lemn gros ci doar scandura.Am vazut prin piata la magazinele "rusilor" si nu stiu daca sunt bune acelea.


   Sunt f bune ,eu tot de la rusi am ,de diferite dimensiuni , si fac treaba f  buna ,nu prea merg la scindura verde .
  Cind vreau sa fac frezari mai late ,pun 2 cu distantier intre ele .
  Spor la treaba .

soricul

"Viata eroilor,dintre toate,este cea mai mare lectie de umanitate pe care ne-o da istoria"

andrei_georgian

sal! stie cineva cum pot ascutii cutitele la o masina de grosime?
o sa pun o poza cu masina, cineva mi-a zis k se pot face doar cu o masina de rectificat....
am fost la un atelier si mi-a cerut 50 lei pt 2 cutite :uimit:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

este marca GUDE si este nemteasca, sunt ft multumit de ea, prelucreaza de la 4 mm grosime pana la 17 mm iar latimea de prelucrare e de 330 mm, are o turatie de 8000,
ca pret am dat 11 mil, de la baumax
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Ozzy

Salut si bun venit.
Completeaza la profil localitatea de unde esti, asa poate cineva din zona iti poate da o mana de ajutor.
O alta varianta ar fi la un atelier/fabrica de prelucrarea lemnului poate au masini speciale pentru asta...

Ozzy

Citat din: andrei_georgian din Noiembrie 09, 2011, 10:26:16 AM
este marca GUDE si este nemteasca, sunt ft multumit de ea, prelucreaza de la 4 mm grosime pana la 17 mm iar latimea de prelucrare e de 330 mm, are o turatie de 8000,
ca pret am dat 11 mil, de la baumax

iar aici cred ca ai gresit cand ai tastat
banuiesc ca grosimea maxima e de 170 mm.
17 e prea putin

OtoVirgil

ii vb de grosimea de prelucrat
ii ok 4-17 mm
Distribuitor Faguri Apisrom ; www.ProduseleAlbinei.ro

andrei_georgian

scuzati k am gresit, este 170 mm,
grosimea de aschiere maxima este d 8 mm,
eu am probleme cu ascutirea cutitelor....... :sad: :sad:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

orbanstefan64

are cutite cu doua fete ,intorci cutitul, cind se uzeaza ambele fete se pot ascutii max de doua ori pe un dispozitiv de ascutit sau pe o masina de rectificat cu masa magnetica.daca nu, o pereche de cutite costa undeva la 210 lei.
:hi: :hi: :hi: