Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Nicu eu l-am luat in vara si numai stiu pretul.
Pe marti-miercuri ajung la Dedeman si i-ti comunic preturile.

almasel2011

Nihil sine Deo.

Vyktor


andrei_georgian

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 18, 2015, 02:27:31 PM
Citat din: andrei_georgian din Ianuarie 15, 2015, 09:12:10 PM
:hi: ce ziceti de filetanta asta? 12v, 1.2 Ah, am luat-o azi din bricostore la 190 lei, au lichidari de stoc cu reduceri de la -50% si abia pe asta am apucat sa o mai iau...  :rotfl:

Eu am avut si nu am fost multumit de ea. Am schimbat acumulatorul in garantie la 3-4 luni si cu cel de-al doilea m-am tarat exact pana a expirat garantia. Cam pe la 2 ani si ceva am aruncat-o.
Nu are putere, acumulatorul e foarte prost (se descarca repede chiar daca o lasi incarcata full si când ai nevoie de ea nu merge) etc.

Am luat una de la hornbach cu acumulator li-ion (un soi de noname facut pt hornbach) si rupe... Nici nu se compara. Si dupa 4 luni de nefolosire ai 60-70% din acumulator ramas. Si in caracteristici avea putere mult mai mare - dar in realitate diferenta e mai mare decat cea de pe hartie.

Pentru holsuruburi mici / lemn este ok o perioada so Boshul ala de amatori.
La cat am dat pe ea..daca ma tine macar 1 an e bine.. :rotfl:mai am un black&decker care merge perfect chiar si dupa 2 ani de folosinta.. :thanks:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

Citat din: almasel2011 din Ianuarie 18, 2015, 09:20:58 AM
Citat din: andrei_georgian din Ianuarie 14, 2015, 07:03:38 PM
O intrebare si ideii in acelasi timp...  :hi: ce material este mai potrivit pentru a folosii la blatul mesei de lucru pentru freza? momentan il am facut din scandura de stejar dar vreau sa-l schimb..cand lucrez aluneca foarte greu lemnul de brad pe el, l-am si slefuit dar degeaba..eu ma gandeam sa folosesc ceva ce am gasit pe la dedeman, placaj pentru cofraj TEGO dar nu stiu cat de rezistent este..  :uimit:

Tego este nebunie! Principala lui aplicatie este in constructii la cofraje pentru turnare beton, adica rezista atat la solicitari mecanice, cat si la umezeala excesiva. Se mai foloseste si la placarea podelei la camioane/ remorci auto... adica marfa, paleti, treceri repetate cu transpaleta, tone de marfa...
Rezista fara probleme la solicitari mult mai mari decat freza.
Din cate am vazut are 2 tipuri de suprafete: lucioasa si antialunecare. Vezi de care iei, sa nu cazi din lac in put.
Pe de alta parte eu nu as renunta la stejar. Finiseaza-l cu banda abraziva (cu masina cu vibratii), o pelicula de lac si ar trebui sa alunece. La masina de degrosat pe care o am eu am pus o placa de textolit si pentru o alunecare mai buna a materialului folosesc ulei alimentar (ala cel mai ieftin); nu pateaza si nu e toxic si ... merge ca uns!
:hi:Sa le stapanesti sanatos si sa le folosesti cu grija cel mai important...pentru ca orice masinarie nu iarta daca nu esti atent... :nono:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Vyktor

A folosit careva aracet pentru stupi de la "Dr. Aracet" ?  :thanks:

alexutu

Da am folosit eu aracet special pt stupi luat de la dr aracet din pitesti , am confectionat 42 de stupi orizontali pt pavilion dar nu am nici o problema nu a cedat nu au lucrat . ii am de 3 ani
Este foarte bun
00007

Vyktor

Multumesc Alex. Oricum am luat 5 kg. Pretul,  comparativ cu D3 si D4, este foarte ok.
Am vrut sa aflu totusi parerea cuiva care a folosit. :hi:

APIS PARASCHIV

buna ziua.imi poate spune cineva de unde pot cumpara freze pt masina de frezat?

ionel07196555

Citat din: albina romaneasca din Ianuarie 25, 2015, 03:40:06 PM
buna ziua.imi poate spune cineva de unde pot cumpara freze pt masina de frezat?
Ce marca e masina de frezat .     obarfrza ??????????

andrei_georgian

 :hi: Foloseste sau a folosit cineva scule din gama Parkside? sunt bune de ceva sau doar de aruncat... :rotfl:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

RazvanTi

hai sa lamurim o treaba:
parkside este linia STERN austria special pentru Lidl.
am gasit la o scula mai demult(nu mai stiu ce scula) in certificatul de garantie.
majoritatea sculelor mele de care trag de FOARTE multi ani sunt STERN.
singurul care a crapat pana acum este fierastraul pendular (motorul este brici- partea de reglat panza functie de material a cedat) dar asta dupa 16 ani de taieri asidue...
deci parkside e BUNICEL!!! :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

andrei_georgian

Pai daca este vorba de Stern m-am convins, am o rindea electrica de ani buni de la Stern si am folosit-o intens, merge si azi ca noua  :thanks:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

almasel2011

Citat din: ionel07196555 din Ianuarie 25, 2015, 05:39:48 PM
Citat din: albina romaneasca din Ianuarie 25, 2015, 03:40:06 PM
buna ziua.imi poate spune cineva de unde pot cumpara freze pt masina de frezat?
Ce marca e masina de frezat .     obarfrza ??????????

Daca e oberfreza grija mare, unele au penseta de 8 mm (majoritatea), dar sunt si cu penseta de 6.
Daca stii de cat este penseta... da un search pe google. Daca vrei calitate eu te sfatuiesc sa mergi pe Bosch (scumpe), daca nu... gasesti trompete cu 50 ron la targ.
Daca este freza de masa... nu stiu ce cauti. Mai da detalii, pune poze etc.
Nihil sine Deo.

tassevasi