Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Daca freza e realizata corect si se respecta regulile de protectia muncii posibilitatea de accidentare e foarte mica, spre zero.

gaby 73

Salut Relutu! De vreun an stau mai mult la tara in zona de munte . La Focsani am stat pe Duiliu zamfirescu langa Piata Moldovei . Poate ne intalnim la o cafea.

relutu


almasel2011

Freza pe care o folosesc eu pentru diverse lucrari (In special imbinari panouri lazi).
Are vreo 3-4 ani si inca merge...
Nihil sine Deo.

PARINTELE

Banuiesc almasel2011, ca esti foarte multumit de aceasta freza?
Se lucreaza usor cu ea?
eu astazi pe seara am fost la Hornbach, pentru a achizitiona una.

almasel2011

Merge binisor, dar are limitele ei, in sensul ca problemele sunt legate de puterea motorului- este vorba de un Skill la 1500 w.
Nu pot sa ma plang de masa, reglajele sunt ok, iar ca si siguranta nu prea vad ce se poate intampla pentru accidentare.
O am de vreo 2 ani, a facut in jur de 120 lazi + rame + alte maruntisuri. Nu da semen de "oboseala", inca merge bine, singura nemultumire fiind puterea.
Ca si cutite folosesc cele marca Bosch, scumpe, dar merita!
Nihil sine Deo.

PARINTELE

Cum am spus in postarea anterioara,almasel2011,am fost la Hornbach, si am vazut mai multe modele pe care le aveau acolo. La pret sunt piperate putin,dar eu m-am oprit la aceasta freza.
ce parere aveti?
FERM PRM1015
Atribute esentiale   :
Capacitate de patrundere (cursa verticala)   60 mm
Putere nominala   1300 W
Caracteristici operationale   :
Turatia in gol   9000-30000 rot/min
Set de livrare   Ghidaj paralel
6 cutite de frezat
Cheie hexagonala
Dimensiuni   :
Greutate   5.75 kg

almasel2011

Citat din: PARINTELE din Decembrie 10, 2013, 07:10:18 PM
Cum am spus in postarea anterioara,almasel2011,am fost la Hornbach, si am vazut mai multe modele pe care le aveau acolo. La pret sunt piperate putin,dar eu m-am oprit la aceasta freza.
ce parere aveti?
FERM PRM1015
Atribute esentiale   :
Capacitate de patrundere (cursa verticala)   60 mm
Putere nominala   1300 W
Caracteristici operationale   :
Turatia in gol   9000-30000 rot/min
Set de livrare   Ghidaj paralel
6 cutite de frezat
Cheie hexagonala
Dimensiuni   :
Greutate   5.75 kg

E ok, din cate am vazut descrierile pe cateva site-uri. Pana acum eu nu am folosit Ferm, dar din cate stiu din auzite nu e chiar de aruncat.
Nu am inteles ce inseamna in descrierea Dvs "6 cutite de frezat". Daca este vorba de 6 freze in genul celei din fotografie (nut, feder, muchii inclinate in diverse unghiuri)... pai atunci pretul (350-400 ron) este super (daca frezele sunt mai "de firma"), in sensul ca eu am frezele de la Bosch, pretul pe care l-am platit fiind de aproximativ 130 ron/ buc, adica 260 ron pentru frezele cu care fac imbinarea nut- feder.
Nihil sine Deo.

PARINTELE

 Da este vorba de o trusa cu 6 freze.
Va multumesc mult pt. raspunsuri.
Cu stima.

almasel2011

daca este vorba de 6 freze de calitate...  e vorba de multi banuti, in consecinta in jur de 100 euro pt freza si setul de 6 capete de frezare nu mi se pare mult.
Nihil sine Deo.

PARINTELE

ASTAZI AM CUMPARAT FREZA
Sunt foarte multumit desi nu am probato ( sa fac o oeratiune de frezare )

almasel2011

Citat din: PARINTELE din Decembrie 12, 2013, 07:16:55 PM
ASTAZI AM CUMPARAT FREZA
Sunt foarte multumit desi nu am probato ( sa fac o oeratiune de frezare )

Spor la treaba!
Nihil sine Deo.

Kiwi Bee

Citat din: jenica67 din Noiembrie 16, 2013, 12:46:23 PM
   Apropo de cei care ziceati ca Sternul e slabut. Uite rusul a facut una asemanatoare mai tare :

Oare ce motor sia pus? ....mai sa nu zicetzi cai electric  :rotfl:
Ce putere are acel motor?

libertini

sal,freza de care spuneti este buna doar de un hobby,eu am si am cumparat mult mai multe ptr a o folosi dar daca nu dai un ban  nu o sa faci nici treaba,trebuie cutit freza buna costa si 25euro.

almasel2011

Citat din: libertini din Decembrie 12, 2013, 11:51:42 PM
sal,freza de care spuneti este buna doar de un hobby,eu am si am cumparat mult mai multe ptr a o folosi dar daca nu dai un ban  nu o sa faci nici treaba,trebuie cutit freza buna costa si 25euro.

spuneam mai sus ca eu folosesc freze de la Bosch... 130 ron/ buc (cum ai zis, ceva peste 25 euro/buc), pentru nut si feder este necesar pereche, deci 260 ron.
freza e hobby din punct de vedere a puterii, dar iti faci treaba cu ea fara probleme. Daca nu lucrezi cu cantitati mari, este suficienta.
Nu gasesc logica investirii a mii de euro in scule pentru a produce 50- 100 lazi pe an. Mai bine le cumperi si nu ai nici o treaba. Sau daca ai niste scule minime (hobby) si esti un pic indemanatic, le faci singur.
Nihil sine Deo.