masura 112 asociatii apicole acreditate?????

Creat de nicolaescu_87, August 14, 2011, 10:47:03 PM

« precedentul - următorul »

nicolaescu_87

Am fost la ACA sa ma inscriu in asociatie si mi s-a spus ca pentru masura 112 nu sunt acreditati.
Stie cineva mai multe?

Kov iulian

#1
Du-te la Camera Agricola si cere detali (nu esti singurul din judet care acceseaza 112 stii ce mai poti face ? iei lista aia de pe situl Madr cu persoanele  carora li-sau aprobat dosarele apoi ii cauti pe cei din judetul tau , si cauti acele nume pe google ei vor apare ca si PFA sau ii si vei gasi mai multe detali (aceste detali au fost puse la dispozitia publicului de catre Camera de Comert ) chiar si numerele lor de telefon si ii poti suna si gasesti unu care sa  iti dea un sfat , eventaual intreaba daca cunosc pe cineva care pot realiza proiecte pe masura 112 , intreaba-i , lor cine lea facut proiectul ? ,Masura 112 fiind o masura mai complicata cu valoare mai mare e peste priceperea celor de la ACA , si de asta au zis asa , ei nu pot face proiectul dar asta nu inseamna ca nu te pot primi ca membru , daca tot insista ca nu te pot primi dute la o Cooperativa Apicola  sau la o alta asociatie apicola , sunt destule acum ( Aca asta cam face invirteli , de exemplu am intrebat la filiala ACA constanta despre masura 141(m-am dat drept unu care ar vrea sa faca 141 si care ar vrea sa se inscrie in ACA )  si nu au stiut nimic , sau nu au vrut sa imi spuna probabil se incearca sa spuna cit mai putin ca sa isi bage proprii oameni in fata , pt ca daca s-ar ingramadi prea mult tinerent de asta sub 40 de ani , cei pe care ii sustin fiind trecuti de 40  nu ar obtine punctaj suficient sa fie alesi , acelasi lucru si la camerele agricole , esti pus pe drumuri aiurea numai sa te lasi pagubas , si sa munceasca ei mai putin la dosare , sau sa poata sa isi impinga in fata proprii oameni, sau ti se spune " nu veni mereu , lasa ca te anuntam noi , te sunam noi , si nu te mai suna nimeni ).

nicolaescu_87

Ai mare dreptate.............
mresi pt detalii

ducadan

Buna , as vrea sa aduc o lamurire la discutia de mai sus. ACA a spus ca nu e acreditata pentru masura 112 din urmatorul motiv: pentru sesiunea 28 noiembrie 2011-13 ianuarie 2012 in cererea de finantare sunt specificate urmatoarele aspecte:


ANEXA_1_-_CEREREA_DE_FINANTARE_pentru_Masura_112_(V6.8)_-_noiembrie_2011_


12.1 Document care atesta ca solicitantul este înregistrat într-o forma asociativa ca membru,
înainte de lansarea sesiunii pentru care aplica, în domeniul proiectului emis de catre:
- grupuri de producatori recunoscute în conformitate cu Legea nr. 338/2005, cu modificarile si
completarile ulterioare (document care atesta calitatea de membru al grupului de producatori
declaratie scrisa aprobata de fondatori sau membrii consiliului de administratie);
- grupuri de producatori recunoscute preliminar si organizatii de producatori din sectorul fructe si
legume recunoscute conform Ordinului Ministrului nr. 694/2008, cu modificarile si completarile
ulterioare (document care atesta calitatea de membru al grupului de producatori, declaratie scrisa
aprobata de fondatori sau membrii consiliului de administratie);
- societate cooperativa agricola, constituita conform legii nr.1/2005 (adeverinta eliberata de
cooperativa agricola însotita de copia dupa înregistrarea la Oficiul Registrului Comertului de pe lânga
tribunalul în a carui raza teritoriala îsi are sediul, cererea de înscriere aprobata de adunarea
generala);
- cooperative agricole constituite conform Legii nr. 566/2004, cu modificarile si completarile ulterioare
(cerere de aderare avizata de consiliul de administratie si aprobata de adunarea generala, si
declararea expresa a recunoasterii actului constitutiv);
- organizatii de îmbunatatiri funciare constituite conform Legii nr.138/2004, cu modificarile si
completarile ulterioare (adeziunea la statut si la hotarârile adunarilor generale adoptate pâna la acea
data, precum si dovada platii contributiei de înscriere si a cotizatiei pe anul în curs).
- Organizatia Interprofesionala pentru Produsele Agroalimentare (OIPA) document avizat de consiliul
director, din care sa reiasa ca solicitantul este membru al acesteia însotit de statutul organizatiei.
Acest document se ataseaza numai pentru dovedirea criteriului de selectie "Solicitantul este membru al unei forme
asociative, recunoscute conform legislatiei nationale în vigoare".


pe cand ACA functioneaza in baza ORDONANŢĂ Nr. 26 din 30 ianuarie 2000  cu privire la asociaţii şi fundaţii.
Daca doresti sa consulti o lista ce contine cooperative si grupuri de producatori in domeniul apicol acceseaza acest link
http://www.madr.ro/pages/page.php?self=015&sub=01502&tz=0150205 , aici vei gasi din toata tara.

Kov iulian

Citat din: nicolaescu_87 din August 14, 2011, 10:47:03 PM
Am fost la ACA sa ma inscriu in asociatie si mi s-a spus ca pentru masura 112 nu sunt acreditati.
Stie cineva mai multe?
Cooperativa Casa mieri ialomita e acreditata pt masura 112 deoarece e si grup de producatori .