Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

Spinglul ... manerul si surubul de fixare al pistonului !!! Totul demontabil !!!
                                                  :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Scula montata !!!
    :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Gaurile de sus sunt pentru ceara care ... vine deasupra apei fierte !!!
                                               :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Mai trebuie sa fac cuvei doua sau 3 fante ...pe unde curge apa ... cand scot presa din catlan !!! Mai trebuie sa fac sistemul de fixare in catlan !!! Stiu cum il fac ... dar mai am de asteptat dupa ... catlan !!! Nu asa de mult !!!
                                                                        :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Material fain, lucru meserias. Dar cred ca o sa-i faci multe modificari pana va fi gata. N-am inteles cum prin gaurile din capac iese ceara. Eu imi inchipuiam un al doilea vas in care se baga sacul cu ceara, care sa aiba si gauri laterale, introdus in cazanul cu apa, cu sisteme de fixare ca o sa fie forte marisoare. Ceara cred ca trebuie evacuata prin decantare, printr-un stutz plasat mai sus pe cazan iar la baza alt stutz pentru evacuarea apei.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

Scula trainica! Manopera de artist. Presupun ca scula prezentata se introduce in alt vas, mult mai mare,  in care este apa fiarta pana deasupra gaurilor superioare.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

  In mod sigur e cum spui. O sa ne puna Lucian mai multe poze cand e gata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

Nici o grija sa nu aveti ... in privintza pozelor !!! Ati observat ... ca nu prea imi place ... fara poze !!!
Fundul de jos este gaurit ...la fel si pistonul care preseaza in jos !!! Ceara ar trebui sa iasa in sus prin caurile acelea mari din capac ... 8 parca sunt ...presa fiind scufundata in apa fiarta ... mai putin spinglul pe care ...il folosesc sa impinga pistonul in jos !!!
  Urmeaza sa fac un catlan ...un cazan cu 4 suporti ... la fel si la presa tot de 4 suporti am nevoie !!! cred ca le-am calculat bine operatiile de final ale sculei mele !!!
  Poza cu desenul pe partea de jos a presei este facut ca sa se vada ca in presa voi da cate 2 gauri ... vad eu ce diametru ...intre care voi decupa pe verticala doua sau 3 fante prin care se va scurge apa cand ridic presa din cazan !!!
  Va tin eu la curent !!! pana vine catlanul ... pauza !!!
  Catlanul va fi cu diametrul de 70 cm ... inaltime  50 cm ...fund etans ... sub care arde focul !!! Deasupra fundului etans va fi o gaura unde va fi sudata o teava de 1 tzol ... cu robinet ... pe unde va curge ... siropul ... cazanul avand ... dubla utilizare : ceara plus ... sirop !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

Am incercat sa fac ceva asemanator ditr-o cuva de masina de spalat. Avea gaurile gata facute pe lateral, dar nu a mers. Se formau vapori in interior si cuva era instabila si era impinsa la suprafata apei, iar ceara se solidifica. Din ce am vazut in poze aceasta e din tabla groasa si e posibil sa stea pe fundul cazanului. Totusi ramane de vazut atunci cand se va face proba.

ves.lucian

#3159
  Teava de termoficare !!! 10 mm grosime !!! Gata montata ... abia am ridicat-o intr-o mana !!! Si nu sunt facut ... din celofibra !!! Adica ... eu ... despre mine este vorba !!! Lasand gluma la o parte ... ceva de genul va arata si catlanul pentru bostina !!! Catlanele din fundal au diametrul de 500 si 600 mm !!! Au caldari deasupra !!! Cel pentru presa va avea 700 mm diametru !!!Doar ca focarul ... va fi mult mai jos !!! Micii ... fac parte din peisaj !!! Mosu este Gheorghe !!! De vreo 87 de ani !!!
              :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bismark

    LA MULTI ANI cu sanatate maxima tot de la un GHEORGHE.Cu respect  =D> :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ves.lucian

 Dumnezeu sa te imbucure ... pe tine ... si pe toti ai tai !!!
Sa te aiba Dumnezeu in paza Lui ... pe tine ... si pe toti ai tai !!!
                                                   :nod: :nod: :nod: :nod: :nod: :nod: :nod:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  In sfarsit ... o rama care mai arata ...cat de cat ... bine !!!
                                           :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bismark

    Luciane, dupa ce am studiat si eu presa ta,am parerea sa nu faci nici un orificiu pe presa ca vei perde ceara in apa din cazan,mai bine un singur stut cu capac insurubat care s-al deschizi numai dupa ce scoti din cazanul cu apa.Si in cazan nu trebuie sa fie apa mai sus de gaurile din capac. Cind pui sacul in presa automat trebuie sa pui si apa care sa-ti ridice sus ceara.Parerea mea, cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ves.lucian

  S-a marcat ... Bismark !!! Comunicarea ... este totul !!!
                                       :razz: :razz: :razz:
             
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!