buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Se pot pune pe serverul nostru si vor fi vizualizate la sectiunea Video, la fel ca filmele lui Dan Margarit!
Marin a fost de acord.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

morozan simion

buna seara nea Marine, am o intrebare despre administrarea hranei la albine in perioada care urmeaza. Pot administra miere in punga pe rame? sau trebuie numai turte din zahar
multumesc anticipat

apivasmob

#1487
Citat din: morozan simion din Decembrie 17, 2014, 08:09:28 PM
buna seara nea Marine, am o intrebare despre administrarea hranei la albine in perioada care urmeaza. Pot administra miere in punga pe rame? sau trebuie numai turte din zahar
multumesc anticipat
Si cand se incalzeste nu le naclaiesti ?
Sanatate tuturor apicultorilor

morozan simion

ce sa se naclaiasca? albinele? sau ce, eu intreb pentru ca nu am mai facut pana acuma

dany 1

Salutare :hi:
Nu  se  naclaieste nimic.  Baga  miere  in  pungi  subtiri ,  cam  500 g  presezi  cu  palma ,  legi  punga  bine  si  le  pui  peste  ghem.  Atentie  , impingi  punga  cu  miere   di  spatele  ghemului  ,  sa  nu  omori  albinele :hi:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

un OM

Siropu in punga merge din martie in septembrie.
Iarnaa merge in punga...turta.
Nu este putin devreme acum? Cu cel putin o luna si jumatate?

bio

Citat din: marinlm64 din Decembrie 17, 2014, 03:31:34 PM
iatăl pe nea Marin ...este bine si sănătos dar puţin sau mai mult e certat cu iutubu  :smile:fincă pe tarcurs cred că -mi şterg toate filmele ,pana acum mau şters sonoru de la 14 filme si eu le-am sters detot că mor pus la melodia de 20 sec ce încep filmele ,că nam dreptu de autor ,dece mior pus dabia acum după 2 ani ...cred că cineva intenţionat a făcut asta ,aşa că îmi pare rău de asta că mi-am pierdut vremea înzadar ,şi o sa vad pe parcurs ce o să mai fac ....vă salut si sărbătorile de iarnă să le petrecem cu bine si sănătace ...

ma bucur ca esti sanatos nea Marine >>>:)..

..imi pare de problema care o amintesti cu fi8lmele postate de dumneata pe YOUTUBE .

morozan simion

nu acuma vreau sa le dau , dupa 15-20 ianuarie, acuma doar am incercat sa aflu cateva pareri despre sirop , turte si miere pentru administrare in pungi iarna

roi_ag

morozane s-a facut vinul la tine anul asta???????????

marinlm64


gore

Frumos si traditional. Am vazut acel ferastrau de taiat oase, interesant, de unde l-ai achizitionat, pe la noi am cautat dar nu am gasit decat industrial. Sarbatori fericite sa aveti si La Multi Ani.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

tassevasi

 Traditionalul  beneficiaza de  noile  tehnologi , catarat ,spalat si taiat cu fierastrau  electic .
  Bravo Marine pt modul de prezentare , se vede omul  gospodar ,dupa acel  hambar .
  Referitor la cosul acela sa nu mai intoarca  fumul  treb sa fie cu 10 cm inaltat peste acoperisul  casei .
  Numai bine .

apivasmob

Citat din: gore din Decembrie 18, 2014, 08:48:00 PM
Frumos si traditional. Am vazut acel ferastrau de taiat oase, interesant, de unde l-ai achizitionat, pe la noi am cautat dar nu am gasit decat industrial. Sarbatori fericite sa aveti si La Multi Ani.
De ferastrau iti spun ca se gaseste la LIDEL (ferastrau electric ptr curatat copaci si nu numai).
Bafta.
Sanatate tuturor apicultorilor

sorinma

Este "fierastrau sabie" sunt fabricate ca toate sculele de diferite firme diferenta fiind calitatea si pretul.Prin schimbarea panzelor pot fi folosite pt diferite materiale...si este comod de lucrat cu el in multe ipostaze
http://www.okazii.ro/cautare/fierastrau+sabie.html
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

bio

Citat din: bio din Noiembrie 20, 2014, 07:55:38 PM
Citat din: marinlm64 din Decembrie 07, 2013, 09:03:21 PM
http://www.youtube.com/watch?v=z5nTlYKdcxg#ws

Sa traiesti nea Marine ...

... ai fost multumit de "aparatorul de urdinis"...? S-a simtit cumva la iernarea familiilor de albine .

Am cam terminat munca la albine si dupa una , doua zile de stat degeaba hai sa mai mesteresc ceva si cum imi ramasese in gind "aparatorul de urdinis" ma gindesc sa aplic inovatia dumitale sa  fac ceva asemanator .

"aparatoare" montate la urdinis..
.. si ridicate deoarece le-am facut un tratament anti-varooa.