buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

LA MULTI ANI MARINE --SA AI SANATATE SA LE POTI DUCE PE TOATE !!! :birthday:

marinlm64


marinlm64


bismark

   Marine,ai mare grija ca daca hoatele sint de la tine vor urma si alte atacuri. Eu prin 1980 aveam 13 familii si cind a inceput furtisagul nu eram acasa. Din cele 13 familii a ramas numai familia hoatelor care era superplina cu albina. Acolo la tine a fost matca dar hoatele au omorit-o, asta fac prima data dupa care si albinele de acolo se aliaza cu hoatele.Si eu am pierdut 3 familii zilele astea,hoatele fiind de la mine ca le-am dat cu faina si am vazut unde merg. Stupul hoatelor era plin cu miere dar tot mai furau.Am rezolvat problema prin inchiderea hoatelor 2 zile si unificarea stupilor furati ca unii mai aveau matci. Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dan sebastian

Si uite asa, consideri ca stupul hoatelor e unul din cei mai buni din stupina si in anul urmator mai tragi 2 sau 3 roi din el si te trezesti cu probleme. Am observat si eu fenomenul, mai ales dupa tratarea lor pt. varroza dar le-am lasat in pace. Oricum elimina stiupii slabi care nu trec iarna. Observa ele lipsa matcii sau ca e de proasta calitate.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

pai ce treaba are varoua cu hotzele daca urdinishul e reglat cum trebue
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

TDI

S-ar părea ca direcția de infestare cu varroa, in cadrul furtiagului, e de la familiile atacate la familia atacatoare, nu invers.

istodorescu vasile

Citat din: dorindafi din Septembrie 30, 2014, 09:45:29 PM
pai ce treaba are varoua cu hotzele daca urdinishul e reglat cum trebue
varoua nu are treaba cu hoatele, insa tratamentul are, fiindca substanta data la tratament uniformizeaza mirosul , iar hoatele intra fara a intimpina rezistenta.acolo unde stupul este puternic nu dureaza mult pina sesizeaza ca este furat, dar la cei slabi continua pina nu ramine nimic

TDI

Daca albinele dumneavoastră fura de la familii puternic infestate cu varroa, acarianul infesteaza sau reinfesteaza albinele dumneavoastră.

oroles

Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 01, 2014, 02:36:11 PM
Citat din: dorindafi din Septembrie 30, 2014, 09:45:29 PM
pai ce treaba are varoua cu hotzele daca urdinishul e reglat cum trebue
varoua nu are treaba cu hoatele, insa tratamentul are, fiindca substanta data la tratament uniformizeaza mirosul , iar hoatele intra fara a intimpina rezistenta.acolo unde stupul este puternic nu dureaza mult pina sesizeaza ca este furat, dar la cei slabi continua pina nu ramine nimic
In ciuda faptului ca se recomanda tratamentul varroa dimineata, eu il fac seara. Asa nu am probleme si nu am avut probleme pana acum. Nu am pierdut nicio matca pana acum facand tratament seara.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Intodeauna,am facut tratamentele numai seara cind albinele sint in stupi si peste noapte dispare mirosul tratamentului iar dimineata fiecare familie are mirosul sau specific.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marinlm64

în luna august am facut un control la toţi stupii si aveau mătci şi erau toţi bine dar după  aia eu nu mai am timp de ei până în octimbrie şi se mai întâmplă ca în perioada asta sămi fie scăpat vro matcă mai bătrână sau din acelea ce leam schimbat să nu mai fie bune şi familia rămâne far de ea ,după ce rămane fară matcă ,familia începe încetişor să se depopuleze ,şi peurmă îl găsesc hoaţele si încep să care mierea ,se mai întamplă şi alta că şi albinelea astea se duc la stupu care cară mierea ,acest stup ce îl vedeţ în film este atacat de o familie sau doua nu de mai multi stupi fincă se vede albina hoaţă ...eu lam vazut duminică ,când leam mai facut un tratament de varooa din cauză că nu am fost mulţumit (cred că anu asta este mare infestarea cu varooa din cauza ierni ce am avuto )şi lam scos afară ..ar fi fost tragedie să nu fiu vazut la timp acest lucru ,căci se face furtişag peste tot ...furtişagu apare atunci când matca e bătrână sau tânără şi nu mai face feromonul  de acela ce face ca albinele să păzească urdinişu si daia apare ...când se face tratarea de dimineaţă nu se poate în nici un caz face furtişag ...şi să nu credeţ că eu am inventat tratarea de dimineaţă ,or experimentat mulţi mai mari stupari ca mine şi or văzut că este mai bine ...eu am ales asta ,la voi rămâne să alegeţ cei mai bine ...vă salut   sănătace ....

marinlm64


marinlm64


bismark

  Marine,pune o poza cu instrumentul de gaurit fagurii ca vreau sa-mi fac si eu unul.Sanatate,cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/