Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

petrica52

Avind doi copaci linga blocul unde stau, plantati de mine, cind au inceput sa infloreasca, ai impresia ca roieste. Acum citiva ani s-a asezat si un roi pe care l-am prins. Si eu sunt curios, oare cum arata si ce gust are mierea de evodia.
O zi buna cu sanatate !

Adrian Roman

Seminte puse in iarna, au iesit in aprilie, cand nu mai asteptam nimic. Deci, vorba lui CROMBRA, rabdare ! Cei care aveti ocazia, frecati intre maini o fosta  :nod:inflorescenta si veti simti o puternica aroma placuta, ceva intre eucalipt, menta, anason, camfor,.. probabil arome regasite si in miere. Ma refer la crengutele care sustin ACUM semintele. Aromele sunt degajate din crengute.

petrica52

#467
Da, este un miros placut, interesant, puternic daca freci in palme "ciorchina" cu seminte. Daca eram "degustator" ,poate, puteam da relatii mai exacte.
O zi buna cu sanatate !

stefanm

Citat din: gheco din Noiembrie 16, 2010, 10:00:05 AM
Cand am fost la Craiova pentru seminte, am intrebat o persoana care locuieste in blocul de langa arborii de evodia, daca sunt albine atunci cand sunt infloriti si mi-a raspuns ca nu stie de unde vin, dar parca ar fi un roi pe fiecare copac.
La intrebarea daca nu-i deranjeaza albinele a raspuns ca nu a auzit pe nimeni sa fie intepat de albine. Un lucru foarte normal. Au o singura preocupare:sa culeaga nectarul care este din belsug.
Culesul de necttar la Craiova dureaza 4-5 saptamani (din aceeasi sursa)
pe ce atrada in Craiova ca as dori si eu cateva seminte!
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

D006

Citat din: petrica52 din Noiembrie 17, 2010, 08:15:12 PM
daca freci in palme "ciorchina" cu seminte.
Daca eram "degustator" ,poate, puteam da relatii mai exacte.
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

gheco

Str. Romul. Lang parcul din fata teatrului. La pagina 18 sunt poze.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

sfantul spiridon

#471
am trecut ieri pe la craiova...probleme de rate....ma atrag evodiile de care v-am spus tuturor...
cea care sub ea avea un panou, cel mai explicit loc pentru o localizare exacta, arata groaznic.
totusi, ma gandesc ca a fost scalpata pentru un viitor mai bun
asa sa fie!
sper!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Evodia mea azi.

antiopa din ardeal

#473
 Am patit un lucru neplacut. In luna septembrie a anului trecut am facut o ajustare la coroana evodiei din gradina proprie. Si cred ca am facut o mare greseala pentru ca in zona in care am taiat creanga, lemnul s-a uscat peste iarna. Pentru cei care se vor confrunta cu astfel de situatii le recomand ajustarile sa le faca in vegetatie.

orbanstefan64

pregateste vinul ca vin sa vad unde ai gresit :rotfl: :rotfl:

pharaonu75

Are un coniac bun!
Nu ma crezi? Vrei poze? =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Vad ca evodia este destul de mare!
Se inghesuie albinele la el?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

pai ce are daca le vedem ??? poate reusim sa ne mai facem niste ,,admiratori,, noi sau cum au unii  fani   :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Florin_Dan

Taietura nu a fost corect facuta , de accea s-a uscat . Daca evodia este sensibila la frig taierea trebuie facuta dupa ce trece frigul, la fel ca si la alti copaci sensibili la frig .

florexarad

Acum sunt si eu cersetor, sau cum vreti sa ma priviti. Daca poate cineva si are seminte de evodia sa imi trimita cateva, nu multe. Adresa arad, str.aleea dezna, bl.x16, et.8, ap.35. cod 310384, va multumesc frumos. as vrea sa fie si prin zona aradului evodia, nu am gasit nicaieri de aceea apelez la toti colegii de pe forum