Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

Florin_Dan

Astept. Dupa ce o sa am si eu copaci cu seminte am sa trimit si eu altor apicultori si chiar  puieti  .:nod:. Din dar se face dar. :hi:

albinasebes

dar din dar se face rai
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Florin_Dan

Citat din: albinasebes din Noiembrie 08, 2010, 05:26:07 PM
dar din dar se face rai
O stiam si pe asta dar am vrut sa punctez altceva. :nod:

Florin_Dan

Citat din: gheco din Noiembrie 05, 2010, 09:48:29 AM
Maine voi trimite seminte celor care mi-au trimis adresa.
Da, va multumesc, au sosit ieri. :hi:

albinasebes

domnule florin nu am avut intentia sa va corectez, am dorit doar sa merg  mai departe cu ideea
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Florin_Dan

Citat din: albinasebes din Noiembrie 10, 2010, 03:14:51 PM
domnule florin nu am avut intentia sa va corectez, am dorit doar sa merg  mai departe cu ideea
Hai ca nu ma supar asa repede. :hi:

petrica52

Cei care doresc seminte de evodia sa ma contacteze.
O zi buna cu sanatate !

stefan1

  Salutam un nou stupar care posteaza pe forum.
  Am inteles ca sunteti din Mures. Uneori si zona de provenienta a semintelor poate conta. Din semintele copacilor care au rodit in zone mai reci, putem spera ca vor iesi urmasi mai rezistenti la inghet decat din seminte din Sud.
  La ce pret dai semintele?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

petrica52

Din pacate am avut o incercare cu apicultura acum fffoarte multi ani. Au fost prea multe piedici, etc. Semintele sunt gratis, asa fac eu avere. Ma refer strict la mine. Sunt din Tg Mures.
O zi buna cu sanatate!!!
O zi buna cu sanatate !

orbanstefan64

sanatate multa dl petrica!

petrica52

O zi buna dle Orban! In citeva zile primiti semintele.
O zi buna cu sanatate !

orbanstefan64

este vreme pina la primavara :hi: :hi:

petrica52

Da aveti dreptate.  In primavara asta, mai exact prin aprilie, dupa ce au stat "la apa" o saptamina, am pus semintele la incoltit in ladite de cca 50 cm lungime. Au iesit, ffffoarte multe. Am dat laditele la doi prieteni apicultori. Dupa mutarea lor in gradina, au rezistat ff multe. Vom vedea cum vor trece iarna asta. Din noiembrie 2009 am testat toate incercarile celorlalti. Dupa parerea mea, "statul la inmuiat" a semintelor o saptamina si punerea la incoltit in luna aprilie direct in cimp, gradina, da rezultate mai bune.  Poate a fost o intimplare !!!
O zi buna cu sanatate!!!
O zi buna cu sanatate !

orbanstefan64

si eu am incercat diferite metode iar varianta cu tinutul in apa cred ca este f buna deoarece semintele au coaja groasa.

stefan1

Citat din: petrica52 din Noiembrie 12, 2010, 06:45:08 AM
Din pacate am avut o incercare cu apicultura acum fffoarte multi ani. Au fost prea multe piedici, etc. Semintele sunt gratis, asa fac eu avere. Ma refer strict la mine. Sunt din Tg Mures.
O zi buna cu sanatate!!!

  Presupuneam ca numai stuparii se intereseaza sa raspandeasca acest copac. Cu atat mai laudabil, ca va ganditi la binele stuparilor si albinelor, neavand stupi! De fapt am scris undeva ca acest copac strange in perioada de inflorire nu numai albine ci tot felul de fluturi, insecte si gandacei. De asemenea semintele sunt foarte cautate de tot felul de pasari. Ecologisti din multe tari o planteaza asa, pentru microecosistemul ce se formeaza in jurul evodiei.

Cine stie, poate mai tarziu mai faceti o incercare cu stupii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)