Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

  Pentru cine este interesat de seminte de evodia am mai scris ca trimit cu cea mai mare placere gratuit, astept adresa destinatie pe mp. Sunt seminte de anul trecut sper sa mai fie bune, si voi aduna si in acest an daca nu este altul mai rapid decat mine.

D006

Citat din: antiopa din ardeal din Octombrie 25, 2010, 01:36:11 PM
  Pentru cine este interesat de seminte de evodia am mai scris ca trimit cu cea mai mare placere gratuit, astept adresa destinatie pe mp. Sunt seminte de anul trecut sper sa mai fie bune, si voi aduna si in acest an daca nu este altul mai rapid decat mine.
Un gest frumos si de apreciat si daca vreodata iti doresti ceva seminte pe care le am .... doar cere.  :hi:

Evodia@

Pentru cine este interesat de puieti de Evodia anunt ca se pot scoate din pepiniera si transplanta
Datele de contact sunt la rubrica VANZARI

gheco

Marti 26.10.2010 am fost la Craiova si am cules seminte de evodia. Postez poze pentru a mai culege si alti interesati.Iata adresa. Pe aceasta strada (langa parcul din fata teatrului) se gasesc 9 arbori evodia
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si pomii cu seminte
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si un arbore model:
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Cine doreste seminte sa-mi trimita adresa pe mesaj privat.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Am sapat evodia semanata in primavara, am asezat-o in sant, am acoperit-o cu pamant (radacinile) si cu fan tulpina si ramurile. La primavara le voi planta la locul definitiv.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Nu este cam devreme sa le plantati la locul definitiv dupa numai un an?
Citisem pe aici pe undeva recomandari de plantare definitiva dupa 2-3 ani!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Sa ne tineti la curent cu amanunte despre acest gen de iernare!
Temperatura minima inregistrata, perioada cat a existat zapada/bruma, eventuale probleme aparute (va doresc sa fie cat mai putine, eventual zero), procentul de arbori viabili in primavara!
Mult succes!
Pentru mine sunteti deschizator de drum, eu abia acum pun semintele la incoltit, asa ca sunt numai ochi si urechi! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 02, 2010, 09:26:20 AM
Sa ne tineti la curent cu amanunte despre acest gen de iernare!
Temperatura minima inregistrata, perioada cat a existat zapada/bruma, eventuale probleme aparute (va doresc sa fie cat mai putine, eventual zero), procentul de arbori viabili in primavara!
Mult succes!
Pentru mine sunteti deschizator de drum, eu abia acum pun semintele la incoltit, asa ca sunt numai ochi si urechi! :hi:
Eu am incercat metoda cu incoltitul si toate variantele descrise in acest topic insa cele mai bune rezultate le-am obtinut prin semanat direct in camp prin luna aprilie.
Voi posta tot ce voi observa legat de acesti arbori.
Ce pot sa spun acum este ca in zona dvs. au dat rezultate. La Galati avea cineva mii de puieti de evodia de la un arbore din curte plantat acum 25 ani.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Evodia este un arbore iubitor de caldura/soare, asa ca nu imi fac probleme in privinta viabilitatii lor in Campia Baraganului!
Ce ma intereseaza insa este o metoda buna de iernare, itrucat aici avem niste viscole... jos palaria! :rotfl: :rotfl:
Si cum vantul aproape ca dubleaza temperatura, nu stiu cum vor face fata unor geruri de -15, -20 grade!

P.S. Dar cu siguranta voi afla din propria experienta si voi posta pe forum observatiile mele!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 02, 2010, 09:17:07 AM
Nu este cam devreme sa le plantati la locul definitiv dupa numai un an?
Citisem pe aici pe undeva recomandari de plantare definitiva dupa 2-3 ani!

Plantarea definitiva dupa primul an da rezultate foarte bune la prindere, Stresul mutarii este mult mai mic.
Ce am plantat eu in toamna trecuta (30 puieti de 4 ani cumparati de la Craiova) nu au evoluat prea mult in aceasta vara. S-au prins 28 buc. ,dar nu zu crescut mai mult de 10cm. Sa vedem anul viitor.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Florin_Dan

Ieri mi-au ajuns semintele de la Sighisoara  :hi:
Multumesc d-lui Ioan.

gheco

Maine voi trimite seminte celor care mi-au trimis adresa.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/