Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

crombra

Citat din: Adrian Roman din Octombrie 05, 2010, 10:23:10 PM
Domnilor, dati-va cu parerea. Din semintele de evodia primite de la Sfantul Spiridon(o parte !), au iesit cam toate, adica vreo 100 si, de bucati, pe care le-am repicat in peturi de 5 litri si de 2 litri. Au inaltimi intre 20-60 cm, formati echilibrat. Peste iarna vreau sa-i tin intro camera fara incalzire, unde am si - 3, 4, 5 grade cand e ger afara. E bine, e rau ?
Si eu voi proceda la fel. Am 10 puieti pe care ii voi tine in balcon unde am temperaturi de -2,3 grade. Dar se pare ca in Lucrarea Arbori si arbusti meliferi (pa care o poti downloada de pe forum din Biblioteca Apiardeal) la descrierea Evodiei spune ca se ierneaza foarte bine puietii stratificati in santuri.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Adrian Roman

Marius, merci de sfat, am cartea, dar sunt foarte multi soricei de camp si nu as risca sa-i hranesc cu coaja, de fapt, tulpinita de evodia.... Sunteti bine ?

crombra

Citat din: Adrian Roman din Octombrie 07, 2010, 12:16:43 AM
Marius, merci de sfat, am cartea, dar sunt foarte multi soricei de camp si nu as risca sa-i hranesc cu coaja, de fapt, tulpinita de evodia.... Sunteti bine ?
Sunt sanatos. Ceea ce pentru vremurile acestea este un lucru bun. Multumesc de intrebare.  :hi: :hi:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: crombra din Octombrie 08, 2010, 01:19:56 AM
Citat din: Adrian Roman din Octombrie 07, 2010, 12:16:43 AM
Marius, merci de sfat, am cartea, dar sunt foarte multi soricei de camp si nu as risca sa-i hranesc cu coaja, de fapt, tulpinita de evodia.... Sunteti bine ?
Sunt sanatos. Ceea ce pentru vremurile acestea este un lucru bun. Multumesc de intrebare.  :hi: :hi:

si eu ma intrebam ce e cu tine
azi urma sa te sun de la servici, dar vad ca ai postat
daca esti sanatos, de ce nu mai scrii si tu pe aici?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

mihaimsibiu.

a inceput sa se coaca samanta la evodia.

gheco

Citat din: mihaimsibiu. din Octombrie 17, 2010, 11:41:28 PM
a inceput sa se coaca samanta la evodia.
Unde este copacul?
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Dupa colectare sunt disponibile si pentru membrii forumului, sau sunt doar pentru uz personal? :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mihaimsibiu.

copacul este un copacel ce a facut anul acesta primele seminte.productia este de cateva zeci de seminte.important este ca a inflorit ,a fost foarte vizitat de albine si e bine aclimatizat la conditiile din Transilvania.intentia mea este sa fac o plantatie de evodia de 3 ha.Am inceput in primavara cu o pepiniera unde am acum vreo 150 de puieti.

pharaonu75

Frumos copacel!
Sa dea Dumnezeu sa reusesti sa faci 3 ha de evodia!
Doar ce imi urase mie FlorinI pe un alt topic sa devin proprietar de codru de evodia!
Daca i se va indeplini urarea voi avea vreo 10 Ha, deci voi avea de munca la plantat, asa ca poate il convoc la o "munca voluntara"! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mihaimsibiu.

pepiniera a fost o tentativa. am semanat 14 randuri ,a rasarit foarte rar,cu exceptia ultimelor doua randuri unde am pus f.multa samanta (pt.ca se termina terenul si ramanea samanta).

mihaimsibiu.

3 ha e mult 10 este enorm .Succes .imi cer scuze a doua poza trebuia sa fie cu puieti de evodia.

gheco

Citat din: mihaimsibiu. din Octombrie 18, 2010, 10:31:37 PM
copacul este un copacel ce a facut anul acesta primele seminte.productia este de cateva zeci de seminte.important este ca a inflorit ,a fost foarte vizitat de albine si e bine aclimatizat la conditiile din Transilvania.intentia mea este sa fac o plantatie de evodia de 3 ha.Am inceput in primavara cu o pepiniera unde am acum vreo 150 de puieti.

Pentru anul viitor vor fi suficiente seminte pentru a semana cele 3ha  evodia. Dar se vor gasi si alti copaci maturi de unde sa luam seminte.
Cine stie pe undeva sa spuna.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

sfantul spiridon

pai veniti in craiova, si cu ce va luati ca surplus, va scoateti transportul
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

albinasebes

mai are cineva seminte de evosia de vanzare?
sunt din sebes ,alba.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

cristi ciuc

Eu am cumpărat de la cineva din Ghindari-Mureş. Are numele de utilizator "Olyaneggy".