Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

costelinni

Va salut!
Sunt interesat si eu de seminte de evodia, daca puteti sa ma ajutati in vre-un fel v-as fi recunoscator. :thanks:
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

Cristel

Citat din: oroles din Februarie 22, 2015, 10:16:03 PM
Dupa o luna de la plantare mi-a iesit si mie prima evodie. Initial crezusem ca le-am udat prea mult dar mi-a zis Cristel ca ies greu si numai cand le dicteaza lor ceasul biologic.

Harnici sunteti!  :) degeaba am spus ca trebuie sa le lasati sa doarma pana spre primavara, voi iute le-ati trantit in brazda! Am senzatia ca sunt fiinte solare, asteapta sa vada soarele! Sper ca nu le-ai ingropat prea adanc in pamant! 
:D Sa dea Dumnezeu sa fie copaci frumosi si sanatosi, sa va bucurati de ei!

Citat din: Vyktor din Februarie 23, 2015, 04:56:27 PM
Si la mine au rasarit cateva de ceva timp. Cam putine fata de cate seminte am plantat, dar suficient.

Am senzatia ca rasar in etape, mai ales cand nu sunt lasate sa "hiberneze" o iarna.

Citat din: costelinni din Februarie 23, 2015, 08:19:54 PM
Va salut!
Sunt interesat si eu de seminte de evodia, daca puteti sa ma ajutati in vre-un fel v-as fi recunoscator. :thanks:

Si eu ce sa fac, sa citesc in stele cine esti si unde sa iti trimit seminte? :rotfl: Trimite te rog adresa MP si vei avea si semintele de evodia!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

costelinni

Domnul Cristel, va multumesc frumos pt intentie, da stiti.... este o vorba : "tonul face muzica".
Va multumesc.
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

marian sima

La Campina era si seminte de evodia si puieti,in martie sant destule targuri .

oroles

Azi au mai iesit 5 evodii si cred ca nu se vor opri aici. Am pus 5-6 in fiecare din cele 60 de capacele. Sa traiasca Cristel!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

costellini: imi place sa merg la opera, nu stiu insa teoria muzicala. Nu imi plac manelele. Si nici cei care se vaita prea mult sau carora le lipseste simtul umorului. Am dat suficiente informatii si m-as fi bucurat ca intai sa fie citite. Imi plac oamenii hotarati, care stiu ce vor. Iar daca vor sa sadeasca un pom de evodia, cu atat mai bine, vor avea sprijinul meu dezinteresat! 
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

costelinni

Domnule Cristel, nu vreau sa intru in vreun conflict cu d-voastra, nu era vorba de ce muzica va place sau nu, era vorba de modul de exprimare pe care l-ati folosit. Asa cum alti colegi de forum au gasit modalitatea da a afla cum sa dea de mine, asa puteati si d-voastra sa o faceti( MP).Si tocmai pt ca sunt o persoana hotarata si care stie ce vrea, mi-am vazut de treaba mea, cu sau fara ajutorul d-voastra, multumindu-va frumos pentru amabilitatea de care ati dat dovada fata de mine.
Va doresc numai bine.
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

Cristel

Citat din: Cristel din Decembrie 09, 2014, 02:48:15 PM
Ori eu nu ma exprim clar, ori cititorii nu sunt atenti: am spus ca daca imi trimit adesa primesc seminte de evodia. Punct. Adresa trebuie sa contina toate datele, inclusiv cod postal, sa nu stea mosul sa mai piarda timpul si cu gasirea codului postal! Cand se termina cadorile din sac, voi face anunt public. Sanatate!

Costelinni, daca ai fi facut un minim de efort sa citesti si sa te informezi, ai fi avut si un raspuns. Dar tu vrei sa fii cautat... Deh, fiecare cu stilul sau "muzical". Toate cele bune si sanatate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Jimmy2011

Pe 02.03.2015 am primit semintele de evodia.
Multumesc mult Cristel. :thanks:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

Cristel

Citat din: crombra din Noiembrie 16, 2010, 12:12:42 AM
Citat din: Florin_Dan din Noiembrie 15, 2010, 02:30:55 PM
Citat din: crombra din Noiembrie 15, 2010, 02:08:24 PM
Citat din: albinasebes din Noiembrie 14, 2010, 10:34:52 PM
merita puse in apa o saptamana si sadite in ladita la ora asta?
rasar?
Nu te mai chinui cu plantarea la vremea asta. Eu(si Gheco si Fane Orban)am facut un experiment iarna trecuta. Asa de amorul artei.
Am pus direct in pamant afara in aprilie si au rasarit foarte bine si mult mai 'calite'.
La anul in primavara mai bag o tura dar mai devreme, in martie. Rasar cam la 1 luna.
Inainte de semanare trebuie tinute in apa sau nu ?
Da, le poti tine in apa 24 ore. Si chiar daca nu le tii in apa tot rasar. Un sfat pentru toti care acum pun seminte pentru prima data:
AVETI RABDARE SA INCOLTEASCA. DE OBICEI DUREAZA INTRE MINIM 4 SAPTAMANI SI 3-4 LUNI.

Pentru cei care se grabesc si asteapta incoltirea semintelor de evodia, iata sfaturi afisate cu ceva timp in urma de "veterani"!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

mmacreanu

am pus si eu seminte, cateva le-a tinut 2 zile in apa apoi le-am presarat deasupra pamantului intr-o jardiniera, am pus putin pamant peste ele fara sa le acopar total. O alta parte de seminte le-am pus la germinat pe un prosop de bucatarie din hartie ud si l-am rulat in plastic ... sa vad care da roade :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

pharaonu75

Din experienta mea...
http://forum-discutii.apiardeal.com/index.php?topic=3189.0

Nu am mai pus poze de foarte mult timp, insa unele evodii au depasit inaltimea de 3 m si un diametru al tulpinii de 3 cm.
Mai la vara revin cu poze... poate voi avea noroc si de vreo inflorescenta!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Cristel

Cum stam cu semanaturile evodiilor? Toata lumea a plecat in pastoral la rapita? :P
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Vyktor

Iata cum arata ale mele. Astazi incerc sa mi fac timp sa le mut.

oroles

Ale mele sunt jumatate cat sunt ale lui Vyktor. Le-am rasadit deja. Sper sa se prinda. Am semanat sambata seara si pawlonia. Sper sa iasa ceva si din semintele astea. Pawlonia se pune al naibii de greu.

Seminte de evodia mai am o groaza. Urmeaza sa mai pun direct in pamant cateva. Interesant este ca evodia are o radacina destul de adanca. Am semanat-o in eclozatoare si cand am rasadit-o radacina era cat planta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani