Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

Vyktor

De Mos Craciun e vreo oferta la seminte? :hi:

Cristel

Este! Adresa pe MP. Ah, primesc toti cei care au fost cuminti! Cu promisiunea de a dona fiecare mai departe cate un copacel din cei nascuti din aceste seminte!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cristel

Ori eu nu ma exprim clar, ori cititorii nu sunt atenti: am spus ca daca imi trimit adesa primesc seminte de evodia. Punct. Adresa trebuie sa contina toate datele, inclusiv cod postal, sa nu stea mosul sa mai piarda timpul si cu gasirea codului postal! Cand se termina cadorile din sac, voi face anunt public. Sanatate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Vyktor

Sper ca nu din cauza mea te ai suparat.  Nu am avut timp sa iti trimit adresa.
Sau spune mi in ce zona esti in Bucuresti si poate ne intalnim. Pentru mine e simplu in Militari.  :hi:

andreiu

       Cristel, cu o mica intarziere, Mos Nicolae mi-a pus scrisoarea in cutia postala. Multumesc mult si sa auzim de bine!! :hi:

Vyktor

Mos Cr...istel,  primisi bre mp-ul cu numele? :hi:

dan sebastian

am inteles ca semintele de evodia trebuie tinute 2 , 3  zile in apa calda pt a ajuta la germinare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Citat din: Vyktor din Decembrie 15, 2014, 05:20:59 PM
Mos Cr...istel,  primisi bre mp-ul cu numele? :hi:
Cine a dat adresa are si semintele de evodia. Nu inteleg deloc de ce dati pe foc, sa vina cat mai repede, ca doar nu a inceput primavara! Sau la voi e deja vreme de plaja?  :nudie: Nu cred ca va fi cineva lasat deoparte! Le-am depus pentru toti cei care au dat adresa, mai putin pentru cineva care dorea cu Fan, pentru ca la expeditia asta trebuie sa stea mosu'n casa, iar de ajuns ajunge destul de tarziu, cand Fan nu mai preia comenzi, dar si expeditia asta va fi facuta. Ce copii, sar intr-un picior, cand vine Mosu'? Dar sa treaca la timp adresa de expeditie, ioc!  :rotfl: De parca mosu' tre' sa stie si codurile postale! Cine a fost cuminte, are deja semintele. La ceilalti, cei rasfatati,  sunt pe drum... :bzz:

Citat din: dan sebastian din Decembrie 15, 2014, 05:51:12 PM
am inteles ca semintele de evodia trebuie tinute 2 , 3  zile in apa calda pt a ajuta la germinare.

Dane, si eu citisem asta dar mi-am dat seama ca nu e musai sa le faci umectarea, semintele de evodia au o coaja destul de sensibila ( in comparatie cu wisteria sau gladita, de ex), asa ca nu trebuie sa le fortezi. Am incercat diverse metode de incoltire, iar pana la urma am avut o experienta interesanta cu o rasadnita in care mama mi-a pus cateva zeci de seminte, la solar: au iesit padure, este adevarat ca au stat ceva sa se gandeasca pana au iesit ca o periuta!(germinatia dureaza cateva saptamani) Daca au umiditate constanta (sa nu balteasca apa) si caldura la fel, in mod sigur vor incolti, puterea de germinatie este foarte mare. Din ce am vazut, rezista destul de bine si la transplantare, mai ales dupa ce au tulpina ceva mai solida (sa nu fie la stadiul erbaceu)
Atentie mare, cei care au fost rasfatati cu semintele de evodia din acest an: sa nu le puneti la incoltit imediat, lasati-le sa hiberneze pana in primavara pentru ca abia sunt culese si au nevoie de o perioada de "relaxare"!(cititi materialele adiacente din acest site cu privire la acest aspect) Sanatate si sarbatori cu bine!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Vyktor


uve

Am facut si eu multe experiente , anul trecut si anul acesta, cu semintele de evodia. Chiar scriam , la un moment dat , ca am semanat evodia si au iesit ...lobode. Unele seminte de anul trecut au germinat anul acesta. Le-am oparit , le-am umectat ,  le-am bagat chiar si in acid sulfuric concentrat si...nimic. Rezultate deosebite , peste asteptari , am obtinut in urma aplicarii unei metode sugerate de o inginera horticola cu experienta. Si anume , semintele le-am introdus intr-un pet de 2 litri impreuna cu pilitura de fier (se gaseste la masinile de debitat cu disc abraziv). Am agitat petul pana a ...ametit (iar eu am obosit). In cateva zile germineaza . Repicarea in ghivece de 7x7 cm am facut-o destul de repede. Daca dupa maxim 30 de zile nu se muta in recipiente mai mari , radacinile tind sa iasa din ghiveci si planta sufera. Eu le-am mutat in recipiente de 5 litri (de la apa sau chiar pungi de plastic). Unele plante le-am lasat in vasele de 5 litri iar altele le-am sadit in pamant . Cele din vasele de 5 litri au stagnat desi le udam des. Cele de anul acesta le-am bagat in atelier. Au inceput sa inmugureasca . Sper sa iasa cu bine in primavara.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

bucovineanu

sa nu spuneti ca v-ati apucat de apicultura si acum lucrati la formarea bazei melifere.  :hi:

dan sebastian

Si peste ani nepotii vor posta si ei un subiect, " De ce nu a dat nectar evodia anul acesta ? "
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

uve

Citat din: bucovineanu din Decembrie 21, 2014, 11:25:51 PM
sa nu spuneti ca v-ati apucat de apicultura si acum lucrati la formarea bazei melifere.  :hi:
In judetul Mures , unde inca traiesc parintii mei , sunt cateva hectare de pamant chiar langa casa. In 2015 voi planta mai multi aluni, evodia (vreo 50) , mur fara spini 15 arii, zmeura 10arii si inca niste copaci care nu stiu exact ce sunt .Seamana cu salcamul dar au semintele de parca sunt insirate pe ata. Sunt cam cat bobul de grau dar sunt mai aplatizate. O floare este cam cat un pet de 5 litri. Florile sunt foarte vizitate de albine si au tinut anul acesta 5 saptamani .Intr-adevar acolo o sa-mi fac incet-incet o stupina . Albinele ce le am acum (si care azi au iesit la colindat) sunt cu sfeter in stupul cu izolatie de lana .Vedem ce iese .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

Cristel

#703
Citat din: uve din Decembrie 21, 2014, 10:25:00 PM
Am facut si eu multe experiente , anul trecut si anul acesta, cu semintele de evodia. Chiar scriam , la un moment dat , ca am semanat evodia si au iesit ...lobode. Unele seminte de anul trecut au germinat anul acesta. Le-am oparit , le-am umectat ,  le-am bagat chiar si in acid sulfuric concentrat si...nimic. Rezultate deosebite , peste asteptari , am obtinut in urma aplicarii unei metode sugerate de o inginera horticola cu experienta. Si anume , semintele le-am introdus intr-un pet de 2 litri impreuna cu pilitura de fier (se gaseste la masinile de debitat cu disc abraziv). Am agitat petul pana a ...ametit (iar eu am obosit). In cateva zile germineaza . Repicarea in ghivece de 7x7 cm am facut-o destul de repede. Daca dupa maxim 30 de zile nu se muta in recipiente mai mari , radacinile tind sa iasa din ghiveci si planta sufera. Eu le-am mutat in recipiente de 5 litri (de la apa sau chiar pungi de plastic). Unele plante le-am lasat in vasele de 5 litri iar altele le-am sadit in pamant . Cele din vasele de 5 litri au stagnat desi le udam des. Cele de anul acesta le-am bagat in atelier. Au inceput sa inmugureasca . Sper sa iasa cu bine in primavara.

Uve, esti sigur ca discutam despre evodia? are niste seminte atat de sensibile incat nu vad de ce ai nevoie de pilitura de fier si toate metodele descrise de tine (unele distructive de-a dreptul, cum este oparirea). daca strangi putin mai tare samanta, faci pasta din ea. Poate e in discutie samanta de gladita (cunoscuta drept roscov in unele parti) deoarece are o coaja destul de rezistenta (cred ca poti da si cu ciocanul in ea si nu are nimic). La mine a rasarit padure dupa cateva saptamani. Si nimeni nu a facut nimic special, doar am pus semintele in pamant, le-am udat moderat si au iesit cand au avut chef, cu o putere de germinatie foarte buna.Astept sa vad daca in primavara  vor fi ok pentru ca le-am luat cu tot cu ladita de rasaduri in care au iesit si le-am pus la adapost, la rece. Cele introduse la iernat in casa au deja frunzulite, au crezut ca a trecut iarna. Voi posta in curand cateva poze cu un experiment intr-un ghiveci de flori. Craciun fericit! Sarbatori cu bine tuturor!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

bismark

   Uve, pune si tu ceva poze cu acel copac. In ce priveste zmeura,murele si alti arbusti meliferi cauta sa gasesti ceva polonez ca eu am incercat multe plante romanesti si nu s-au adaptat mai ales ca tu esti mult la nord.Anul acesta am reusit cu plante mai adaptate de la Dorohoi si zmeura si mure poloneza. Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/