Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

cristi ciuc

Citat din: marius_vfp din Iulie 29, 2013, 09:31:31 PM
o sa iasa cu vanatai , o sa fie bataie mare pe saracu copac ,

era bine daca poza si tulpina sa vedem cat e de gros .

spor
Este clar că nu este prea mare copacul, dar parcă ar avea rame cu miere în loc de buchete florale, pentru că le vizitează cu frenezie.
La mine la Ciuc, Evodia nu prea are șanse. Poate cu ceva protecție la tulpină începând cu partea de colet să dăinuie câțiva ani, dar finalitatea este că se va întâmpla la un moment dat să vină o iarnă siberiană.
Celelalte... Paulownia și Catalpa văd că au trecut examenul.

stefan1

  Prima poza cu Evodia de la noi am vazut-o intr-o revista "Apicultura" inainte de '89 si era in curtea unui apicultor din Ciuc. Era un copac deja mare, cred ca 'pe rod'.Mi-am luat inima in dinti - cum se spune - si i-am scris o scrisoare dar nu am primit nici un raspuns.  :sad:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

happy

Citat din: cristi ciuc din Iulie 30, 2013, 09:08:05 PM
Celelalte... Paulownia și Catalpa văd că au trecut examenul.
La catalpa ma asteptam sa mearga dar paulownia este o surpriza sa aud ca s-a lemnificat in zona Miercurea Ciuc.Multi spun ca paulownia nu merghe la munte!Cati metri are acum?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

cristi ciuc

Paulowniile au trecut două ierni, poate... blânde.
Terenul unde sunt plantate nu este de cea mai bună calitate. Este o acumulare de bolovani (albia unui râu de munte) peste care se află un strat mic de humus.
Tulpinile nu rezistă la frigul de peste iarnă, dacă nu sunt bine acoperite cu zăpadă, dar se regenerează. Cresc lăstari din zonele nealterate și uneori chiar de la colet.
Observația mea este că arbustul devine din ce în ce mai puternic, deoarece reușește să-și mărească coroana și .... implicit rădăcina.
Catalpa rezistă bine, iar edilii municipiului chiar au luat măsura de a planta această specie pe o stradă importantă.

happy

Ma asteptam la asa raspuns.Paulownia nu reuseste sa-si lemnifice tulpina din cauza ca nu are o perioada de vegetatie mai mare la munte.Unii au incercat sa faca niste taieturi pe coaja ca sa grabeasca lemnificarea...Ca tufa,paulownia nu are niciun farmec.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

adi-m

Evodia inflorita

adi-m

Perioada de inflorire in zona unde ma aflu, a fost din 6.07 - 27.07

4nissan

Cea mai buna Evodie e teiul :)

D006

La mine , in zona de deal , evodia a fost inflorita intre 15/07 si 15/08 .

Eduard Rotaru

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 15, 2014, 05:59:08 PM
La mine , in zona de deal , evodia a fost inflorita intre 15/07 si 15/08 .
Pe ce versant o ai plantata?

mitica68

Citat din: Adrian Roman din Iunie 12, 2013, 11:01:27 PM
Cine doreste seminte de Evodia, gratuit, la toamna sunt disponibil... :hi:
Va salut, mai aveti cateva seminte? Multumesc.
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

octav

Daca sunteti din Bucuresti, ne intalnim si va dau eu 20-30 ca nu mai am decat cateva.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Eugen B

As avea nevoie de 50-100 seminte evodia, sau cateva zeci macar, le platesc daca e nevoie, va rog cine are sa ma contacteze in privat,  :thanks:

NiKoN

As dori si eu seminte din aceasta specie. Cei care au asa ceva si pot sa se desparta de cateva ii rog sa imi trimita un mesaj privat cu detaliile de livrare. Multumesc cu anticipatie!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Adrian Roman

Domnilor, ce am avut, s-a epuizat, ca am dat in stanga si in dreapta! Dar la toamna, cu placere, oricui ! :hi: