Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

ofer 5 grame seminte de evodie un gratar si o palinca  in schimb pe ridicat 100 stupi pentru a schimba fundurile cu ocazia curateniei de primavara  :hi:

Bătrânul

Citat din: Bătrânul din Aprilie 18, 2013, 07:48:14 AM
ofer 5 grame seminte de evodie un gratar si o palinca  in schimb pe ridicat 100 stupi pentru a schimba fundurile cu ocazia curateniei de primavara  :hi:
:rotfl: nu va ingramaditi ... =))

clucian

Probabil că oferta NU atrage. Eu spre exemplu semințe de Evodia am cateva grame iar un gratar și o palinca NU ma atrag deloc.

sfantul spiridon

cu ce sa influentam pozitiv cresterea evodiei? oare produsele pentru citrice se preteaza? mi se pare ca dezvoltarea acestui copac este foarte lenta si mi-as dori o accelerare a cresterii.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

happy

Si totusi eu nu ma plang,din puietii primiti de la Pharaonu acum 2 ani au mers destul de bine.Unul deja are acum peste 1 m si anul asta va ajunge sigur la 2 plus ca se va ramifica.Primii doi ani sunt mai grei ,trebuie sa le dai cu biberonul din 3 in 3 ore ca la copii :) :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

nui bai biberonul ca le dam , dar frigu nu prea le place , desi avea 1,5m inaltime anul acesta nu am mai dat din varf ci chiar de la nivelul pmantului si iar o luam de la capat . ce solutii aveti impotriva frigului.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cristi ciuc

În aer liber sunt puține soluții. În special, trebuie avută în vedere o împachetare cu materiale izolatoare ca la stupi.
Cam la fel se întâmplă și cu Paulownia, multe ramuri și o parte din tulpină sunt afectate de ger, iar primăvara se regenerează de la colet.
Dar arborele devine din ce în ce mai puternic, rădăcina din ce în ce mai dezvoltată și copacul mai imun la frig.

pharaonu75

Eu am protejat evodiile cu ciocani de porumb! Am pus snopii in jurul pomilor! Nu a degerat niciunul, desi am avut temperaturi foarte scazute.
Paulownia nu am protejat-o iarna aceasta cu nimic. S-a comportat extraordinar de bine, nu a degerat deloc!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

happy

Avem si noi avantajele ca locuim in sud unde este mai cald ca la munte,suntem in zona 6 iar muntele si podisul sunt in zona 5.Bucuresti si lunca Dunarii sunt de zona 7
http://palmierpolar.blogspot.ro/2011/02/palmieri-in-romania-clima.html
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

adi-m

Acum 3 ani am cumparat din targul de la Ghiroda 3 puieti de 1 an evodia pe care i-am plantat.S-au prins 2.
Din cauze obiective , unul din cei 2 pomi (cel mai mic~1,5m) am fost nevoit in primavara asta sa-l mut in alta locatie din gradina.Spre surprinderea si bucuria mea, acu 2 zile, la o analiza mai atenta am vazut iceputurile de inflorescenta . :uimit:
Celalat pomisor are cca 3m si nu da nici un semn  :sad:. Sa fie oare din cauza ca l-am transplantat pe cel mic? :surprised:
O sa revin cu ceva poze :hi:

adi-m

Are 5 inflorescente  :D

adi-m

Si

adi-m

si

clucian

Felicitari  :yes: :yes:
În ce an a înflorit la tine ?

uve

Vorba cantecului :"am semanat viorele , si-a iesit amar si jele..." Eu am semanat evodia si-a iesit ...lobode. Poate pana la toamna iese si evodia .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231