Stupi din stuf.

Creat de bucovineanu, Februarie 08, 2009, 08:22:25 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Si o imagine neclara din apropiere pentru Florin,

D006

inventivitatea romanului. felicitari dumnealui.
Cum ierneaza? Are vreo particularitate comporatamentul unei colonii in astfel de stup?Pb cu soarecii? Cum ii dezinfecteaza ?Face pastoral?

bucovineanu

Ierneaza in conditii exceptionale.Nu se formeaza niciodata condens. Pentru pastoral are un alt rand de stupi din lemn. Cu soarecii nu au fost probeme, mai mult cu ciocanitorile care incearca sa gaureasca peretii.  Dezinfectarea cu soda. Acum nu mai face pastoral, batranul are 75 de ani si este bolnav.

eusebiu

Domnule bucovineanu esti o comoara. multumesc.
Cand eram copil strabunica mea mai avea 5familii in lazi din papura si trestie.
sanatate multa omului care are stupii.

andrei_salaj

m-au impresionat..pacat...tara asta e un adevarat muzeu...iar noi nu stim sa o pretuim.

D006

klumea din  stuf renteaza adevarate  opere create  de mana  omului :nod:  :nod:

D006

Va rugam publicati cum il chema pe acel  stupar si de unde este pentru ca acesti oameni sunt adevarate genii populare .
Mare rabdare a avut sa faca asemenea cutii !
De fapt nu este o stupina , este o lucrare de artizanat.

CRISTI M

Citat din: dragos2006Va rugam publicati cum il chema pe acel  stupar si de unde este pentru ca acesti oameni sunt adevarate genii populare .
Mare rabdare a avut sa faca asemenea cutii !
De fapt nu este o stupina , este o lucrare de artizanat.
Cat ai da , sa ai un stup din acesta /
Eu unul as da mult .
Ecologic 100% , CE AR MAI PUTEA ZICE " TANTI EUROPA "  ?
Uitam ca-i made in Romania 100 % , pacat ca nu pretuim trecutul .
:nod:

eusebiu

Domnul Cristi, tanti Europa ar zice ca nu sunt inregistrati la O.S.I.M.
Atunci ar fi % made in Romania.

bucovineanu

Citat din: dragos2006Va rugam publicati cum il chema pe acel  stupar si de unde este pentru ca acesti oameni sunt adevarate genii populare .
Mare rabdare a avut sa faca asemenea cutii !
De fapt nu este o stupina , este o lucrare de artizanat.
Cel care a confectionat si are acesti stupi este din comuna Fratautii Noi, satul Costisa.Nu stiu numele de familie.Toata lumea il stie de mos Olivian Albinarul.
Este intradevar un om deosebit. Producea laptisor de matca si crestea regine prin tranzvazare acum 30 de ani. Deasemenea folosea inca de atunci gratii Hanneman.
De meserie este tamplar. De la el am modelul de spatula pentru transvazare si un model de capcana pentru regina.Desi putea sa faca mult mai usor stupii din lemn a avut rabdarea sa-i cofectioneze din stuf. Din pacate a suferit o hemipareza si acum se deplaseaza greu. Pe aceasta cale ii multumesc si eu si ii urez multa sanatate.

bucovineanu

Detaliu cu incheierea ramei pentru fund.Se observa ca este facut in "coada de randunica".

D006

Domnule Bucovineanu si eu subscriu la cele postate de alti membrii, stupii prezentati de dumneavoastra, propietatea lui Mos OLIVIAN ALBINARU sunt extraordinari. Este de remarcat durata de viata foarte mare cit si materialul ecologic din care sunt confectionati! OLIVIAN ZAMFIRESCU
   (Am facut aceasta postare pentru ca am acelas prenume ca al venerabilui apicultor din Fratautii Noi) Va salut!

stefan1

Zona Bucovinei a avut mari stupari si frumoase traditii in cresterea albinelor. In 1869 s-a infiintat Asociatia Albinarilor din Bucovina, afiliata la Wiener Bienenwerein. Chiar din Vicovul de Jos era invatatorul Ion Vicoveanu, care a introdus deja din 1907 primii stupi Dadant, adusi din Austria si raspanditi apoi in tot tinutul. Acelasi vestit stupar a fost trimis la cursuri sezoniere la Viena in 1909 pe cheltuiala statului (ausriac).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Foarte adevarate cele relatate de colegul Stefan in postarea de mai sus. Ion Vicoveanu a fost ales itr-o anumita perioada presedintele Asociatiei Albinarilor din fostul judet Radauti care acum este partial ocupat . Inca mai exista o parte din utilajele si sculele de fabricatie austriaca folosite de invatatorul Ion Vicoveanu. A construit un stup care era o macheta a Manastirii Putna.

Adrian Roman

Domnilor, trebuie scoasa palaria adanc de tot in fata lui MOS OLIVIAN ALBINARUL ! Daca la ce am vazut prin bunavointa d-lui Bucovineanu, am mai putea face sa dispara zicala aia "inteleapta", cu capra vecinului, atunci " tanti Europa" ne-ar putea pupa undeva..! Pacat ca talentul si intelepciunea nu se intalnesc pe acelasi taler al balantei!!