ursulakhe imi spun unii prieteni

Creat de Marius-ursulakhe, Iunie 24, 2012, 09:13:48 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Zarzarul si corcodusul sunt exact asa cum le-a prezentat Gheorghevici Iulian.
Corcodusul e inrudit cumva cu pruna, poate fi materie prima pentru tuica, iar zarzarul e un frate mai prapadit al caisului, avand samburele amar.

sorinma

si cand ma gandesc ca atatia zeci de ani i-am incurcat...  =))
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

Daca gustai o tuica de corcoduse, nu-i mai incurcai  =))

stefan1

Citat din: sorinma din Martie 26, 2014, 09:55:31 PM
La mine zarzarul(zarzanul) este acelasi lucru cu corcodusul (sunt si de culoare rosie),dar caisul este cu totul alceva . Daca sunt inrudite ...ar fi o surpriza pt mine.
Cred ca nea Stefan ma poate lamuri ca e din zona mea si sigur cunoate situatia...  :hi:

  Si la noi i se spune 'zarzăn'. Ca specie este Prunus cerasifera. Si dictionarele spun ca in Transivania 'zarzăr'='corcodus'. Aceeasi denumire de 'zarzăn' o are si in Oltenia. Deci ceea ce in Moldova si parte din Muntenia se numeste 'corcodus', in Transilvania se numeste 'zarzăr'/'zarzăn', iar acea specie inrudita cu caisul (Armeniaca vulgaris) nu exista in Transilvania (poate acum mai recent cand au inceput sa cresca si caisi).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sorinma

Citat din: romikele din Martie 26, 2014, 11:54:00 PM
Daca gustai o tuica de corcoduse, nu-i mai incurcai  =))


De "invatat"sunt dispus sa gust dar dupa cum zice nea Stefan si ii multumesc c-a m-a "sustinut" la noi nu sunt carti de astea ,sau iar le incurc?  :rotfl: trebuie neaparat sa a :rotfl:profundez problema asta...  :P
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele


Marius-ursulakhe

si protofilul home made facut de mine din 3 litri alcool de 92 grade si 35 grame de plante uscate din fiecare sortiment de ceai mai putin pelinul si teiul care au fost 20 grame
Acum trebuie sa astept sa se scurga si apoi ca caut un alcool metru sa pot dilua protofilul sa scot alcoolul la 40 grade

sorinma

Citat din: romikele din Martie 27, 2014, 12:11:40 PM
Ia de aprofundeză:  =))

http://youtu.be/BN95L3J1R_8

http://youtu.be/9xv8d8BrmU0



Eu ma gandeam la carti fizice care le poti simtii ,mirosii nu la Pdf-uri  =))


Intr-un documentar despre Romania, regizorul a trimis un reporter sa ia un interviu unui taran roman pentru a reliefa astfel cat se poate de bine viata acestuia.
    Reoporterul: Bade Gheorghe facem un documetar despre Romania si am vrea sa stim care este activitarea ta intr-o zi normala.
    Badea Gheorghe: Pai ma tata care sa fie? Ma trezesc dimineata si beau o tuica. Dupa acesta mananc. Dupa care ma ocup de treburile de prin gospodarie. Dupa acestea mai beu o tuica. Apoi vine masa de pranz. Dupa masa mai beau o tuica.
    Reporterul: Bade Gheorghe, facem un documentar despre Romania care va fi difuzat si in afara Romaniei, asa ca hai sa nu parem un neam de betivani. Foloseste si mata "citesc ceva" in loc de "beau o tuica".
    Badea Gheorghe: Bine taica. Poi atunci. Ma trezesc dimineata si cetesc ziarul. E bine asa?
    Reporterul: e bine bade, continua.
    Badea Gheorghe: Dupa acesta mananc. Dupa care ma ocum de treburile de prin gospodarie. Dupa acestea mai cetesc o revista. Apoi vine masa de pranz. Dupa masa cetesc o carte. Dupa carte din nou trebuiri prin gospodarie, pe la camp... Seara ma intalnesc cu Nea Ion si Nea Vasile si mergem impreuna la biblioteca unde citim mai multe carti. Dupa ce se inchide biblioteca merge toti trei la nea Ion acasa, ca el are tipografie, si citim pana noaptea tarziu.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Marius-ursulakhe

Acum am pus apa sa fiarba si fac un ceai de pe hoaspele de la tinctura de protofil pe care il amestec cu 5 kg zahar si am facut si ceva sirop pt roii de anul acesta
Azi m-am interesat de rapita din bihor si infloreste pe la jumatatea saptamanii viitoare dar cred ca nu merg la rapita in pastoral anul acesta pt ca zic eu ca nu se merita sa le transport in jur de 50 km pt ca cel mai dezvoltat stup al meu este pe 8 rame albina din care 6 puiet integral ---asta om mai vedea pe sfarsitul saptamani care vine cum se prezinta fetele si daca se merita ca momentan la noi pruni sunt infloriti la capacitate maxima

Marius-ursulakhe

Dragi colegi fiind incepator si fara mentor de la inceputul meu in domeniul apiculturi am incercat sa simplific toate lucrurile in stilul meu
Azi am sa incerc sa explic cum vreau eu sa imi fac botcile sa fie de calitate printr-o modalitate asemanatoare metodei miller
Totul a inceput de la niste gratii haneman din plastic achizitionate la 15 lei buc
Aceste gratii au venit taiate in doua si apoi confectionarea unei rame care sa aiba aceiasi dimensiune a latimei peste tot

Marius-ursulakhe

Apoi am facut rama pe marginea gratiilor haneman dintr-o sipca de 1cm grosime

Marius-ursulakhe

Si acum vreau sa explic cum dores eu sa fac :
-in rama respectiva se pune o foita de ceara care vine bagata la crescut in familia de la care doresti sa iti faci botcile
-dupa ce este crescuta se sparge cuibul cu ia ca regina sa depuna oua
-dupa ce este oata se ia si se baga intr-un stup starter (stupul starter este un stup de la care sa luat regina ---adica orfanizat ---si scoase toate ramele cu oua si larve si adaugate rame cu pastura sau miere
-se ia aceasta rama cu oua (rama acea lata )si se baga in stupul starter unde o tinem in jur de 24 72 ore pana cand incepe albina sa faca botcile
-dupa ce albina a facut botcile se scoate din stupul starter si se pune gratiile haneman pe rama si se baga apoi intr-un stup cu matca (un stup mai tare )(eu o voi baga aceasta rama a treia de la margina ) rama noastra cu botcile sa fie incojurata de puiet capacit si o rama cu pastura si miere
-familia starter la fel ca si familia crescatoare se va administra sirop ca botcile sa fie crescute cu cat mai mult laptisor de matca
-in ziua 13-14 se ia nucleele de inperechere se populeaza cu albina si se lasa cateva ore dupa care se taie cate o botca de pe fagurele din rama unde am crescut botcile si se baga in nucleele de inperechere (la aceste nuclee se administreaza hrana si se asteapta pana in ziua 25-26-27 cand reginele inperecheate trebuie sa depuna oua )
-dupa ce reginele incep sa depuna oua se formeaza roii, matcile se pun in custile de protectie si se baga in stupii cu albina pregatita pt roi
-dupa 24-48 de ore matcile se libereaza
Acesta este planul meu pt acest an
Am recurs la aceasta metoda ca imi este cam frica sa ma apuc de traslazare ca nici nu am vazut si nici nu am avut bani sa imi achizitonez ustensilele necesare
Va rog frumos pe cei mai experimentati sa ma atentionati unde sunt greseli (sunt realist ca vor interveni tot felul de probleme pe parcurs dar cam acesta este principiul pe care doresc sa il folosesc in acest an si poate pe sfarsitul anului apicol am sa incerc si o traslazare 

Marius-ursulakhe

Acum vreau sa pun cateva poze cu dimensiunile ramei
PT ca o gratie haneman pt 10 rame taiata in doua este mai mica ca o rama de 1/1 am facut si rama dupa dinemsiunile gratiei
exteriorul ramei(inaltimea )26 cm cu tot culetul de sus si cel de jos iar interiorul se vede in poza

Marius-ursulakhe

Latimea ramei din poza este undeva la 36.5 -37 mm dar cea pe care am bagat-o deja la crescut are 4cm

Marius-ursulakhe

Gratia haneman cu acea rame si grosimea remei de pe gratie