calendarul culesurilor de polen si nectar

Creat de stefan1, Aprilie 09, 2017, 05:53:42 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B


bucovineanu

Eu am observat ca in perioada infloririi papadiei desi uneori nu se vad prea multe albine pe florile de papadie , nectarul care se acumuleaza in stupi este de la aceasta planta.

Eugen B

Albinele stiu ele de ce aleg anumite plante

stefan1

Sa reluam analiza tabelului pentru perioada 24-27 aprilie
- cel mai mult polen (30,5%) s-a adus de la 'mar, par, paducel'. Am vorbit la masuratorile din 3-6 april de paducel, dar la acea data nu cred ca era inflorit paducelul. In schimb ia aceasta perioda 24-27.04 cred ca paducelul era cel care furniza polenul principal, marul si in special parul fiind cam trecuti la aceasta vreme.
- al doilea furnizor de polen erau speciile de artar, cu 22,9%
- al treielea ca pondere (17,2%) a fost castanul salbatic! La el o sa ma refer la urmatoarea perioada de masurare.
-Aesculus X carnea (castan salbatic hibridat cu castan american) - (8,2%). Vad ca e o specie cu inflorire mai timpurie decat castanul salbatic (pentru ca la urmatoarea perioada de masuratoare nu mai furniza decat putin polen)
- Din familia murului si a zmeurului vad ca se gaseste 3,7% polen. Ma mir ca sunt infloriti la aceasta data, dar sunt sute de varietati din acest gen si probabil sunt si mai timpurii. Interesant ca in urmatoarele masuratori nu mai apare, decat la sfarsitul lui iunie. Sunt si varietati de cultura cu perioada lunga de inflorire, dar acolo probabil erau prea putine exemplare. La mine am vazut si in noiembrie albine luint polen de la flori de zmeura.
- Foarte surprinzator, rapita care acum trebuia sa fie in toi, inclusiv din speciile salbatice, nu a dat decat 3,9% din totalul de polen cules. Sigur era o zona care nu avea culturi de rapita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Pentru perioada 15-18 mai:
- castanul salbatic asigura 42,8% din polenul adus de albine. E un procent foarte mare intr-o luna in care foarte multe flori sunt inflorite! Mai impresionant este ca aceasta specie are o perioada foarte mare de inflorire, peste 50 de zile! (inca in data 3-6.04 castanul asigura 1,2% din polenul adusla acea data, apoi in14-27.04 oferea 17,2%. Faptul ca 15-18.05 dadea 42,8% din polen, presupune ca inflorirea nu era pe sfarsite si deci a mai asigurat cateva zile de cules. Nu stiam ca acest castan este asa de cautat de albine (la Sibiu, pe vremea sasilor, castanul era cel mai raspandit arbore stradal).El ofera si nectar. Cred ca o sa-mi plantez macar un astfel de castan.
- Physocarpus monogynus (arbust montan din America) cu 14,7% din polen, e a doua specie cautata la acea data pentru polen. Poate o sa scriu odata despre ea
-Liriodendron tulipifera (arborele-lalea originar din America, asemanator cu magnolia, creste pana la 50 m) - 8,3%
- salcamul este trecut doar cu 0,5% polen! Fie a inflorit in alta perioada, fie nu este sacam la ei, cum foarte putin e si in Germania sau poate a fost compromis in acel an.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: bucovineanu din Februarie 28, 2018, 09:35:30 AM
Eu am observat ca in perioada infloririi papadiei desi uneori nu se vad prea multe albine pe florile de papadie , nectarul care se acumuleaza in stupi este de la aceasta planta.
Cum l-ati identificat?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Nemtii dau la papadie :buna oferta de nectar si foarte buna oferta de polen. Sunt multe specii de Taraxacum. Nu stiu daca s-a scris despre ea pe forum.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Citat din: oroles din Martie 02, 2018, 05:51:17 AM
Citat din: bucovineanu din Februarie 28, 2018, 09:35:30 AM
Eu am observat ca in perioada infloririi papadiei desi uneori nu se vad prea multe albine pe florile de papadie , nectarul care se acumuleaza in stupi este de la aceasta planta.
Cum l-ati identificat?
Mierea de papadie are un gust si o aroma specifica, usor de identificat.

stefan1

  Sa continui.
Pentru masuratorile din 5-8.06:
-De departe cel mai mult polen era adus de la castanul comestibil (56,5%)
- Pe locul doi se afla Aruncus dioicus (barba popii) de care poate o sa scriu, (18,2%)
-A treia contributie, cu doar 3,1% este arborele lalea de care am vorbit data trecuta si care se vede ca are o durata mare de inflorire
_______________________

  Pentru masuratori din 26-29.06:
- O contributie zdrobitoare de 90,6% din tot polenul adus in aceasta perioada o are CASTANUL COMESTIBIL. E cu atat mai remarcabil, cu cat in aceasta perioada incep sa scada sursele de polen. Ca si castanul salbatic, si acesta are o perioada de inflorire foarte lunga, el fiind tot cel mai important furnizor de polen si in masuratoarea precedenta (cu 18-21 zile in urma) si mai furnizeaza ceva polen (1,6%) si la urmatoarea masuratoare, peste alte 18 zile.
- Pe locul doi, dar numai cu 2,1% se afla trifoiul alb
- Ma mira ponderea foarte mica a teiului, doar cu 0,5% si acum si la masuratoarea precedenta. De asemenea polenul de fragi salbatice la aceasta data!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

 Pentru perioada 17-20.07:
- cel mai mult polen se spune ca este de la trifoiul alb (36%).(sunt multe specii de trifoi alb)
- Hydrangea (hortensia) (15,9% din polenul cules)
- vita de Canada si Vita Japoneza (15,5%), plante cataratoare cu crestere rapida
- plantago (patlagina) (11,3%). Sunt vreo 200 de specii si cu multe denumiri populare ca limba oii, mama ploii, iarba taieturii. Nu ma asteptam sa aiba asa potential!
____________________________

  Pentru masuratorile din 7-10.08
- patlagina (35,1%)!
- begoniile (20,8%)
- Ranunculus (11,3%) (piciorul cocosului face parte din acest gen). Este maximul procentual pe care il da acest gen de plante care practic infloresc in toate lunile anului.
- trifoiul rosu (11,2%)
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Sa analizam si ultimele doua masuratori:
  Pentru 28-31.08:
- Plantago (patlagina) - 44,3%  Sincer eu nu am vazut ca aceste specii sa fie asa de cautate de albine. Poate colegii au observatii mai atente. Se vede si durata lunga a furnizarii de polen din iunie pana in septembrie.
- Asteracee - 18,0% Aici intra si genul Solidago, mult cautat de albine
- Trifoiul rosu - 9,0%
- Begonia - 7,5% Si aceste specii cu durata de inflorire de cel purin 3 luni, cumva surprinzator ca pondere.
_________________________

  Pentru perioada 18-21.09:
- Hedera helix (iedera) - 81,3%
- Begonia - 9,7%
- Ranunculus 5,3%
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)