APICULTORII ROMÂNI – PE PRIMUL LOC ÎN UE!

Creat de romikele, Ianuarie 17, 2017, 03:12:57 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

O idee pentru SAR: să solicite verificarea metodologiei după care se fac raportările despre apicultură. Altfel totdeauna ministerul va aduce un argument fabricat de el în discuțiile despre subvenționare!!

Eugen B

Prefer sa zica ca suntem ultimii si sa primim un pret bun la miere. Decat sa ne laudam aiurea? Ce castigam in afara de un pret foarte scazut la miere.
Tipic romanesc ne placem sa fim laudati cu buzunarul gol.
Suntem pe locul 1 la cel mai mic pret.
Eu nu ma imbat cu apa rece, cine vrea nu are decat

romikele

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 19, 2017, 08:20:49 AM
O idee pentru SAR: să solicite verificarea metodologiei după care se fac raportările despre apicultură. Altfel totdeauna ministerul va aduce un argument fabricat de el în discuțiile despre subvenționare!!
S-a propus cu alte ocazii ca doar Registrul Agricol sa fie furnizorul de informatii pe acest palier, dar interesele au fost altele.
Trebuiau tinute in viata institutii si structuri care au produs doar haos, ocupandu-se de probleme care le-au depasit competentele si menirea.

romikele

Citat din: Eugen B din Ianuarie 19, 2017, 09:02:04 AM
Prefer sa zica ca suntem ultimii si sa primim un pret bun la miere. Decat sa ne laudam aiurea? Ce castigam in afara de un pret foarte scazut la miere.
Tipic romanesc ne placem sa fim laudati cu buzunarul gol.
Suntem pe locul 1 la cel mai mic pret.
Eu nu ma imbat cu apa rece, cine vrea nu are decat
Problema e ca nu noi ne-am laudat si aici e vorba de cantitate, nu de pret.
Tare ne place sa ne victimizam, dar vina cui este?

Eugen B

Eu cred ca pretul are treaba si cu cantitatea.
Oricum la cum e tara noastra nu cred ca se va face ceva

romikele

Pretul este dictat de piata externa, care e supraalimentata cu miere din China, Turcia, America Latina.
Cand noi am incercat sa avertizam asupra tendintelor, capete patrate au afirmat ca noi la Rm. Sarat am fixat pretul actual.
Cat de idiot poate fi cineva, sa gandeasca macar, ca unii apicultori vor sa-si vanda marfa cat mai ieftin?


tinumaftei

Citat din: romikele din Ianuarie 19, 2017, 10:48:19 AM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 19, 2017, 08:20:49 AM
O idee pentru SAR: să solicite verificarea metodologiei după care se fac raportările despre apicultură. Altfel totdeauna ministerul va aduce un argument fabricat de el în discuțiile despre subvenționare!!
S-a propus cu alte ocazii ca doar Registrul Agricol sa fie furnizorul de informatii pe acest palier, dar interesele au fost altele.
Trebuiau tinute in viata institutii si structuri care au produs doar haos, ocupandu-se de probleme care le-au depasit competentele si menirea.
De salutat!

tinumaftei

Citat din: romikele din Ianuarie 19, 2017, 11:16:50 AM
Pretul este dictat de piata externa, care e supraalimentata cu miere din China, Turcia, America Latina.
Cand noi am incercat sa avertizam asupra tendintelor, capete patrate au afirmat ca noi la Rm. Sarat am fixat pretul actual.
Cat de idiot poate fi cineva, sa gandeasca macar, ca unii apicultori vor sa-si vanda marfa cat mai ieftin?
Observațiile dumneavoastră sunt corecte însă pot suporta următorul amendament.
O bună parte din mierea românească este mult peste calitatea mierii de pe această piață mondială. Achizitorii sunt mulțumiți cu un adaos comercial care este cam același și atunci când prețul este mic și când este crescut. Așa că răspunderea de a trage în sus prețul ne rămâne nouă, celor ce producem de calitate. Până atunci când procesatorii nu au pus pe raft miere UE+Non UE, aceștia au fost partenerii noștri. Acum situația s-a schimbat și ar trebui gândită o strategie de valorificare de către producători.