DISPARITIA ALBINELOR

Creat de emil.oltean, Februarie 09, 2011, 10:49:38 AM

« precedentul - următorul »

marian sima

E Americana ,aceasta afecteaza preponderent puietul capacit ,cealalta afecteaza mai mult puietul necapacit.
Faptul ca substanta rezultata din larva moarta se intinde denota loca Americana.


Cred ca  Europeana a avut in poza incetata.

E un intreg cocteil acolo. =)) =)) =))

abeja

 O deducere  si  nu  cautati  prea  mult......Abeja  nu  cunoaste  bolile  albinelor . :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

dan sebastian

Sa inteleg ca tu nu sti bollie albinelor sau le sti prea bine si doar ai chef de polemica?
Presupun ca in Spania care e mult mai evoluata decat Romania aveti laboratoare de top, care nu dau gres cand pun un diagnostic.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

abeja

Citat din: dan sebastian din Decembrie 29, 2013, 05:09:21 PM
Sa inteleg ca tu nu sti bollie albinelor sau le sti prea bine si doar ai chef de polemica?
Presupun ca in Spania care e mult mai evoluata decat Romania aveti laboratoare de top, care nu dau gres cand pun un diagnostic.

Ia ui ce  zice  don Sima in  rubrica de  : Adi Holdis  moderador.....citat".Nu am stupi multi deoarece am si alte ocupatii   care trebuiesc facute.
Intra la topicul''STIATI CA" si ai sa gasesti apicultor care lucreaza industrial dar nu cunoaste bolile albinelor ".


Deci singurul  laborator fiabil  e  calculatorul lui don SIMA....eu pun  pozele......si  el le  baga  in  calculator....apoi primesc rezultatele... :rotfl: :rotfl: :happy_birthday
Tre  facut  jocul ..........  copii sunt  fericiti  cand  se  cred  utili.





marian sima

Nu cred ca sant mai fericit decat unul  caruia neamtul ii zice inginere ca sa-l motiveze. :rotfl: :rotfl:
Eu in calculator am marit pozele ca sa vad imaginile puse de tine ,ce ti-am spus referitor la boli e de la mine insa tie i-ti este greu sa intelegi asta.

Nu ma asteptam la altceva din partea cuiva care confunda  Loca Americana cu Europeana si Nosema cu Loca.

Acum poti sa le spui Spaniolilor ce probleme au nu te vor mai numi inginere ci dotore. :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Si ai mare dreptate sant foarte fericit ca pozele sant ale tale si nu ale mele. =)) =)) =))
Vroiam si eu o data sa vad cum e mierea de citrice,acum m-am lecuit mai iau o lingura din palamida mea .
E foarte buna ,ba e fara antibiotice si alte chestii care se gasesc in mierea din apicultura industrializata .



abeja

Ai  don  Marin  da  cum  poti  crede  asta  domnule.Eu ce  drek  fac fara  dumitale?
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

dan sebastian

Mie imi plac discutiile constructive, care duc catre ceva. Mi se pare ca voi 2 doar va certati. Dati-o la pace pls.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Sclipici

Reinvii acest topic...!
Acum 2 zile am constatat ca un stup a ramas numai cu ramele, fara nici o albina, nici vie nici moarta...
Intadevar, nu a iesit prea puternic din iarna, avea o matca nu prea vioaie, albina pe vreo 3-4 rame, harana din abundenta...si singura explicatie este ca a fugit ...! Unde s-or fi dus albinele, cu matca cu tot, n-am idee, dar presupun ca prin zona s-au adapoatit. De ce e cea mai importanta intrebare! Am un prieten care a patit la fel anul trecut si nu a gasit nici o explicatie. Nici eu n-am gasit motivul ptr care toata albina a parasit stupul....

MirceaCalin

Depinde ce tratamente au primit !
Dacă le-au "ros" păduchii au roit forţat, indiferent cîtă mâncare au avut...

Closcutz

Un apicultor in varsta de la mine a patit-o cu vreo 15-20 de familii si culmea cele mai bune din stupina. Au lasat ramele pline cu miere si au disparut din cutii...o albina n-a ramas. Eu i-am zis ca din cauza la varroa, el e convins ca i s-a furat albina

corneliuhrom

oare ,daca tratamentele au fost facute corespunzator , ori varoua  s a obisnuit cu acel tratament  ori [varachetul] a fost necorespunzator [inmultit  pt ca are pret  ,de cei care acum il distribuie ],, putem pati la rind toti daca nu se iau masuri la nivel  de cercetare in acest sens  si ajutor  prin medicatie  asa cum sunt tratati restul fermierilor [ bine ca iau fonduri apicole unii care nu le au cu apicultura ,in loc sa se investeasca in tratamente eficiente  si la preturi rezonabile ].

stefan1

  Dar puiet a mai gasit in lazi? Daca da, e de toate varstele sau cateva celule cu puiet mai matur? Eu cred ca e acel fenomen de CCD. Albinele nu 'roiesc, ci parasesc cuibul pe rand, cum fac de cand lumea albinele care isi simt sfarsitul aproape si care - daca vremea le permite - caita sa se indeparteze cat mai mult de stup, ca sa nu infecteze zona (presupunand ca au o boala) sau sa dea de lucru albinelor ramase sa la care ele departe de stupi.
  Exista si roiri din cauza bolilor sau paduchilor sau a foametei, sau a unor intoxicatii, dar atunci toate albinele deodata parasesc lada, ori in multe cazuri semnalate, in stupi se mai gasesc uneori matcile cu o mana de albine care si ele vor muri pe rand.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Closcutz

Parasirea stupilor s-a intamplat prin noiembrie. Nu cred ca mai era puiet deloc in niciun stadiu. A zis ca ramele au ramas pline cu miere, dar albine ioc!

bucovineanu

In general mare parte dintre  persoanele mai in varsta, care au avut albine si inainte de aparitia varroa sunt mai reticente sa faca mai multe tratamente intr-un an. Ei spun ca pe timpuri nu faceau nici un tratament si nu dispareau albinele din stupi. Ori acum posibil din cauza faptului ca parazitul a inceput sa devina rezistent la substantele  care se folosesc pentru tratamente e mai greu de combatut. Daca atunci cand a aparut varachetul erau suficiente 3 tratamente facute in toamna, acum e nevoie si de tratamente facute la sfarsitul lui iulie, inceputul lui august pentru a putea fi tinuta infestarea sub control. Unii asteapta sa faca primele tratamente atunci cand nu mai este puiet in stupi si atunci nu mai gasesc albine pe rame.
Cred ca despre asta este  vorba si in cazul prezentat aici.

corneliuhrom

d l bucovineanu aveti perfecta dreptate  ,daca varoua incepe sa se adapteze la varachet  nu ar trebui gasit ceva mai puternic [eficient ] asa cum antibioticele  isi maresc  mereu puterea de combatere [la inf  omului ] eu la asta m am referit  la investitii in cercetare  ,va rugam pareri  .