DISPARITIA ALBINELOR

Creat de emil.oltean, Februarie 09, 2011, 10:49:38 AM

« precedentul - următorul »

marian sima

In stanga pe rama 2 si 3 din stup ai o pulbere alba ,e ceva si pe prima rama din dreapta .
Cred ca acel stup a fost tratat poate chiar cu antibiotic.
Ai o botca oarba pe rama de sus si nu este pe lateralul ramei ci aproape de mijlocul ramei,ai o a doua botca oarba pe rama din cutie din stanga a doua botca de jos este pozitionata la acelasi nivel cu botca de sus ,acesta este un semn ca albina cunostea sursa problemei   .
Un fapt alarmant este mizeria din celulele destinate puietului. :hi:

Nea Faraoane baga bre in forum o functie cu teleconferinta spanioli pot fi ajutati sa scape de probleme afisandule pe Apiardeal. :nod:





cornelioandanciu

#136
Faceti o mica comparatie.Daca ar fi curs capacele, ar fi curs in jos, nu in lateral, apoi uitati-va in poza de jos postata de colegul Abeja sa vedeti acele canale si pe marginea catorva celule goale, acolo ce a mai curs?
In poza de fata nu se vede nici un asemenea canal, poza nu-mi apartine, mi-am permis sa o pun doar pentru comparatie,
Va salut.

marian sima

Va induce in eroare faptul ca acele rame au fost scuturate.
Am bagat pozele pe calculatorul meu si am marit imaginile,celulele ramei din dreapta (acolo unde a fost puiet)parca sant zgarmate de furculita,rama a fost scuturata larve uscate se vad la suprafata celulei.

Cateva celule sant de un verde care aduce a mucegai.

Mizeria din celule destinate puietului e mare.

abeja

 Te  rog  baga  si  asta  pe  calculator si  vezi  o  fost  data  cu antibiotic.Parca  mie  frica  sa  iau decizii  cand  il  vad  pe  Hagi.Oare  o  fost  scuturata?
In aceasta  rama este  un zig-zag ?

marian sima

De la centru mai sus spre partea dreapta.

dan sebastian

Pe la americani vazusem pt prima data CCD (colony colapse disorder). Nu stiam ca a ajuns si in Europa. Ei ziceau ceva de genul celor care polenizau si plecau de langa granita cu Mexicul pana in Alaska si faceau 21 de pastorale per sezon de la stresul datorat miilor de km, hranirii cu sirop pt a se ocupa doar de polenizare, etc. Nici ei nu stiau exact ce o provoaca. S-or fi desteptat si albinele si s-au saturat sa fie maltratate si au preferat sa paraseasca stupii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

abeja

asta  o  fi  buna ?

marian sima

Cand o masa de apicultori se aprovizioneaza cu matci de la 2-3 herghelii sa nu ne mire problema.
Imaginea este incetata nu pot sa-mi dau deama de prea-multe.

dan sebastian

Imbunatateste-o cu adobe photoshop.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

marian sima

Va las maine trebie sa ma scol din noapte ,trebuie sa termin 5 prese sa le probez si sa le si expediez.

abeja

#145
Citat din: marian sima din Decembrie 26, 2013, 09:14:32 PM
Cand o masa de apicultori se aprovizioneaza cu matci de la 2-3 herghelii sa nu ne mire problema.
Imaginea este incetata nu pot sa-mi dau deama de prea-multe.

Pacat ,am  crezut  ca poti  vedea in  calculator .Era  o  rama  de  la  un  stup  cu  loca americana si tratata  cu  antibiotic .ACUM  O  DRIBLAT Maradona. :rotfl: :rotfl:

Nea Faraoane  nu  mai  baga  bre  canalul  de  teleconferinta ca  nu  prea  se  mai  vede in  calculator si  nui  putem  ajuta pe  spanioli.   

marian sima

Sa inteleg ca e golul acela dat cu mana. =)) =)) =))
Joaca corect,arati o poza neclara cu trei celule si vrei sa-ti spun eu ce ai acolo .
Capaceala la alea trei celule e de puiet sanatos ,puietul larvar mai mare care se distinge e sanatos ,ce e mai mic pe fundul celulei nu se vede,pai cum vrei sa distinga cineva loca americana din acea poza?
Spui ca aveti o problema si vii aici cu trei simtome diferite,daca stii care e problema de ce spui ca nu stii ce se intampla?

Problema adevarata e la primele imagini puse de tine,acea situatie va decimat stupi.

Laboratorul care a facut constatarea graieste adevarul.
E un caz violent de nosemoza,eu unul nu am mai vazut asa ceva,hrana administrata de albina puietului a fost atat de infectata incat la omorat.
Inceputul de capaceala la celula tradeaza faptul ca puietul murea in toate stadiile.
Mizeria din celulele destinate puietului indica faptul ca mortalitatea puietului era in ritm alert.
Cand mai adaugati si alta sursa de toxicitate (tratamente)ii puneati capac.

Restul imaginilor pe care tu le pui tradeaza problemele pe care le aveti pe acolo si din pacate sant probleme grave.
Ce e urat insa este ca ,coana Europa ne interzice noua sa folosim anumite substante in tratarea albinelor dar ea le foloseste din plin.
Folositile dar calamnitatea va va calca iar.




abeja

Ia  uite  ce  calamitate o  facut  nosema cerranea.Astea  se  vad  mai  bine.Oare  ce  sa-le  zic  la  spanioli  ,se  salveaza?.
Nu  ca-ar  fi  potopul  in  Spaña insa e  mai  transparenta democratia.

marian sima

#148
Asta e loca ,capacele trase spre interior ,culoarea maro din ultima imagine si faptul ca substanta rezultata in urma morti larvei se intinde indica loca.
Problema e tratabila se trateaza cu focuomicin. =)) =)) =))

Larva uscata din imaginea din mijloc era sa ma induca putin in eroare insa in stinga sus se vad larvele moarte intr-o stare cleioasa umeda.
Am crezut pe un moment ca rama din mijloc nu are loca.

dan sebastian

Tot loca consider si eu ca e. Nu realizez daca e europeana sau loca americana.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.