Stupul cu robinet

Creat de marian_6777, Februarie 15, 2015, 05:53:12 PM

« precedentul - următorul »

teoalbina

Citat din: tassevasi din Februarie 23, 2015, 09:08:27 PM
  Eu am sa dau comanda de  vr-o 100 de bucati , sa le pun ca pe automatele de cafea  in locuri aglomerate .
In loc de pahare sa pun borcanase  si  clientul sa se serveasca singur .
  Are cineva curaj sa umble in el sa  vada de unde curge mierea ?
    Sa vedeti ce coada se va face . :rotfl: :rotfl:
Uite o idee pe care cineva poate sa o foloseasca pentru o eventuala asa zisa inventie. Mai precis: in corpul de jos totul este normal (rame de cuib, albine). In corpul de sus 1-3 rame de cat normale care sa aibe un perete cu geam pentru vizualizare (ca sa dea bine). Compartimentul ramas liber din cat va fi de fapt un recipient in care se va pune miere ca sa curga la robinet. Eventual, daca exista cerere, sa se poata pune si caturi suplinetare (a se citi recipiente de rezerva cu miere vrac) si bineinteles cu robinetul de rigoare atasat  :rotfl:  =))

Kiwi Bee

Incetul cu incetul peste tot sa aflat de acest stup "Australian" , mare descoperire care poate aduce o schimbare in apicultura. Cel putin asa sau exprimat citiva stupari mari din America.

Totusi, se pare ca in primul rind nu este o descoperire foarte mare.
Un spaniol pe nume J.B. Garriga a patentat deja o tehnologie asemanatoare in 1939-1940 doar ca el folosea aluminiu si nu plastic.

feerary

Acum sa nu omitem unele chestii evidente...doar suntem pe un forum de profil. Chestia cu "robinetul" mi se pare un marketing mizerabil si nu e atat de simplu cum arata ei in reclama. Ce s-ar intampla daca dam drumul la robinet si albina e prezenta in "magazie"?...vb lu' Drogos: "facem tocanita de albine".

bio

... in 2-3 ani ne vom lamurii ce este cu acest model de stup .


Pare interesant... sa vedem cit de eficace este acest stup in practica .

feerary

Oare ce se intampla daca dai drumu intr-o stupina la un robinet din care curge miere sau nectar  :bzz:  ))/

andrei_georgian

Citat din: feerary din Martie 02, 2015, 08:13:03 AM
Oare ce se intampla daca dai drumu intr-o stupina la un robinet din care curge miere sau nectar  :bzz:  ))/
O sa ai mai multa miere in alti stupi...  :rotfl:  =))  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

istodorescu vasile

Citat din: feerary din Martie 02, 2015, 08:13:03 AM
Oare ce se intampla daca dai drumu intr-o stupina la un robinet din care curge miere sau nectar  :bzz:  ))/
daca faci acest lucru in august, caci atunci se extrage poliflora, poti declansa un furtisag general, si ai toate sansele  sa ramai doar cu robinetul.

feerary

Citat din: istodorescu vasile din Martie 02, 2015, 06:32:51 PM
Citat din: feerary din Martie 02, 2015, 08:13:03 AM
Oare ce se intampla daca dai drumu intr-o stupina la un robinet din care curge miere sau nectar  :bzz:  ))/
daca faci acest lucru in august, caci atunci se extrage poliflora, poti declansa un furtisag general, si ai toate sansele  sa ramai doar cu robinetul.
Atunci iau si eu   2-3. Mai am stupi si prin vecini, o sa moara aia de invidie cand vad cum curge la mine mierea.
         
Anu trecut, eram la FS. Am scos cateva rame cu miere si le-am pus intr-o lada, la umbra, acoperite. Am crezut ca nu le gaseste pana dau o fuga pan acasa. Cand m-am intors, m-am trezit cu un roi in lada care rodea si ceara  :nebun:.... daca aveam un robinet atunci, treaba era mult mai eficienta  :D.         
           Deci, cei ce sunt interesa-tii de un asa stup, pot lua cu incredere.

marian sima


APIPETRO

Urmarind filmul mi-a venit o idee.Una-doua rame 1/1 ,late de 37 ca cele de cat, in care sa nu oua matca,bagate in corp, sa fie umplute numai cu miere-celelalte  rame fiind obisnuite.Pe langa mierea care ar putea fi scoasa in timpul anului, ar putea fi folosite 1-2 pentru iernat, asezate deoparte si de alta a cuibului(s-au numai una).Sunt groase, au miere destula pentru iernat si izoleaza termic.Va rog pareri, nu mistouri.Mie mi se pare o idee buna.Va multumesc.

Bistriteanul

Citat din: APIPETRO din Martie 04, 2015, 08:28:18 PM
Urmarind filmul mi-a venit o idee.Una-doua rame 1/1 ,late de 37 ca cele de cat, in care sa nu oua matca,bagate in corp, sa fie umplute numai cu miere-celelalte  rame fiind obisnuite.Pe langa mierea care ar putea fi scoasa in timpul anului, ar putea fi folosite 1-2 pentru iernat, asezate deoparte si de alta a cuibului(s-au numai una).Sunt groase, au miere destula pentru iernat si izoleaza termic.Va rog pareri, nu mistouri.Mie mi se pare o idee buna.Va multumesc.

Nu are rost sa te complici cu 2 tipuri de rame. Ramele normale de cuib asigura spatiu suficient pentru mierea de iernat.
Mai ramine sa aiba si miere in celule.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Kov iulian

Si-a pus cineva intrebarea cat costa o rama de asta ?

Cum  suna 90 - 100$ pe rama ?


bio

Citat din: Kov iulian din Martie 05, 2015, 11:47:45 AM
Si-a pus cineva intrebarea cat costa o rama de asta ?

Cum  suna 90 - 100$ pe rama ?
....

..stai 2-3 luni sa afle chinezii,.... ca le fac ei la sfert de pret .  =))

cipik

Si bonus din 1 kg de pastura (tot " naturala ").
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Kov iulian

Citat din: bio din Martie 05, 2015, 06:39:20 PM
Citat din: Kov iulian din Martie 05, 2015, 11:47:45 AM
Si-a pus cineva intrebarea cat costa o rama de asta ?

Cum  suna 90 - 100$ pe rama ?
....
..stai 2-3 luni sa afle chinezii,.... ca le fac ei la sfert de pret .  =))

Pana afla chinezii, pana reusesc sa puna mana pe o rama ca sa o copie ajungem in 2016.
Cei ce platesc acum aici => https://www.indiegogo.com/projects/flow-hive-honey-on-tap-directly-from-your-beehive primesc ramele prin Decembrie.

Mai bine punem mana de la mana si cumparam imprimante 3D si le facem asa.

Astia au facut masini, arme de foc. Nu ne-om pricepe sa printam si noi o rama ?

http://www.youtube.com/watch?v=SGHOFxeaDr4

http://www.youtube.com/watch?v=OMRO9XJKfE8