Inbinarea intre corp si cat : COLTAR , FALT sau SIPCA sfaturi practice

Creat de Fritz87, Februarie 09, 2014, 07:40:06 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Nu e obligatoriu ca ramele sa fie lipite.
Faltul de 18 mm se poate mari la 22...25 mm, asa incat distantierele din tabla se inalta la 5... 8 mm.
Solutii exista, fiecare isi poate alege pe cea mai convenabila.
La schita pe care am postat-o, nu sunt prevazute distantiere, deoarece la ramele din cat am spetezele identice cu cele din corp, adica de 10 mm.

RazvanTi

ai uitat de un punct esential la poll:
4. tija filetata prin pereti.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Daniel70

Acest subiect ma framanta si pe mine de ceva timp. Inca nu am gasit o solutie care sa ma multumeasca pe deplin.
In stationar am fost multumit de varianta cu sipca laterala dar in pavilion, container chiar transport varsat trebuie gandita alta varianta.
Am incercat si cu falt, lemnul lucreaza si apar probleme.
Varianta care cred ca este mai eficienta este : coltare si acolo unde este nevoie sau poate chiar peste tot as incerca cu un fel de adaos intre coltare din material plastic. Adica o bucata lunga de 450 mm si lata de 30 mm cu grosime de 3-5 mm, care sa iese in sus de marginea stupului 10 mm.
Subiectul merita comentat asa ca mi-as dori sa vad solutiile celor cu experienta in pastoral.

popescucv

In aprilie am cumparat de la targ 2 stupi pe 10 rame cu cat de 1/2  si ulterior am mai luat inca 2 caturi de 1/2 de la apicola. Initial am pus pe caturi, la toate 4, sipca de lemn deoarece am considerat ca sunt mai etanse. Am avut neplacuta surpriza sa constat ca nu am mai putut pune caturile pe lazi din cauza diferentelor de dimensiune, 1-3mm. Caturile de la apicola fiind cu dimensiuni mai diferite, inegal lucrate. In final am scos sipcile si am montat coltare si agrafe pentru fixarea catului de corp dar am ajuns la concluzia ca agrafele nu sunt necesare. Am si doi stupi pe 12 rame cu falt dar deoarece faltul este pe interior, intra apa. Pentru falt exterior ar trebui facuta lada mai  mare sau din lemn de 3cm grosime deoarece este faltul10mm + buza faltului 10mm + marginea de sprijin pentru rame 10mm =30mm. Marginile faltului pot fi propolizate si greu de scos ulterior.
Pentru rame cel mai bine este sa aibe acel umar de 6mm si sa fie asezate pe coltar/muchie metalica astfel incat sa nu poata fi propolizate ca la nevoie sa poata fi mutate mai multe rame odata fara sa fie nevoie sa scoatem fiecare rama in parte pentru a introduce una noua intre cele existente, de ex. la spargerea cuibului sau la introducerea unor rame la crestere. Distantierele metalice nu le agreez.
"Un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin" - Octavian Paler

Muntoiu Radu

Tre' sa fac o comanda saptamana viitoare si am si eu o intrebare pentru cei care au avut stupi cu falt (care se imbina) si cu coltare (care se aseaza pur si simplu corp peste corp) - care din ele lasa curentii de aer sa treaca mai mult ? Dupa X ani de folosire, care prezinta defecte de imbinare (prin care sa treaca curenti de aer) mai mari ?
Mersi...

ioanardelean55


   Imbinarea cu falt e cea mai buna , nu se pune probleme curentilor de aer , etansarea e cu mult mai buna . E advarat ca da mai mult de lucru  faltu decit sipca s-au coltaru dar se merita .

dorindafi

cit ar fi lemnul de uecat in decursul unui an va lucra continu
tot timpul vor aparea crapaturi s-au faltu se va distantza
ce am vazut la mine = cutiile cu peretzii de 2,5mm sunt mai rezistente fatza de cele de 2,2
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ioanardelean55


  Totul depinde de executie  si tipul lazi , sint lazi cu faltu pe interior si lazi cu faltu pe exterior , in ambele cazuri ,daca se pun coltare nu sint probleme .iar la imbinare nu se face cota in cota ci se lasa o diferenta  .

bucovineanu

Citat din: dorindafi din Februarie 10, 2015, 08:25:04 PM
= cutiile cu peretzii de 2,5mm sunt mai rezistente fatza de cele de 2,2
Asa de subtiri sunt peretii? E drept ca prin Oltenia e mai cald decat in alte parti.  :smile:

dorindafi

da , da shi daca dam cu un pahar de vin in plus , salta termometru si mai tare  :)   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

gore

La stupii care au sipcile aplicate pe cat nu exista riscul ca apa de ploaie si zapada sa intre in stup, pe cand la cei cu sipcile aplicate pe stup, toata apa ce se scurge de pe cat intra in stup, pereti uzi, lemn umflat, mucegai, durata de folosinta mica, etc.
Eu am coltare aproape la toate caturile de la stupi in afara de cele care le-am cumparat fara, dar aveau sipci. Apoi am aplicat si sipci pe caturi la cei care nu aveau , unii stupi i-am achizitionat cu sipci prinse in capse.  Dupa o vreme de 3-4 ani au inceput sa slabeasca, acum in aceasta iarna, la toate caturile le-am confectionat coltare de tabla la sipci, astfel nu mai risc sa mi se rupa cand umblu la stupi sau la transport. Aceste sipci mai sunt bune si acolo unde intre corp si cat exista o fanta de 2-3mm prin care albina cand nu este cules, tinde sa intre la stupul vecin pentru a fura miere.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

dorindafi

da gore , e chiar foarte bine
ei uite ca eu la asta nu mam gindit    =D>
am aplicat o alta metoda= chedere din cauciuc care se folosesc la geamuri pt o etansietate mai buna  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

elvis

Citat din: romikele din Martie 28, 2014, 10:58:47 PM
La dimensionarea stupului totul pleaca de la interior, tipul si numarul ramelor.
Exteriorul rezulta constructiv functie de grosmea materialului si modul de imbinare a componentelor.

La stupul de 10 rame, se poate considera latimea ramei de 38 mm (cu toleranta in cazul propolizarii), deci 38 x 10 = 380 mm.
Cealalta cota poate fi 450 + 2 = 452 mm. Cei doi mm sunt toleranta care impiedica intepenirea ramelor, la un falt de 10 mm.

Pentru un stup cu fund fix, corpul poate fi ca in desenul atasat.
domnule romikele puteti sa puneti din nou schita stupului cu 10 rame ca nu mere sa o deschid
va multumesc
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

romikele


elvis

"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein