Intrebare imbinari lemn

Creat de silvius, Decembrie 24, 2012, 10:51:46 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


Daca inbinarea se face nut - nut iar federul din placaj n-ai facut nimic la umiditate placajul nu rezista se exfoliaza , mai bine faci nut si feder  ( lamba si uluc ) iar la prelucrare se tine cont ca nutul sa fie in jos si federul in sus pentru-ca in timp lemnul o sa lucreze si apa sa nu poata intra in nut . iar in cel mai rau caz daca totusi nu ai posibilitate sa faci nut -feder ci numai nut -nut  aceea fisie (federul ) e bine  sa fie tot din brad .

stupAS

#16
Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 20, 2013, 01:06:59 PM

Daca inbinarea se face nut - nut iar federul din placaj n-ai facut nimic la umiditate placajul nu rezista se exfoliaza , mai bine faci nut si feder  ( lamba si uluc ) iar la prelucrare se tine cont ca nutul sa fie in jos si federul in sus pentru-ca in timp lemnul o sa lucreze si apa sa nu poata intra in nut . iar in cel mai rau caz daca totusi nu ai posibilitate sa faci nut -feder ci numai nut -nut  aceea fisie (federul ) e bine  sa fie tot din brad .

  :)  Exista si placaj care nu se exfoliaza, si vine din fabrica cu certificat de conformitate si garantie.

   Poate face nut si feder din scandura (nutul intr-o scandura si federul in cealalta) insa poate nu are scule, iarasi sa le faci la un circular e nevoie de precizie, rabdare, etc si mare grija ca la imbinare sa nu fie prea strans sau prea lejer.
   E drept si ca federul taiat din scandura de brad e bun. 

    Va rog sa ma intelegeti ca nu vreau sa va contrazic, doar sa ma fac inteles.
   
    Numai bine
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

bucovineanu

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 20, 2013, 01:06:59 PM

Daca inbinarea se face nut - nut iar federul din placaj n-ai facut nimic la umiditate placajul nu rezista se exfoliaza , mai bine faci nut si feder  ( lamba si uluc ) iar la prelucrare se tine cont ca nutul sa fie in jos si federul in sus pentru-ca in timp lemnul o sa lucreze si apa sa nu poata intra in nut . iar in cel mai rau caz daca totusi nu ai posibilitate sa faci nut -feder ci numai nut -nut  aceea fisie (federul ) e bine  sa fie tot din brad .
Foarte corecte observatiile.

flavius

no, eu nu-s de meserie, doar "pasionat"...ca si tine, acu' vreo niste ani, ma tot gandeam la variante...eu inca lipesc panourile direct pe cant, fara nut si feder, fara dinti, fara nimic...singurele precautii pe care le iau sunt urmatoarele:

1. lemn uscat - minim 1 an uscare naturala, pentru rasinoase de grosime 24-25 mm (verde); dupa uscare ramane aprox 22-23 mm, dupa rindeluire pe 2 fete o duci in 20 mm...nu cobora sub cota asta, nu mai ai rezistenta mecanica.

2. lateralele care se lipesc intre ele pe lung se mai trag inca o data la rindea (nu-i nevoie de abricht profesionist, tragi totul la circular, cu firul pus la latimea care iti convine, bucatile debitate in scurt (420 mm pentru latimile cuibului, pentru lugimi in functie de nr de rame pe care te-ai hotarat sa mergi...), apoi le mai tragi o tura cu 0.1-0.2 mm span la rindeaua electrica de mana, sau, daca nu ai, cu un gealau de mana, minim 800-900 mm lungime la talpa, cutit scos ff putin, contracutitul pus la 1.5-2 mm de gura cutitului principal), apoi le pui direct aracet (e bun si din cel normal, eu am stupi asamblati de 4 ani asa, si inca nu s-a dezlipit niciunul), si LE PRESEZI BINE UNA DE ALTA

3. e importanta (FF IMPORTANTA) forta de presare...cu cat mai mare si mai uniform distribuita pe lungimea panoului, cu atat mai bine...asta nu inseamna sa strangi pana cand incepi sa rupi fibra lemnului...cea mai la indemana solutie este un cadru patrat de grinda 100X100 mm, iar panourile le strangi cu pene, traditional...a pus roi_ag mai demult niste poze cu ce foloseste el acum...

in alta ordine de idei, asa cum a spus StupAS, daca reusesti o imbinare in dinti pe lungime, nu mai ai nicio problema...ca si idee de obtinere a unei asemenea imbinari cu scule hobby, iti spun la ce imi umbla mie mintea pentru la anul: am o masa de frezare facuta simplu, prin inversarea si prinderea unei freze uni-manuale ieftine de jos in sus, in care am de gand sa pun o freza normala cu dinti, firung pe masa, si apoi reglaje manuale pana imi iese dintii...

PS: Pt StupAS: sunt curios cum arata schita aia de presa excentrica...m-am cam saturat de cele cu surub, si poate fur si eu vreo idee...asteptam o schita, chiar si schematica
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

stupAS

Am sa fac o schita si am s-o scanez.

sau e nevoie de ceva in 3D ?  :)
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

relutu

Am cumparat aracet D3 de la Moment si din geseala in loc sa iau pentru lemn am luat pentru parchet laminat.Este bun si asta sau sa ma duc sa il schimb?

RazvanTi

aceeasi marie cu alta palarie.
D3 e bun
D4 e bestial
eu numai D3 de parchet am folosit pana acum. se rupe materialul langa lipitura daca incerci sa rupi
spor!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bucovineanu

D4 rezista si la apa, de aceea e foarte potrivit pentu stupi.

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Rebeca Grup

Dar daca as face si cuibul si magazia din dulap de 40 mm?!!
Ar fi vreo problema ca e mai gros?

bucovineanu

Problema e ca magazia va fi grea fara rame si albine. Nu mai spun daca ramele vor fi cu miere.  :smile:

oroles

Citat din: bucovineanu din Mai 22, 2015, 08:41:46 PM
Problema e ca magazia va fi grea fara rame si albine. Nu mai spun daca ramele vor fi cu miere.  :smile:
Eu zic ca daca magazia e din dulap de 4 cm de 1/2 nu e mai grea decat magazia din lemne de 2 cm de 1/1. :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

@Rebeca Grup, dacă ai stupi orizontali și nu dorești săi muți niciunde atunci nu contează, dar dacă dorești să faci pastoral atunci ai nevoie de macara.

stupvertical

Citat din: RazvanTi din Decembrie 03, 2014, 02:20:14 PM
aceeasi marie cu alta palarie.
D3 e bun
D4 e bestial
eu numai D3 de parchet am folosit pana acum. se rupe materialul langa lipitura daca incerci sa rupi
spor!!!

Deci pana la urma se rupe langa lipitura ?!