vertical pe 10r sau pe 12

Creat de brianoo_bz, Septembrie 30, 2012, 09:17:04 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

shi daca nu e cu suparare , care ar fi motivele la care faci referire  :roll:

shi inca ceva : indiferent pe cite rame tzi stupii , cei care vor stupi au timpul necesar sa se ocupe de ei
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

La albine trebuie sa te duci atunci cand TREBUIE si nu atunci cand ai timp.  Indiferent ce model de stupi folosesti, daca nu te tii de albine, se lasa ele de tine.  :smile:

marius_vfp

domnule stupas, vezi ca dai prin ........... ,
citez : "pentru iernat e nevoie de 15 kg provizii, adica 15 L de volum instup"

esti chiar asa de sigur ca cele 15kg de miere ocupa 15l ca si volum ? eu zic sa te mai documentezi , restuuuuuuul mesajului nu l-am mai citit pentru ca era evident  :blah: :blah: :blah:
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

feerary

vreau si eu o matca care depune 3000 de oua pe zi  :nebun:

marius_vfp

nic mie nu mi-ar stica una , mai ales aia care oua 63 mii de oua in 21 de zile , hahahah vezi ca mai trebuiesc numarate si mortaciunile .

nici macar nu pot sa trec de primele afirmatii citez :

- 2.500 de celule ocupa 1 L de volum;

-o familie de regula in luna Octombire are 20.000 de albine, adica 20 L de volum in stup;;

domnule cu cine ai invatat regula de 3 simpla , cu femeia de serivici . daca la 2500 de indivizi le trebuiesc 1l volum asa cum declari  , la 20.000 doar 8 litri , nu 20 cum ai scris tu mai sus , ar fi bine sa pui mana pe carte pana mai vii cu afirmatii de genu.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Stefan Madalin

intradevar domnule Stupas pana acum in stupul tau de umeri era gol ai deschis gura si acum e vid  ))/

sandupop

Citat din: ioanardelean55 din Septembrie 13, 2013, 12:40:04 AM

  10 sau 12 nu inteleg dece sariti peste 11 la pret merge ca cel pe 10 . eu am lucrat numai cu 11 .problema e fie 10,11,sau 12 cind sint plini sii trebuie sa umbli in cuib e foarte greu pina scoti prima rama , dar daca in loc de  11 bagi numai 10 si o diafragma  e Ok ,faci treaba foarte repede si fara risc .iar in mag. se pun tot 10 .
E interesanta ideea cu 11 rame + diafragma in cuib si 10 rame de 1/2 in cat, felicitari. Merita facute cateva lazi. E mult mai usor la manevrat. :bravo:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

marius_vfp

ptiiiiii , da so sparat rau domnu asta stupas , o fugit cu tot cu mesaj , sau lo fi ajutat moderatorul :bravo: ce sa faci asai cand dai copy paste si iti asumi raspunderea ca ce e in acel mesaj e scris de tine  :yahoo_cry: si nu casti  :uimit: .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

apivasmob

Dar la 10r + diafragma nu va ganditi eu asa ii am si ma descurc fff bine . Grosimea stupilor este de 20mm si cotele exterioare sunt 425x493 deci se apropie de cotele stupilor cu grosime de 25 mm.
Sanatate tuturor apicultorilor

sorinnel

Eu doar de doi ani am trecut pe stupii verticali (12r+cat 1/2). Singurul dezavantaj care il gasesc este ca uneori urca destul de greu in cat. Totusi ma gandesc sa incerc si cei cu 10r. Motivul: poate pe viitor o sa ajung sa plec in pastoral iar stupii de 12 rame nu incap 4 pe un europalet (trebuie palet special) in timp ce, cei de 10r se incadreaza 4 pe un europalet
Sorin Pop

morozan simion

eu folosesc cwel pe 10 rame si-l recomand

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

mihai.vr

Stiu ca un avantaj al stupilor verticali pe 10 rame este ca urma mierea mult mai repede in cat, si ca nu se blocheaza cuibul asa usor. Eu am stupi verticali pe 12 rame si cel putin odata pe an, daca nu chiar de doua ori, am cuibul blocat si trebuie sa iau masuri ca sa eliberez loc pentru ponta matcii. Stiu ca blocarea cuibului este influentata de mai multi factori, dar totusi chiar nu se intampla niciodata sa vi se blocheze cuibul, celor care au pe 10 rame?

MIHALACHE

Daca nu are spatiu suficient blocheaza cuibul si la 10R si la 9R an cuib 1,2,3 magazine si regina asi face treaba an cuib.

morozan simion

nu am avut ocazia sa se blocheze pentru ca folosesc 2 sau chiar 3 magazii, daca periodic se verifica familiile de albine nu se intampla sa se blocheze