vertical pe 10r sau pe 12

Creat de brianoo_bz, Septembrie 30, 2012, 09:17:04 AM

« precedentul - următorul »

D006


bio

..eram mai tinar, rupeam pantele alea de la Magura cind ma duceam spre Catina, Lera, Chiojdu..:))..spun de astea ca sunt la tine in zona ca am rupt multe drumuri si nopti in cautarea culesului..


Acum nu mai am, sa spun curaj.... Imi place mai relach, am marit numarul de familii am diversificat productia si stau mai usor , viata de pensionar.

cipriene

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 12, 2013, 06:24:53 PM
Sau un vertical supraponderal! =))
Eu doar d-astia obezi am!

si eu la fel!
batran nu sunt, dar amator cu siguranta sunt  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

melu

 Sunt foarte bune sfaturile le citesc cu drag pe toate,dar fiecare foloseste  modelul de stup care sa lucreze cat mai usor.
Eu am luat un stup de la prof. Ursu dar cred ca este prea complicat si foarte multa munca , daca ai un mare de stupi  gandestete in ficere toamna si primavara sa muti sute de ramre cu  albine pentru inpachetare sau invers .
Cea mai buna varianta este pe verticala indiferent pe cate rame daca ai pe 12r poti sa pui o diafragma sa reduci cuibul, eu am construit 4 stupi model a stuparului din canada dl.Dan Margarit cu doua rdinise iar impachetarea toamna  am sa o fac exact cum o face el , am sa revin cu nise poze. 

PACO

daca vreti sa aveti interventii cat mai simple si sa lucrati cat mai rapid lucrati pe 10 rame.

kamy

Stupu ideal dupa mine ar fi 2 corpuri verticale de 1/1 cu cate 8 rame fiecare,la 10 rame aveti v0 3 rame pline cu miere in cuib,iar la 12 rame mai putine sau deloc daca aveti 2 matci ca altfel stupu pe 12 e un orizontal cu etaj,matca medie in c0nditii de pastoral tine cam 8 rame de puiet,socoata la verticali e cate rame de puiet in cuib atatea rame cu miere in magazie!,i0 am facut lazi de 12 + 1 cm adica 45/46 interiorul si canal pentru diafragma din pfl,gratie haneman,dar musai matci tinere si pe cat se poate neroit0are,nu scoti dublu dar scoti de primavara pana t0amna cu c0nditia sa le legi de cutie nu de pom!

PricopArthur

Sal. Cineva spunea ca nu lada face mierea.
Folosesc 2 * 10 rame 3/4.
Deasupra stupului pot pune un cat 3/4 izolat de fam de baza in care sa iernez o fam ajutatoare.
Miere multă şi inimă curată!

PACO

problema cea mai mare este data de cantitatea de munca pe care o implica fiecare tip de lada.

ioanardelean55


  Sint unele lucrari pe care esti obligat sa le faci indiferent de tipul de lada ,

De ex. recoltarea.orice stupar care are ce trebuie sa o faca , la aceasta lucrare intr-o mica s-au mare masura ne ajuta si tipul de lada . una e sa scoti mierea dintr-un orizontal si alta e un vertical , insa si de noi depinde cum lucram.

bionut

Citat din: melu din Ianuarie 21, 2013, 12:15:38 PM
Sunt foarte bune sfaturile le citesc cu drag pe toate,dar fiecare foloseste  modelul de stup care sa lucreze cat mai usor.
Eu am luat un stup de la prof. Ursu dar cred ca este prea complicat si foarte multa munca , daca ai un mare de stupi  gandestete in ficere toamna si primavara sa muti sute de ramre cu  albine pentru inpachetare sau invers .
Cea mai buna varianta este pe verticala indiferent pe cate rame daca ai pe 12r poti sa pui o diafragma sa reduci cuibul, eu am construit 4 stupi model a stuparului din canada dl.Dan Margarit cu doua rdinise iar impachetarea toamna  am sa o fac exact cum o face el , am sa revin cu nise poze.
Salut! Ai ceva schite sau planuri pentru stupii folositi de domnul Margarit?
Eu sunt incepator, atat de incepator ca nu am nici lazi inca. Vreau sa le cumpar luna asta, si tind sa merg pe 10 rame, din simplu fapt ca sunt mai ieftini si pare ca se lucreaza mai usor cu ei. Dupa ce v-am citit "disputele" as vrea sa iau unul pe 10 r si altul pe 12 r, sa le compar, dar mi-e ca mai rau o sa ma incurc in ele... nu am pus niciodata mana pe un stup, acum sunt in perioada de lectura.

cipik

La stupul pe 10 rame, se verticalizeaza mierea mai repede, asta este in stransa legatura si cu baza melifera din zona.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

ioanardelean55


  10 sau 12 nu inteleg dece sariti peste 11 la pret merge ca cel pe 10 . eu am lucrat numai cu 11 .problema e fie 10,11,sau 12 cind sint plini sii trebuie sa umbli in cuib e foarte greu pina scoti prima rama , dar daca in loc de  11 bagi numai 10 si o diafragma  e Ok ,faci treaba foarte repede si fara risc .iar in mag. se pun tot 10 .

marius_vfp

domnule ioan , am auzit stupar batran care s-a impacat cel mai bine cu stupul pe 13 rame +cat de 3/4, ce parere aveti.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ioanardelean55


  Am avut si eu pe 14 atunci aveam 35 de ani , tin minte ca am trimis pe un prieten 10 buc la salcam I Calafat cind au venit cu ei 4 persoane i=au dat jos din camion erau beton apr 80 Kg .E bun cit esti tinar iar la batrinete ....... ? sa=l lasi la altii . Teoretic ptr. salcam I ( cel putin in zona mea ) ,nu poti sa=l umpli de albina fara fam .ajutatoare .E greu si ptr, regina sa duca atit . 

Stefan Madalin

De ce sa tin un stup pe 10 rame daca nu am timpul necesar sa ajung la el sau de ce sa tin un stup pe 12 rame daca mierea e deja amestecata ??? Cred ca asta e intrebarea si de aici vin si raspunsurile . Ca unul e mai greu decat altu asta tine si de stupar , poti pleca cu stup pe 10 rame si sa te intorci cu el mai usor ca unul pe 12 rame . Munca bruta e pt tractoare . Daca ai pana la 50 poti duce si orizontali de 24 . Daca vrei Bani SI MIERE PE SORTURI  asta e alceva , dar nu mai vorbim de greutate , ci altele sunt motivele pentru care optam pentru o anumita rama sau un corp .