vertical pe 10r sau pe 12

Creat de brianoo_bz, Septembrie 30, 2012, 09:17:04 AM

« precedentul - următorul »

istodorescu vasile

timp de peste 20 de ani am incercat tot felul de modele de stupi, care mi-au trecut prin fata ochilor, si m-am oprit la vertical pe 10 rame, cu magazii de 3/4. pentru zona mea m-i s-a parut cel mai benefic pentru mine, in dezvoltare,exploatare.este stupul care mi-a oferit multe satsfactii in pastoral, insa dificil de asigurat rezerve pentru iarna .acum cred ca cel mai potrivit model pentru mine ar fi  vertical pe 11 rame, cea de-a 11-a rama fiind rama oarba, in care sa se atraga in sezonul activ varroa, si astfel pe linga diminuarea numarului de varooa se produce o cantitate importanta de ceara.vad ca nimeni nu aduce in discutie calitatea foitelor de artificial pe care ii folosim in stupine,insa prin fagurii artificiali produsi necorespunzator, avind in compozitie multa parafina, si mai nou am aflat ca fagurii proveniti din serbia unde sunt mult mai ieftini decit la noi, contin o mare cantitate de seu de oaie, si prin acesti faguri proveniti din ceara nesterilizata,cu parafina si mai stiu ce o mai contine , bagam in stupi tot felul de boli si microbi,si apoi ne intrebam de unde n-i se trage.culmea este ca sirbii de linga granita noastra, mare parte din ei cumpara faguri din rominia, produsi de ICDA.vrem nu vrem, trebuie sa recunoastem ca ICDA, produce fagurii de cea mai buna calitate, dintre toti producatorii nostri, fiind printre singurii care sterilizeaza ceara, si nu primesc la schimb tot felul de ceara . am vazut prin tirguri cum se dadea la schimb ceara produsa exclusiv din luminari ,si era primita fara probleme de catre firmele producatoare, si ceara respectiva o regasim apoi in fagurii pe care ii cumparam cu totii.cei mai siguri faguri sunt cei produsi in regim propriu.

PACO

In sistem propriu este greu sa sterilizezi ceara, fagurii icda au parafina destula dar sunt bine sterilizati.

dorindafi

Citat din: istodorescu vasile din Ianuarie 31, 2015, 08:46:28 AM
timp de peste 20 de ani am incercat tot felul de modele de stupi, care mi-au trecut prin fata ochilor, si m-am oprit la vertical pe 10 rame, cu magazii de 3/4. pentru zona mea m-i s-a parut cel mai benefic pentru mine, in dezvoltare,exploatare.este stupul care mi-a oferit multe satsfactii in pastoral, insa dificil de asigurat rezerve pentru iarna .acum cred ca cel mai potrivit model pentru mine ar fi  vertical pe 11 rame, cea de-a 11-a rama fiind rama oarba, in care sa se atraga in sezonul activ varroa, ,, ........  ,
:hi: omu bun
merg in paralel cu  12 rama in cuib si 10 rama late in cat / 10 rame in cuib cu 10 rama in cat de 3/4
parerea me este :
1- nu zona conteaza ci ceace-tzi doreshti
2- nu se potriveshte de la un an la altul
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

elflo

in conditiile tarii noastre (si ma refer mai ales la sudul tarii), daca vrei sa faci miere, singura varianta este stupul pe 10 rame.
Am si de 10 si de 12. Din cei de 10 am scos miere (5kg rapita, 10 kg salcam - medie), din cei de 12 aprope jumatate.

De cules au cules la fel, dar eu nu scot miere din cuib.

O sa ii tin si pe cei de 12 deoarece sunt foarte buni ca finisori.

romikele

In stupii pe 12 rame trebuie sa ai numai familii puternice, nu leșinături.
Nu sunt recomandati pentru pastoral in sistem "varsat".
Sunt foarte buni pentru stationar, unde cu familii aproximativ egale ca putere fata de cei pe 10 rame, se pot obtine productii cu 10...20 de procente mai mari.
Sunt si alte avantaje tehnologice pe care le-am mai prezentat in trecut.

Tot in conditiile tarii noastre se poate folosi cu succes si sistemul multietajat redus... cei care au asa ceva, pot confirma!