Stuparit stationar sau pastoral?

Creat de bucovineanu, Octombrie 13, 2008, 11:05:37 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

La sfarsitul acestui articol se vorbeste si despre suprainsamantare, dar tot articolul e interesant.

  http://www.rasfoiesc.com/business/agricultura/Tehnologii-de-imbunititire-ale23.php

Eu nu stiam ca si papadia este o planta nedorita in pasuni, mai ales ca papadia se poate consuma si de catre oameni ca salata. Poate ca uneori aceasta planta poate produce dermatite de contact sau chiar sangerari ale mucoasei bucale (dar numai la persoane alergice la papadie). De asemenea fiind un diuretic, mareste cantitatea de urina (in germana se numeste si  Bettnässer sau Bettpisser ce s-ar traduce 'cea care umezese patul' sau 'pishi in pat'), aceasta diureza marita elimina prea multe saruri din corp cum ar fi calciu, potasiu si s-ar putea ca si la animalele care o pasc excesiv sa se intample asa (in special fermierii elvetieni o evita).  Iarasi interesant ca din laptele ei s-a incercat sa se produca cauciuc natural. Hitler a avut la un moment dat la Auschwitz o grupa de cca 200 de detinuti care lucrau la acel proiect.
  De asemenea interesant, se spune ca si pasunarea extensiva (cu prea putine animale) duce la degradarea pasunilor, ca apare pasunatul selectiv si speciile de calitate mai slaba prolifereaza. Si prea mullte ingrasaminte azotoase degradeaza pasunea, ca prolifereaza plante iubitoare de azot cum sunt stevia sau urzicile.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Am aflat varianta pentru succesul pe stationar. Un cules foarte bun la o miere premium gen salcam. Toti avem polen primavara prentru dezvoltare. Ulterior un furnizor de calitate la un sirop extrem de ieftin. Anul acesta am cumparat F40 la acelasi pret ca anul trecut 1,9 lei per kg. Daca salcamul este 28.08 lei la procesator, 30 - 50 lei pe piata iti permiti ca la fiecare stup sa folosesti 1 kg de miere pentru hrana lor. Cu 15 - 20 kg de F40 ii ti toata vara si faci si rezervele de iernare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.