Care este diferenta dintre corpul 1/2 si 3/4

Creat de mihai69, Martie 24, 2013, 10:30:14 AM

« precedentul - următorul »

mihai69

Sunt incepator. As dori sa cumpar stupi dar nu stiu de care, cu magazii de 1/2 sau magazii 3/4. As dori si explicatii.
Cu stima.

pharaonu75

In cazul magaziilor mai mici, se poate obtine mai usor mierea monoflora (salcam, amorfa, tei) deoarece rama, avand o capacitate mai mica, se umple mai repede si mierea trebuie extrasa. In cazul unor magazii mai mari, pot exista situatii in care se termina culesul la salcam/tei, ramele nu sunt capacite, mierea nu este maturata, iar albinele baga nectar de la alte plante si il amesteca in celule cu cel de salcam/tei, caz in care mierea respectiva nu mai poate fi vanduta decat ca miere poliflora!
Un alt avantaj al magaziilor pe rame de 1/2 il reprezinta greutatea mai mica a acestora, care nu este deloc de neglijat in momentul in care esti mai inaintat in varsta sau ai unele afectiuni medicale!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

  Bine ai venit pe  forum  Mihai !
   Diferena intre cele 2 modele   ar fi de capacitatea  de stocare  a  fagurilor .
Daca ai corp 1/1 si  10 rame, la  catul de 1/2  ai mai putina miere fete de 3/4 ,  caturile  sunt mai usoare  si poti pune chiar 2 la  un cules intens ,iar celelealte citeodata  iti mai terb un corp mai mic ,in aceiasi situatie de cules .
  Se poate merge si catul 1/1  dar e mai greu de manipulat  de aceia  noi mai batrini , alegem ce e mai convenabil la ridicat .
  La  pavilion e alta situatie  eu ma refer strict la pastorel .
  Mai ai situatia  corp 1/1 si  12 ram mult mai greu in ambele situatii.
  De fapt nu ai spus de care vrei sa cumperi pe 10, 12, orzontali .
   Sunt multe discutii pe aceasta tema  si treb sa urmaresti cu atentie  cam ce se  prezinta aici legat de acest aspect .
Eu ti-am raspuns strict la ce ai intrebat
Numai bine
 

ioanardelean55

#3
 La mag 3/4 cuibul trebuie sa fie bine populat ,altfel degeaba o pui ele mai zabovesc citeva zile jos ,la 1/2 fiind spatiu mai mic urca mai repede sus .
La recoltat te ajuta 1/2 intra mai multe rame o data in centrifuga . %%-

dorindafi

eu lucrez cu ambele sisteme . ce-i drept am folosit la inceput 10 rame in cuib shi 3/4 in cat
acum folosesc shi 12 rame jos shi 10 de 1/2 in cat
cele scrise de colegii de mai sus sunt destul de adevarate
din  punctul meu de vedere e bine ca  fiecare  sa folseasca sistemul care  considera ca-l avantajeaza
:hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

ca o completare la cele de mai sus, ramele de 1/2 (de astea am si eu) pot fi ingrosate, de 45mm.
in felul asta poti evita ponta matcii in ramele din magazine
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

dorindafi

 teoretic , da   practic nu intotdeauna
daca cuibul este blocat shi familia de albine vrea sa creasca puiet vor micshora celulele pina la dimensiunile dorite shi matca-shi va intra in drepturi  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

si cine mai spune ca noi, apicultorii, detinem controlul in stup? :uimit:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

tassevasi

Citat din: dorindafi din Martie 26, 2013, 08:30:57 AM
teoretic , da   practic nu intotdeauna
daca cuibul este blocat shi familia de albine vrea sa creasca puiet vor micshora celulele pina la dimensiunile dorite shi matca-shi va intra in drepturi  :hi:
Eu nu cred ca albina o sa roada  celula pina la nivelul optim , sa oua  matca ,dar  atunci cind e luat in crestere  fagurele  si alunge la nivelul optim ,matca  daca  urca  va ponta si in rama din cat  .

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tassevasi

   :)  Corect ,Dorinele. :hi: :hi:
  Nu prea stim ce e in mintea lor ,noi  ajungel  la unele "concluzii" in urma intimplarilor din practica .

ioanardelean55


   Noi nu sintem obijnuiti dar pentru a evita saemenea neajunsuri putem folosi cu succes gratia HANEMAN.

tassevasi

 Aveti dreptate d-l Ardelean ,dar noi am pus rame de 45  sa nu folosim gratia ,crezind ca le pacalim astfel  ,iar  ele gasesc  oportunitati . :)

rusu marius mircea

Ca o complectare la cele spuse deja, rama de 2/3 este utiliozata la stupii vertcali multietajati, unde atat in cuib cat si in caturi se utilizeaza doar rama 2/3, avand in inventar doar un singur tip de rama.
inainte de a comanda tipul de stup este bine sa fii informat despre toate tipurile si sa iei hotararea in cunostinta de cauza. pentru acest tip de stup poti accesa pe yutube " apicultura la distanta" unde Dan Margarit din Canada,  tine o adevarata lectie de apicultura.
succces! :hi: :hi:
marius