subventii carburant pastoral

Creat de marian ivan, Ianuarie 15, 2013, 04:36:41 PM

« precedentul - următorul »

marian ivan

cum procedam sa beneficiem de ajutor financiar pt combustibilul consumat in pastoral?

Donbazil

Sal'tare!
Cred c-ai intarziat cu intrebarea cam 3 ani.......
Pai tocmai acuma cand s-o gatat!.... :mad: :mad: :mad:
Sa asteptam sa vedem ce se hotaraste SUS!.....
Noi, cei care am avut dosare aprobate si am primit putinul ajutor, avem termen pan-la sfarsitul lunii sa depunem actele pentru ultima transa, respectiv trim IV 2012.....
Drept c-a fost putin, dar decat nimic..... :D
Poate pe viitor daca apar alte oportunitati o sa fim cu totzii pe faza sa nu le scapam.....E pacat daca poti lua un leu sa-l lasi sa scape.
Mai bine sa iei decat sa dai!...... :D
Sal'tare! :thanks:
Donbazil - Faget :smile: :smile: :smile:
Donbazil - Faget

bio

..nu stiu exact cum se proceda exact ....dar in asteptarea noilor reglementari cred ca un prim pas ar fi inscrierea stupinei la APIA .

Tin minte, nu stiu cit de sigur este,ca un prim pas era inscrierea stupinei in nu-stiu ce registru pe la APIA .

D006

  Multumin din inima partidului in frunte cu conducatorul sau iubit , domnul Ponta , ca a taiat motorina neaccizata pentru agricultura . De ce sa piarda atatia bani guvernul pe seama chiaburilor ???

bio


D006

  anul acesta trebuie sa-l dea ca nu au incotro , e lege . dar mai exista lege pentru ei ?

bio

..ne putem astepta la orice surpriza.

.....este foamete mare la buget, dar  sper ca nu vom avea surprize neplacute.

iosca

Cei de la APIA zic ca sa avem rabdare ca se va continua subventionarea motorinei iar valoarea decontata va creste. Acum cine stie ce-o mai fi. Om vedea ! 
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

marian ivan

REVIN LA INTREBAREA INITIALA: in ce consta dosarul de subventie?
cu ce documente trebuie sa ne preyentam si unde?

VA MULTUMESC...

Donbazil

Sal'tare!

Asteapta.....
Pentru 2013 nu mai avem dreptul de la  Comunitate  pentru ca era considerat " sprijin de stat" si asta se face doar cu aprobari speciale. A fost depusa solicitarea si se asteapta raspuns de la Bruxelles.
In mod normal treaba in ferma merge inainte, deci ca si pana acum, fermierul va cumpara motorina pe baza de factura si va aduna facturile. Cand se va da verde, vedem la APIA care vor fi documentele necesare la dosar, dar obligatoriu va fi actul doveditor al achizitiei de carburant. Nu mai discut aici de documentele exploatatiei care trebuie sa fie O.K.
Probabil va mai trebui o adeverinta de la Registrul agricol.
Sal'tare!
Donbazil - Faget.


Fara suparare dar unii pun niste intrebari la care, daca ar cauta pe forumuri ar putea afla raspunsuri. Mai cititi dragii mei ca face bine....

Donbazil

Sal'tare!
Iaca, am gasit adresa DSV catre una din structurile asociative:

"D-lui Presedinte
Dr.Gh.Dobre


Referitor la solicitarea dumneavoastra inregistrata la I.C.B.M.V. cu nr.114/05.01.2012, va comunicam lista suplimentelor nutritive folosite in alimentatia albinelor notificate de Institut, precum si lista produselor medicinale veterinare autorizate in Romania, utilizate pentru combaterea varroozei.

A. Lista suplimentelor nutritive
1.   Apicomplex- I.C.D.A.
2.   Apinutrient - I.C.D.A.
3.   Apistim-Complex Apicol Veceslav Harnaj
4.   Proapistim- Complex Apicol Veceslav Harnaj
5.   Apiprotostop Vet- Laboratoarele Medica
6.   Apifonda- Sudzucker Germania(prin Agrana Romania SA)
7.   Apiinvert- Sudzucker Germania(prin Agrana Romania SA)
8.   Apifondant hrana pentru albine – S.C.Popas SRL Buzau
9.   Biostar-apis – ApibioStar SRL
10.    Fondant Albina – S.C.Cosal SRL
11.    ApiHerb- Chemicals Laif SRL
12.    ApiGo – Chemicals Laif SRL
13.    Dulcofruct – S.C.Cirast SRL
14.    Apimera – S.C.Fileomera SRL
15.    Apimel – S.C.Apicris SRL