cum va explicati?

Creat de dan, Februarie 19, 2009, 09:45:41 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Raspunsurile lui Bucovineanu sunt cele care le-as da si eu.
In plus eu ma gandesc ca o locuinta in copac este un loc ideal de iernare. Copacul este o fiinta vie, genereaza o oarecare caldura, absoarbe din umiditate. Poate are si un miros care deranjeaza paduchele.
In SUA am citit ca 98% din stupii salbatici au disparut din cauza la Varroa. Dar 2% insemna ca au gasit mijloace de rezistenta.
Pt Andrei: eu ma gandesc ca stupii de care vorbesti, din zid, pot sa fie albina africanizata. Aia se inmultesc foarte mult. Tot aia au o mare rezistenta si la varroa, ca de altfel si la alte boli ale albinelor, asta si pentru ca au un instinct igienic foarte pronuntat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Urmarirea evolutiei fam. de albine in scorburi este aproape imposibila.Vizualizarea circulatiei la urdinis e tot ce putem face.Am avut ocazia sa urmaresc o astfel de colonie.Proprietarul nucului sustinea ca de cand se stie se gasesc albine in scorbura.Va pot spune ca au fost multe primaveri in care nu era nici o albina pe langa scorbura respectiva situatia revenind la normal dupa ce inflorea salcamul.

D006

Hmmm, am desfacut cativa pereti si am extras coloni de albine si poate adancimea incaperi sa fie motivul rezistentel la varroa. Ca si la stupi cu plasa jos daca varroa pica de pe albina 1m sub fagure nu mai are cum sa se urce inapoi. Vezi poza.
Anumite discuti duc la concluzia ca genetica albinelor africanizate a dus la albine mai sanatoase si mai productive nu numai mai agresive.

D006

CE PARERE AVETI ?
       Anul acesta ( in imprejurimile Resitei ) salcamul a inflorit ``frumos`` Nu stiu ce recolta se va obtine dar, pentru ca si timpul e frumos.........speram !
       Nedumerirea mea este urmatoarea : mirosul imprastiat de salcam este normal, dar floarea nu are DULCEATA  de altatdata  iar pe floare...................nu sunt albine !! Mentionez ca aceasta situatie am mai avut-o  si  totusi am  recoltat  15-16 kg/familie (miere de salcam !) CUM E POSIBIL ??!
                                                                                            Albu

filip

Citat din: Albu IonCE PARERE AVETI ?
       Anul acesta ( in imprejurimile Resitei ) salcamul a inflorit ``frumos`` Nu stiu ce recolta se va obtine dar, pentru ca si timpul e frumos.........speram !
       Nedumerirea mea este urmatoarea : mirosul imprastiat de salcam este normal, dar floarea nu are DULCEATA  de altatdata  iar pe floare...................nu sunt albine !! Mentionez ca aceasta situatie am mai avut-o  si  totusi am  recoltat  15-16 kg/familie (miere de salcam !) CUM E POSIBIL ??!
                                                                                            Albu
Explicatia ar fi urmatoarea:
Anul asta a secretat nectar doar salcamul de pe langa cursurile de apa si cel aflat mai la umbra.Seara si dimineata era cules,e bine pentru seceta actuala.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dan

ieri m am trezit cu doi roi de toata frumusetea.nu e cam tarziu ca albinele sa roiasca acum?
Dar mai mult ma gandesc la motivul roitului. :smile:

filip

Citat din: danieri m am trezit cu doi roi de toata frumusetea.nu e cam tarziu ca albinele sa roiasca acum?
Dar mai mult ma gandesc la motivul roitului. :smile:
Fale tratament contra varroa la sange.
Doi deja e prea mult. :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

Am avut, adevarat ca rar, roi pana in 15 august. Ca o curiozitate, in toate acele cazuri au fost toamne bune, cu culesuri inca o perioada dupa roire. Asta m-a facut sa cred ca albinele prevedeau acel cules, chiar daca in perioada cand ele demarau botcele cantarul era pe minus! Iarasi interesant, stupii-mama reuseau sa se redreseze si treceau fara probleme iarna.
Roire din cauza paduchilor nu am intalnit (intr-un an m-a anuntat cineva de un roi in luna octombrie, l-am vazut spre seara intr-un pom departe de orice stupina, dar pana sa vin sa-l iau, cineva l-a luat). In aceste cazuri eu am inteles ca toata familia pleaca, deci nu este un roi obisnuit.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan

exclus varoa in caz de infestare puternica familia slabeste si pleaca toata .

D006

BUNA
Am si eu o problema cu un stup se aduna ghem si stau pe stup in partea de sus a urdinisului stiu ca este o situatie normala in momentul in care este prea cald in stup da ele stau si noaptea toata noaptea si dimineata de vreme le gaseam tot acolo.
Pana la urma cu timpu intra si o iau iara de la capat spatiu este suficient inca lam marit ca mam gandit ca de aia si tot asa fac. Va rog cineva cu mai multa experienta sa ma lamureasca daca se poate?

apicmd

posibil    sa  fie din cauza  slabei  ventilatii.miroase a  roire
BPR!!!!

D006

eu am vazut pe youtube stuparit bio. era filmat cu o camera cum albinele lupta singure impotriva varoa. se curatau singure pe spate cu piciorusele, se scuturau pana cadea jos de pe spate. era un apicultor care crestea familiile in scorburi si nu facea nici un fel de tratament