DISPARITIA ALBINELOR

Creat de emil.oltean, Februarie 09, 2011, 10:49:38 AM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: cipriene din Decembrie 27, 2011, 10:49:33 PM
poate sa-mi spuna cineva daca in judetele CL, IL si BR s-au semnalat astfel de cazuri?

eu cel putin, nu am auzit de asa ceva in braila, sau poate cel ce a patit-o nu a spus de frica sa nu fie interpretat altfel
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

cipriene

o propunere pentru topicul asta: hai sa facem o harta cu zonele unde s-au intamplat astfel de cazuri. sa avem macar un punct de plecare. in felul asta ma gandesc ca putem sa ne dam seama care sunt zonele predispuse la astfel de disparitii si in felul asta cauzele :thanks:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

sas angelica

si la noi au disparut in toamna aceasta cinci  familii. au ramas in stupi un pumn de albine si matca, plus miere pe toti fagurii. bineinteles ca in timp au murit si acestea. puiet nu era deloc. am facut insa aceste constatari cu ocazia impachetatului pt. iernat, deci este posibil ca puiet sa nu mai fi fost din cauze naturale. desi am avut familii in care inca mai era puiet. in doua familii am gasit mierea in faguri si nici o albina in stup.
Carpe diem!

POSTASUL

A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

stefan1

Citat din: sas angelica din Ianuarie 10, 2012, 09:23:06 PM
si la noi au disparut in toamna aceasta cinci  familii. au ramas in stupi un pumn de albine si matca, plus miere pe toti fagurii. bineinteles ca in timp au murit si acestea. puiet nu era deloc. am facut insa aceste constatari cu ocazia impachetatului pt. iernat, deci este posibil ca puiet sa nu mai fi fost din cauze naturale. desi am avut familii in care inca mai era puiet. in doua familii am gasit mierea in faguri si nici o albina in stup.

  Imi pare rau de ce ati patit. Eu zic ca e un caz tipic de CCD. Dar aceasta se poate spune doar dupa ce eliminam alte cauze posibile cum ar fi infestare mare cu varroa,  probleme cu regina, otraviri intentionate etc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Citat din: sas angelica din Ianuarie 10, 2012, 09:23:06 PM
si la noi au disparut in toamna aceasta cinci  familii. au ramas in stupi un pumn de albine si matca, plus miere pe toti fagurii. bineinteles ca in timp au murit si acestea. puiet nu era deloc. am facut insa aceste constatari cu ocazia impachetatului pt. iernat, deci este posibil ca puiet sa nu mai fi fost din cauze naturale. desi am avut familii in care inca mai era puiet. in doua familii am gasit mierea in faguri si nici o albina in stup.

Cind a fost tratamentul pt varroa si cind sa sesizat disparitia?
Alte familii nu sau inmultit peste noapte? Si mie si sa intimplat (iarna) sami dispara familia cu miere cu tot iar alta famile sa inmultit la numar/populatie de numi venea sa cred.Azi deja sint 99% ca avind urdinisul redus si am supredozat famila cu tratament(neintentionat) albinele sau decis sa plece decit sa lupte impotriva mirosului puternic de ApiLife Var. Repet, mierea au duso cu ele iar alta familie a devenit plina de miere si populatie.

filip

Citat din: sas angelica din Ianuarie 10, 2012, 09:23:06 PM
si la noi au disparut in toamna aceasta cinci  familii. au ramas in stupi un pumn de albine si matca, plus miere pe toti fagurii. bineinteles ca in timp au murit si acestea. puiet nu era deloc. am facut insa aceste constatari cu ocazia impachetatului pt. iernat, deci este posibil ca puiet sa nu mai fi fost din cauze naturale. desi am avut familii in care inca mai era puiet. in doua familii am gasit mierea in faguri si nici o albina in stup.
Acelasi fenomen a fost si la mine acum 2 ani
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

serban-cristi


Obombo

Frumusica fatuca asta, dar stirea unde este? Ce spune ea acolo s-a spus deja in prima postare din acest topic. E calr ca albinele dispar, intrebarea este de ce? Si daca tot postezi chestii luate de pe net, cauta macar lucruri mai interesante.
De exemplu, un apicultor caruia iau murit 400 de familii peste noapte:

mape 48-petru manea

in filmul pus de Obombo se vad albine moarte pe jos ---eu stiu ca CCD se refera la disparitii totale ---nu raman nici moarte nici vii

cipriene

cred ca ar fi bine sa cerem sfatul unor entomologi vav de aceasta disparitie subita a albinelor.
eu cred ca disparitia aceasta se datoreaza poluarii excesive sub toate formele (pesticide, radiatii, etc).
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Obombo

Povestea cu nenea asta e mai lunga, a fost publicata in ultimul numar al revistei L'Apis. Moartea este pusa pe seama CCD-ului pentru ca nu s-a gasit inca o explicatie, cu toate ca problema este studiata de niste profesori ai Universitati din Florida dimpreuna cu politia. Practic, pe 25 septembrie seara, omul asta avea 400 de familii de albine iar a doua zi dimineata avea 0. La cativa zeci de chilometri, un alt apicultor a patit acelasi lucru cam cu acelasi numar de stupi.

Kiwi Bee

Noua Zeelanda si Australia(in special AUS) exporta albine la greu. Ambele tari produc mult peste consumul national anual deci au si miere pt export.
Cert este ca in aceste tari cresterea animalelor domina in agricultura iar cultivarea plantelor ramine pe urma(mai degraba se importa produsele prime).
De aici rezulta pt mine ca intreadevar agricultura "moderna" a zilelor noastre dauneaza mult albinelor. Sa nu neglijam faptul ca albinele primesc multe suplimente care contin ingradiente NEDORITE.......... vezi topicul "Siropul de porump.....".

Stuparul din video nu gaseste explicatie pt disparitie dar oare ce da si cind la albinele sale sa manince? Pe ce zone isi duce stupii in sezon? Etc...
Eu cred ca explicatii exista in multe cazuri dar nu sind dovezi clare la PERSOANA iar in ziua de azi trebuie sa fi atent pe cine acuzi si cu ce!!!
Chiar pe astfel de motive se merita sa faci mai multe vetre.E adevarat ca atunci nu faci 120 de kg miere/an.

Si o alta intrebare.
Andrei Calilnescu scria pe un alt topic ca cei din vest fac si inselaciuni cu asigurarile de familii de albine. Oare apicultorul din videoul de mai sus a avut asigurare la cele 400 de familii???

cipriene

interesant comentariu! problema pare destul de complexa. pana la urma sunt mult prea multe necunoscute, unele chiar rau intentionate, care nu fac decat sa te bage in ceata. dispar sau "dispar" albinele??
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bismark

      Da exista o explicatie kiwi a observat bine.Cauze sint multiple. Si mie mi s-a intimplat acest fenomen.Ori matca are un defect si atunci fiind prea tirziu sa o schimbe albinele o parasesc luind in gusa miere si plecind in alti stupi pacalind usor paznicele avind miere pe trompa.Daca esti pe faza poti sa le insemnezi cu un   pic de faina si vei vedea daca intra si ramin acolo unde se duc sau se intorc inapoi.Daca vrei sa fii mai precis prinzi una si o strivesti si vezi daca are  miere in gusa   sau observi ca o ling paznicele la intrare.Alta cauza poate fi intrarea din greseala a matcii  la un zbor de imperechere in alt stup si albina care o insoteste va alerta familia orfana. Alta cauza poate fi din cauza matcii plimbarete.Eu am  avut un asemenea caz instalam familia intr-un stup cu tot cei trebuia si a doua zi o gaseam in alt stup gol sau prin pomi si pina nu am omorit matca si i-am dat alta nu sa listinit.Alt caz fiind disparitia matcii  si atunci albina cara toate mierea prin alti stupi.Mai grav este cind o cara la vecini. Cu respect :rotfl: :rotfl:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/