SALCIA

Creat de sorin75, Decembrie 12, 2011, 11:16:17 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: marius_vfp din Decembrie 16, 2013, 12:29:57 PM
domnule stefan o aspirina in apa aia nu ar fi buna ca de , aspirina tot acel acid il contine .

spor .

  Mama cel putin folosea aspirina in apa florilor taiate, ca sa se pastreze proaspete mai mult timp. Eu cred ca aici e vorba de cantitate. Nu stiu cate aspirine sunt intr-un castron de apa de salcie si se poate ca totusi acea apa sa contina si alte elemente favorabila inradacinarii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

 Alte surse recomanda pentru obtinerea apei de salcie introducerea unor butasi sau ramuri de salcie intr-un recipient cu apa si mentinerea lor timp de 2-3 saptamani, sau chiar 4-5 saptamani. Dupa aceasta perioada in apa se formeaza un fel de gelatina transparenta si alunecoasa, care se gaseste si pe partea cufundata a ramurilor din apa (care in aceasta vreme au facut radacini). Dupa aceasta perioada ramurile de salcie pot fi plantate, iar apa si gelatina ramase se foloseste ca agent de inradacinare pentru orice fel de plante sau butasi.
Se considera ca aceasta apa isi pastreaza efectele doar 24-48 de ore de la preparare. Totusi se poate folosi si mult mai tarziu daca se pastreaza in congelator.
Se zice ca se poate folosi orice fe de salcie. Stiu ca salcia capreasca nu se prinde prin butasire, nu am gasit referiri speciale daca este sau nu indicata pentru obtinerea apei de salcie si deci a hormonului natural de inradacinare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

 Este si o metoda de obtinere a hormonului de inradacinare folosind procese termice:
Se pun intr-un castron ramuri de salcie taiate in bucati de 5-10 cm lungime. Peste ele se toarna apa sa le acopere. Se pune castronul la foc foarte foarte mic, astfel ca in nici un moment sa nu se atinga temperatura de fierbere. Se mentine la foc doua ore, dupa care se mai lasa acoperit 12 ore. Dupa aceea se scurge apa iar lemnele se arunca. Apa trebuie sa fie maro. In aceasta apa se pot pune butasii timp de 24-48 de ore. Se poate confectiona un capac gauritpus peste castronul cu apa de salcie si prin gauri se baga butasii cu un cap in lichid. Se considera ca in aceasta perioada de 1-2 zile hormonul de inradacinare este absorbit de butasi si acestia se planteaza imediat. Concentratia de hormon este in functie de cantitatea de salcie si de apa folosite.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)