Asociatia Apicultorilor Profesionisti "Albina Ramniceana" Rm. Sarat

Creat de PuisoruApis, Decembrie 15, 2011, 04:14:17 AM

« precedentul - următorul »

romikele

x

romikele


romikele


romikele


romikele

Imagini de la firma mamă care preia mierea de la unitatea de procesare de mai sus.




romikele

21.02.2-16 - Întâlnire la sediul asociației cu delegația de oameni de afaceri din China, însoțită de reprezentanți ai MADR.

http://youtu.be/GqoXPduo-PY

romikele


tassevasi


romikele

Cand exista seriozitate si profesionalism esti cautat de clienti, nu mergi tu dupa ei sa te rogi. Asa iti poti impune un pret acceptabil de ambele parti, substantial mai ridicat decat media. Calitatea se plateste, chiar daca inca nu la valoarea reala, dar pentru asta ar trebui sa se implice toti.
Din pacate in timp ce unii se zbat sa obtina informatii, nu fara cheltuiala, si le pun la dispozitia tuturor fara pretentii, altii se multumesc cu barfa si critica sterila.

tassevasi

        Cred  ca ati convns  multi  apicultori  cu acest  filmulet si am curajul sa  fac un drum pina la  dvs  cu  mierea   :) , stiu  ce avem  si nu  numai  eu , ma refer la o  multime  de  colegi  ce  facem pastoral de la Dunare pina la  munte .

oroles

Spionii astia chinezi. S-au inmultit in ultimii ani. Uneori vin pe echipe multidisciplinare si se dau investitori.  :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu


Poate ma insel, dar nu prea suna corect. China vinde miere la pret de dumping in toata lumea, iar investitori din China vin sa cumpere miere din Romania. Daca o cumpara si platesc corect pretul pentru mierea romaneasca nu vad cum ar putea sa o vanda in castig cand toata lumea ii stie de unde vin.

romikele

Ei nu o cumpara sa o vanda in toata lumea, ci in China, unde este foarte cautata si apreciata.

ciucur

Citat din: bucovineanu din Februarie 22, 2016, 10:49:22 PM

Poate ma insel, dar nu prea suna corect. China vinde miere la pret de dumping in toata lumea, iar investitori din China vin sa cumpere miere din Romania. Daca o cumpara si platesc corect pretul pentru mierea romaneasca nu vad cum ar putea sa o vanda in castig cand toata lumea ii stie de unde vin.
Chinezii au Nepalul si Tibetul la indemana unde se face miere foarte buna si vin in Romania dupa miere?
O cumpara si isi 'imbunatatesc' mierea lor. Vor sa vada cat reusesc sa faca level-up in calitatea mierii chinezesti. Nu cunosc firma chinezeasca in domeniul meu de activitate sa faca afaceri in exteriorul Chinei fara sa existe in realitate (dar pe sub ascuns) si un plan B. Cu planul B te curata, chiar daca tu crezi ca faci afaceri profitabile in cazul A.
Va doresc insa success in afacerea cu chinezii. Sincer, fara ironii. Poate in afaceri cu miere, sunt diferiti decat in industrie.

O firma europeana a livrat echipament specializat in o fabrica de ciment din China. Dupa 6 luni au primit cerere de service. Ceva neasteptat, au echipamente bune. Au zis ca poate chinezii nu stiu sa utilizeze echipamentul. Expertul trimis a realizat la fata locului ca se afla langa o copie a echipamentului original. A refuzat sa o verifice, sustinand ca nu e originalul. Directorul fabricii din China a venit si i-a zis pe un ton agresiv expertului austriac ca din cauza lor nu merge echipamentul (copia chinezeasca), ca au gresit ceva in Austria intrucat ei l-au copiat perfect.
Daca vreti, va pot pune si un grafic cu pretul la materialele silico-aluminoase inainte si dupa ce China a cumparat peste 90% din zacamintele la nivel mondial.

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

romikele

Ce legatura are una cu alta?
Va dati seama de ridicolul situatiei?
Credeti ca de destepti ce suntem am ajuns codasa Europei?
Daca eu vand marfa si mi se plateste corect, ce ma doare pe mine capul ce face cumparatorul cu ea? Oricum eu nu cumpar de la el ca sa o iau modificata si mai proasta!
Daca sunt destepti si ii fraieresc pe altii, bravo lor!
Dar cei in cauza nu au importat niciodata si iau cantitati mici pentru ca vor sa vanda ca brand, in stare perfect conforma...