Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Iară noi? noi, epigonii?... Simţiri reci, harfe zdrobite,
Mici de zile, mari de patimi, inimi bătrâne, urâte,
Măşti râzânde, puse bine pe-un caracter inimic;

Jimmy2011



CitatAm incercat dar nu a functionat. De mierea necapacita tot nu s-au atins iar cea descapacita au capacit-o la loc. S-au comportat ca si cum ar fi avut furtisag, probabil pentru ca am dat ramele dupa diafragma in aceeasi zi dupa restrangere si inca erau obisnuite cu vechiul format de cuib.


pentru Muntoiu Radu

Incearca sa dai dupa diafragma ramele din alt cuib , si vei vedea ca vor trage mierea , bineinteles dupa ce ai trecut cu furculita pe rama si ai deformat putin celulele.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

Muntoiu Radu

Citat din: Jimmy2011 din Ianuarie 27, 2015, 10:35:04 PM


CitatAm incercat dar nu a functionat. De mierea necapacita tot nu s-au atins iar cea descapacita au capacit-o la loc. S-au comportat ca si cum ar fi avut furtisag, probabil pentru ca am dat ramele dupa diafragma in aceeasi zi dupa restrangere si inca erau obisnuite cu vechiul format de cuib.


pentru Muntoiu Radu

Incearca sa dai dupa diafragma ramele din alt cuib , si vei vedea ca vor trage mierea , bineinteles dupa ce ai trecut cu furculita pe rama si ai deformat putin celulele.

Ramele au miros specific stupului ?

sorinma

Feromonul este prezent peste tot.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Jimmy2011

Da,asa este. Ramele pastreaza mirosul stupului din care provin.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

paul1

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 27, 2015, 09:48:58 PM
Iară noi? noi, epigonii?... Simţiri reci, harfe zdrobite,
Mici de zile, mari de patimi, inimi bătrâne, urâte,
Măşti râzânde, puse bine pe-un caracter inimic;
Asta era pentru Andrei (el fiind epigonul) ! =))
Merci Dragoshelu ... stiam eu ca nu te lasa corasonu sa tii cu ursul ! =))

D006

Pentru ca tot este iarna si stau la gura sobei am inceput sa recitesc carti de apicultura . Un pasaj din cartea regretatului Petru Moraru mi-a atras atentia : la iesirea din iarna putem da la albine orice glucid numai glucoza sa nu fie ! spun acest fapt deoarece am vazut un anunt in care o firma comercializeaza o turta care contine 95% ... glucoza.

D006

Si pentru ca tot este perioada in care toata lumea se intreba cand sa intre cu turte in stupi sau cu sirop cum am vazut de  curand ar fi bine sa recapitulam etapele coloniei de albine in aceasta perioada.

1)15 ian-5 feb.- reluarea dezvoltarii acinilor glandelor hipofaringiene si reluarea secretiei laptisorului regal. Aparitia sporadica a pontei reginei.
2)6feb-1mar. declansarea hranirii regine si inceperea depunerii pontei in mod progresiv.
3) 2 mar -23 mar. eclozionarea primei generatii de albine si inceperea schimbului de albine.
4)24 mar. -14 aprilie .eclozionarea celui de al doilea val de puiet si terminarea inlocuirii albinei de iarna .

PS. aceasta nu este o regula generala dar se aplica foarte bine la AM Carpatica.

elvis

de ce nu trebuie sa dam glucoza la iesirea din turta
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

oroles

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 29, 2015, 09:53:38 PM
Pentru ca tot este iarna si stau la gura sobei am inceput sa recitesc carti de apicultura . Un pasaj din cartea regretatului Petru Moraru mi-a atras atentia : la iesirea din iarna putem da la albine orice glucid numai glucoza sa nu fie ! spun acest fapt deoarece am vazut un anunt in care o firma comercializeaza o turta care contine 95% ... glucoza.
Esti sigur ca e glucoza? Despre ce firma este vorba?
Glucoza in proportii mari trasa in rame duce la o miere cristalizata.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

  In cartea respectiva numai atat scrie , cat despre firma respectiva habar nu am , i-am uitat numele deoarece nu mi s-a parut interesanta oferta . Important este ca căscăm bine ochii atunci cand cumparam turte pentru albine.

mircea_tm_gt

aveti dreptate Dl Dragos. La mine in zona sunt multi incepatori, care s-au apucat de aceasta treaba doar pentru fonduri....au ramas fara mancare in ei si de craciun umblau prin ei cu turte proteice, acum aud ca unu a ramas fara 50 de familii, altu` fara 30....trist! nu se citesc carti, fac apicultura din auzite... ))/

Eugen B

Apicultura este o arta, nu poate orice om sa faca asa ceva.

D006

  Primesc pe FB aproape zilnic mesaje prin care aflu de mortalitati in procent mare in diferite stupini . Ca iti moare una , doua colonii e selectie naturala dar cand mortalitatea merge spre 100% e clar vina stuparului.

Eugen B

Eu ce zic acuma nu e facebook, in zona mea au murit sute de stupi la apicultoru cu experienta din cauza ca au neglijat stupii. Si in plus de vestea cu mortea stupilor este deja din timpul salcamului. De atunci nu trece saptamana fara sa aud de stupi morti din diferite motive, de la furtisag, lipsa de mancare pana la varroa.