Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Adrian.B.

Si mai deducem un lucru din ce ne-ati spus, turta pusa este benefica. Oricum rau nu pote face, cum mai sustin unii.

APIS PARASCHIV


D006

Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 24, 2015, 12:21:51 PM
Si mai deducem un lucru din ce ne-ati spus, turta pusa este benefica. Oricum rau nu pote face, cum mai sustin unii.
Problema este sa aflam mecanismul prin care face bine coloniei de albine . Aici ma refer la turta " energetica" aplicata in ianuarie.

calmusdaniel

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2015, 04:50:13 PM
Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 24, 2015, 12:21:51 PM
Si mai deducem un lucru din ce ne-ati spus, turta pusa este benefica. Oricum rau nu pote face, cum mai sustin unii.
Problema este sa aflam mecanismul prin care face bine coloniei de albine . Aici ma refer la turta " energetica" aplicata in ianuarie.
Turtele date in ianuarie au doua scopuri,garantarea sigurantei alimentare,si stimularea timpurie a fam de albine .

D006

Daniel , sincer vorbind ca oricum nu ne aude nimeni  :) , cate albine crezi ca vor fi crescute in ianuarie daca le forjezi cu Apifonda spre exemplu ?

calmusdaniel

Acum depinde si ce turta folosesti,daca e facuta de tine in malaxor cu miere,zahar,vitamine si ceva protofil sau ceaiuri,atunci ajuta ca si completare de hrana cat si ca stimularea  reginei de a depune ponta.

calmusdaniel

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2015, 06:48:22 PM
Daniel , sincer vorbind ca oricum nu ne aude nimeni  :) , cate albine crezi ca vor fi crescute in ianuarie daca le forjezi cu Apifonda spre exemplu ?
Tu stii bine ce parere am eu despre turtele din comert,asa ca ma abtin sa nu mi-i pun pe altii in cap.

D006

La cum este iarna aceasta zic ca in ianuarie nu le trebuie nimic , nici macar pana pe la 15 februarie.

calmusdaniel

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2015, 07:14:34 PM
La cum este iarna aceasta zic ca in ianuarie nu le trebuie nimic , nici macar pana pe la 15 februarie.
Eu n-am facut nimic pana acum pt ca nu am avut zbor de curatire,vom vedea,in functie de vreme.Au destula papica deci le las deocamdata in pace.

galbeaza

la inceputul iernii ghemul ara in fata in prima treime a ramei acum tot acolo concluzie consum minim. stup pat rece .loc Iasi. Va salut cu respect.

calmusdaniel

Citat din: galbeaza din Ianuarie 24, 2015, 07:22:18 PM
la inceputul iernii ghemul ara in fata in prima treime a ramei acum tot acolo concluzie consum minim. stup pat rece .loc Iasi. Va salut cu respect.
Un consum normal,pt ca albina a stat mai mult in stup fiindca a fost o iarna ,mai friguroasa plus ca si toamna a fost mai rece si a intrerupt ponta din timp,fata de anul trecut  cand a fost mai cald si albina a zburat mai des si au avut puiet pina tarziu,ceea ce a dus la un consum mai mare.

Ignatov Andrei

Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 24, 2015, 12:21:51 PM
Si mai deducem un lucru din ce ne-ati spus, turta pusa este benefica. Oricum rau nu pote face, cum mai sustin unii.

Trebuie sa deducem faptul ca: daca din toamna albinele isi aranjeaza cuibul cum trebuie, nu sunt necesare turte !
In cazul in care ghemul este format conform cerintelor biologice, familia declanseaza ponta matcii cam pe la aceasta data indiferent de temperatura de afara !!!

Fara supare, iti spun: si eu sunt unul din cei care afirma ca orice interventie cu hrana - la aceasta data - face rau !!! 

D006

Andrei , care este data ideala sa se intervina cu hrana , si ce fel de hrana ?

cristi75

Citat din: Ignatov Andrei din Ianuarie 24, 2015, 07:35:57 PM
Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 24, 2015, 12:21:51 PM
Si mai deducem un lucru din ce ne-ati spus, turta pusa este benefica. Oricum rau nu pote face, cum mai sustin unii.

Trebuie sa deducem faptul ca: daca din toamna albinele isi aranjeaza cuibul cum trebuie, nu sunt necesare turte !
In cazul in care ghemul este format conform cerintelor biologice, familia declanseaza ponta matcii cam pe la aceasta data indiferent de temperatura de afara !!!

Fara supare, iti spun: si eu sunt unul din cei care afirma ca orice interventie cu hrana - la aceasta data - face rau !!!

si ce te faci daca la ora asta am deschis un roi si avea o palma buna de puiet capacit si in total jumate de rama  fata verso cu puiet
dupa doua saptamani  de geruri au venit alte doua cu temperaturi de martie  roii  si chiar unele familii au papat tot ,
ce faci cu ei ii lasi sa moara pe puiet numai asa ca sa respecti un principiu?

bucovineanu

Cu ce rezerve au intrat in iarna acei roi si acele familii, daca pana acum "au papat tot"?