Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

pad3

nu sunt socat de limbajul folosit de dragos, am ajuns sa-i <inteleg> nivelul de cultura ce-i sustine marea personalitate: as fi insa surprins daca moderatorii nu vor lua masuri impotriva acestor excese, chiar m-as simti jignit.
somnul ratiunii naste monstri

NiKoN

#7741
Delirium tremens si cele doua sticle de Balantines

Reprezinta o criza caracterizata prin delir, halucinatii vizuale sau auditive majore, tremuraturi ale fetei si ale membrelor, transpiratii abundente, accelerare a ritmului cardiac, febra, aprecierea gresita a realitatii, agitatie psihomotorie severa, dereglari periculoase ale frecventei cardiace si tensiunii arteriale. Manifestarea cea mai periculoasa este in cazul intreruperii bruste a consumului, bolnavul avand iluzii vizuale, olfactive sau halucinatii cu caracter terifiant. Se instaleaza si dupa stari de neliniste, tulburari de somn, indispozitie generala. Reprezinta si un sindrom specific, acut si grav consecutiv dezobisnuirii bruste de alcool a unei persoane care sufera de alcoolism cronic. Tratamentul consta in rehidratarea intensiva a pacientului prin perfuzie intravenoasa, sub administrarea de medicamente sedative pe cale injectabila si sub supravegherea in mediu spitalicesc
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

SPYKAL

Citat din: pad3 din Mai 05, 2014, 04:23:34 PM
nu sunt socat de limbajul folosit de dragos, am ajuns sa-i <inteleg> nivelul de cultura ce-i sustine marea personalitate: as fi insa surprins daca moderatorii nu vor lua masuri impotriva acestor excese, chiar m-as simti jignit.
"E uşor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Înşirând cuvinte goale
Ce din coadă au să sune" .... scria candva Eminescu. Toata stima si consideratia pt dvs....d-le doctor!!! :D :D :D

D006

Uite cum apar deontologii de forum !  :) virgine neprihanite ... viteji la umbra anonimatului ... =)) ce buni sunteti voi in spatiul virtual , pacat ca in realitate sunteti cu totul altii decat vreti sa fiti in mediul on-line.  In fapt sunteti doar niste tristi.
  Ura si disperarea voastra ma face mai puternic . Va multumesc !

SPYKAL

#7744
Citat din: dragos2006 din Mai 05, 2014, 05:08:57 PM
Uite cum apar deontologii de forum !  :) virgine neprihanite ... viteji la umbra anonimatului ... =)) ce buni sunteti voi in spatiul virtual , pacat ca in realitate sunteti cu totul altii decat vreti sa fiti in mediul on-line.  In fapt sunteti doar niste tristi.
  Ura si disperarea voastra ma face mai puternic . Va multumesc !
Va dorim multa, multa putere de munca d-le doctor, dar sincer imi pare rau si nu pot sa inteleg aceasta schimbare de atitudine a dvs. De-a lungul timpului, din postarile si filmuletele dvs, a-ti emanat o forta si un izvor de intelepciune :finger: :finger:... pt noi cei incepatori.  =)) =)) =))Ceva s-a schimbat in atitudinea dvs....d-le doctor :D si nu inteleg care este cauza?  ESTE GREU SA AJUNGI IN VARF, DAR ESTE SI MAI GREU SA TE MENTII ACOLO. Cu tot respectul....d-le doctor :D :P, cine va da dreptul sa jigniti persoane pe care poate nu le-ati cunoscut in viata dvs si sa le trimite-ti in..... organul sexual si mai departe in...lanul de porumb (citez dintr-o postare anterioara). "30 de ani de experienta" in apicultura abia acum isi spun cuvantul sau vorbim din carti? PRIETENII STIU....DE CE!!! :D :D :D :P :P

struan

Citat din: dragos2006 din Mai 05, 2014, 03:22:26 PM
Am un mesaj pentru toti frustratii care cu clabuci la gura asista la succesul meu : Eu sunt pericolul vostru , plaga voastra, vărful de fier al lui Satan sau al lui Dumnezeu infipt in carnea voastra . Voi stapaniti Cetatea prezentului , noi suntem cautatorii Cetatii viitorului.

Am vazut odata un film in care era spusa o poveste care mi-a placut mult. Cu voia dvs. o sa o spun aici. Sper sa nu va suparati pe mine.

"Odata o randunica a plecat spre tarile calde. Cum zbura ea asa, a venit un val de frig si a cazut la pamant inghetata.
Apoi a trecut o vaca si s-a balegat pe ea. Dand de caldura a inceput sa ciripeasca. Auzind-o, o pisica a venit si a mancat-o"

Morala: Nu oricine te baga in rahat iti vrea raul.
             Nu oricine te scoate din rahat iti vrea binele.
             Daca ti-e cald si bine tine-ti gura. :)

D006

Citat din: SPYKAL din Mai 05, 2014, 05:15:30 PM
, cine va da dreptul sa jigniti persoane pe care poate nu le-ati cunoscut in viata dvs si sa le trimite-ti in.....

  Bineinteles ca nu am cum sa cunosc un ... anonim . Eu unul m-am saturat sa vad pe forum o groaza de anonimi care se dau mari smecheri.  Am vazut forumuri de apicultura la americani si francezi unde la user se specifica numarul de stupi si anii de vechime in bransa . Vrei sa fii anonim pe forum te primeste dar nu ai dreptul la opinie. , simplu .

1997wolf

Atunci nu mai posta, oricum e posibil ca tu sa fi medic veterinar, cu siguranta nu esti DOCTOR. A fi DOCTOR inseamna a detine  titlul științific conferit în urma unui examen special și a unei teze, a fi posesor al unui asemenea titlu.  Adica, o persoană foarte pricepută într-un anumit domeniu, maestru.

pad3

spykal dragule, mai usor cu balele pe halatul domnului doctor; il patezi cu anonimatul tau. daca tot ii vrei binele ia-i ceva medicamente, diagnosticul e evident.
ce teza de doctorat si-a sustinut omul asta? a cam trecut-o in anonimat  :nono:
somnul ratiunii naste monstri

SPYKAL

Citat din: dragos2006 din Mai 05, 2014, 05:36:25 PM
Citat din: SPYKAL din Mai 05, 2014, 05:15:30 PM
, cine va da dreptul sa jigniti persoane pe care poate nu le-ati cunoscut in viata dvs si sa le trimite-ti in.....

  Bineinteles ca nu am cum sa cunosc un ... anonim . Eu unul m-am saturat sa vad pe forum o groaza de anonimi care se dau mari smecheri.  Am vazut forumuri de apicultura la americani si francezi unde la user se specifica numarul de stupi si anii de vechime in bransa . Vrei sa fii anonim pe forum te primeste dar nu ai dreptul la opinie. , simplu .
Repet d-le doctor ceea ce am postat mai sus, poate acum va fi si pe intelesul dvs!!!(cu toate ca ma indoiesc de acest fapt :P)
"E uşor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Înşirând cuvinte goale
Ce din coadă au să sune"....in caz ca a-ti uitat, Eminescu (stiti despre cine vorbesc) a scris asa ceva.Cu "stima si respect" va salut!!!
P.S. Asta din bun simt .... nu ca a-ti merita asa ceva!!! :D :D :D :P :P

SPYKAL

Citat din: pad3 din Mai 05, 2014, 06:01:43 PM
spykal dragule, mai usor cu balele pe halatul domnului doctor; il patezi cu anonimatul tau. daca tot ii vrei binele ia-i ceva medicamente, diagnosticul e evident.
ce teza de doctorat si-a sustinut omul asta? a cam trecut-o in anonimat  :nono:
Stimate domn, PAD3, BALELE MI LE-A STERS mama cand eram copil. Daca nu ai inteles mesajul postarii mele mai citeste incaodata sau te pot lamuri in PM.

SPYKAL

#7751
Dedicatie pentru.... cel mai "iubit" dintre apicultorii "profesionisti"  :D :D :D :D
http://youtu.be/Z1ebOVmzZqY
=D> =D> =D> :bravo: =D> =D> =D> =D> d-le doctor!!! "Succesuri" in munca dvs de... baza :P :P :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

pad3

Citat din: SPYKAL din Mai 05, 2014, 06:18:33 PM
Stimate domn, PAD3, BALELE MI LE-A STERS mama cand eram copil.
recunosc ca m-am pripit; am vazut atati <doctore> in postul anterior ca m-a luat cu zor la tastatura. daca citeam cu rabdare vedeam ca ai scris "dottore". oricum prea fine aluziile sa le inteleaga toata lumea  =))
regret intepatura  ^:)^ spykal. semnat un anonim deontolog de forum
somnul ratiunii naste monstri

dodo79

Citat din: dragos2006 din Mai 05, 2014, 05:36:25 PM

  Bineinteles ca nu am cum sa cunosc un ... anonim . Eu unul m-am saturat sa vad pe forum o groaza de anonimi care se dau mari smecheri.  Am vazut forumuri de apicultura la americani si francezi unde la user se specifica numarul de stupi si anii de vechime in bransa . Vrei sa fii anonim pe forum te primeste dar nu ai dreptul la opinie. , simplu .
Chiar asa ,cati srupi scrie in avatarul tau ca nu stiu sa citesc.120 cumva?din cati din 300 si.....(asta daca punem si zestrea sotiei)
diferenta dintre anonimul de mine si tine este ca:pe mine nu ma stie nimeni(ptr ca sunt anonim),dar pe tine te stiu toti ca esti rasa de mangalitza,sau poate marele alb.ai avut o poza postata pe topicul tau cu geamanul tau pe masa.nu pot sa ii ghicesc rasa ptr ca era taiat in bucati.


D006

Citat din: 1997wolf din Mai 05, 2014, 05:55:35 PM
Atunci nu mai posta, oricum e posibil ca tu sa fi medic veterinar, cu siguranta nu esti DOCTOR. A fi DOCTOR inseamna a detine  titlul științific conferit în urma unui examen special și a unei teze, a fi posesor al unui asemenea titlu.  Adica, o persoană foarte pricepută într-un anumit domeniu, maestru.

  Așa este , nu am onoarea sa fiu in aceiași categorie cu doctor Victor Viorel Ponta . Prefer onestitatea rurala .