Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

cipik

Jumatate din ramele din stup trebuiau scoase, cele fara puiet, era prea rasfirata albina pe rame.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Kiwi Bee

Citat din: cipik din Martie 18, 2014, 11:19:15 PM
Jumatate din ramele din stup trebuiau scoase, cele fara puiet, era prea rasfirata albina pe rame.

Cu rezistentza incinsa se simtzeau can Hawaii.  =))

Cred ca chiar asta era ideea de a tine familia pe mai multe rame decit altfel ar putea ocupa(adica fara incalzire). Astfel mai multe rame sint pregatite pt regina iar aceasta va ponta in "sigurantza" caci era aprovizionat si hrana proteica...... deci "sezonul era in toi"  :nudie:    ...doar in acel stup.

Exista apicultori carora le place sa investeasca bani in albine pe timp de iarna.

Nelly88

Calul moare de drum lung si PROSTUL de grija altuia!!!!!! prin asta am spus tot!

pistol28

Daca inlocuiesti CALUL cu CAINELE vei obtine o vorba din BATRANI.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

PACO

lasati jignirile in seama altora si hai sa judecam logic,cum e mai bine: sa incercam o dezvoltare timpurie  sau sa bagam familii puternice la iernat si care au o dezvoltare mai tarzie dar exploziva ?

vranceanul

Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

mape 48-petru manea

Ultima varianta are mai multe avantaje

mape 48-petru manea

Vrancene ai fost mai iute de degete  :smile:

albinasebes

Unii au placerea de a combina pasiunile pe care le au si astfel apar tot felul de adaptari, sau idei, nu ca ar vrea sa propuna ca fiind profitabila o astfel de investitie. Cred ca e pura placere personala de a experimenta.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bio

Citat din: dragos2006 din Martie 12, 2014, 06:01:20 PM
Primele concluzii dupa iarna 2013-2014.
  Fiecare stupar trebuie sa-si faca un calendar propriu al lucrarilor de iarna in stupina....... Eu am reusit sa fac un calendar adaptat la conditiile climatice din zona mea.
.......
februarie , in jur de 15 ale lunii se intervine cu o turta energetica .
martie , in jur de 10 ale lunii se intervine cu o turta energo-proteica. Cand aceasta turta este pe terminate se incepe stimularea de primavara.
  In rest e munca la cooperativa munca in zadar...
......

....Dragosh ... :bravo:.
  Ca un sfat : Uita de datele calendaristice. Ia-ti drept  repere in a incepe hranirile proteice starea de vegetatie a anumitor plante, arbori din zona ta .

... sa inteleg ca shi experimentul de anul acesta cu proteica de la sfirsitul lui ianuarie este tot un rateu ?

.

....

Nelly88

Citat din: pistol28 din Martie 19, 2014, 07:15:12 PM
Daca inlocuiesti CALUL cu CAINELE vei obtine o vorba din BATRANI.
Nu mai stiam exact ce animal era dar ideea e aceiasi ...

ionel07196555

Citat din: Jimmy2011 din Martie 18, 2014, 10:32:57 PM
Cred ca se uita un factor esential in apicultura si anume selectia! Iarna pana la urma este un factor de selectie naturala. Si in jungla sunt mancate animale slabe,bolnave,batrane etc.
Referitor la filmulet, "puiet pe trei rame"..pfff...inseamna ca eu am pierdut notiunea de ce reprezinta si cum arata  puietul pe o rama. :qp:
Ce a ramas scris va dau dreptate ............. si multe comentari
  AM o intrebare ?????????
ati folosit asa ceva............. incalzirea ??????????
daca da spuneti ce va nemultumit

Jimmy2011

ionel07196555. Nu am folosit metoda cu incalzirea si nici nu o voi folosi. Consider ca albina are nevoie de repausul biologic natural  programat in ADN-ul ei. Eu fac selectie la albine dupa rezistenta la boli,la iernare, la curatenie, la harnicie,la blandete. Nu mentin in stare de coma sau vegetativa organisme care nu pot mai mult. Ce nu ajunge in sept la dezvoltarea dorita de mine, unific. Pana acum nu am avut probleme de iernare. Imi place sa iernez familii de albine...nu stupi.
Dvs ati incercat sa iernati si familii de albine?
Probabil privim apicultura din pdv diferite.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

ionel07196555

Normal ca facem apicultura diferit
Tare mult as fi vrut sa mai am pe linga cei 14 roi pe 2  >  5 rame inca vro 25 sa mai schimbam cite o regina sa luam de la o ,, familie " care nu merge sa dam la un roi care promite si sa desfintam familia prin epuizare
Sau poate 600 pe 2 in o cutie care au fost ajutati cu o sirma la curent
Multe diferente
eu sint doar la inceput ,nem de neamu meu nu a avut albine
singuri stupi in care am bagat nasu si mina au fost ai mei .
Primu stupar care lam adus sa ma ajute acum 4 ani pe 30 martie a scapat matca jos
si a inchis stupu si pinguinu adica eu lam si cinstit ca sa uitat in stupi miei
Deci incredere in stupari vecini ....................................................................
Practica bate teoria

D006

Citat din: bio din Martie 19, 2014, 10:37:08 PM
... sa inteleg ca shi experimentul de anul acesta cu proteica de la sfirsitul lui ianuarie este tot un rateu ?

  Initial asa era sa cred si eu dar acum la revizia de fond am observat diferenta . Cele stimulate in februarie deja au umflat bine . Numai ca reteta trebuie adaptata la zona mea . La anul stiu exact ce trebuie sa fac.