Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

paul1

Dragoshelu' ... am o intrebare !
Stiind "inapetenta"ta pentru "ciori vopsite", carpatinele autentice au inceput cu puietul la tine ?
La mine cele mai negrute nu au pic de puiet iar blondele-satene au puiet cam o jumatate de palma pe ambele fete ale unei rame, asta saptamana trecuta .

D006

  Urmareste ultimul meu clip si vei vedea exact cand au inceput cu puietul .  De 6 ani de cand filmez stupina nu am avut un februarie asa cald.

abeja

Citat din: Sparlici din Februarie 22, 2014, 09:25:18 AM
Spuneti-ne si nouă un repelant-două, vă rugăm

Un  bun  repelant este  esenta  de  trementina.Cu  cateva  picaturi  puse  la  urdinis  se  rezolva furtisagul.

SPYKAL

Citat din: Nedelcu Ionut din Februarie 22, 2014, 09:33:16 PM
Spykal,Data viitoare o sa vorbesc pe intelesul dumneavoastra! Sanatate.   
A fost o gluma stimate domn.  :D :D :P Imi pare rau daca nu s-a inteles exact mesajul.  :wink: :wink: Stima si respect!!!

elvis

Citat din: abeja din Februarie 23, 2014, 11:24:03 AM
Citat din: Sparlici din Februarie 22, 2014, 09:25:18 AM
Spuneti-ne si nouă un repelant-două, vă rugăm

Un  bun  repelant este  esenta  de  trementina.Cu  cateva  picaturi  puse  la  urdinis  se  rezolva furtisagul.
repelantele astea dacaimpiedica albinele hoate nu impiedica si albine din stup sa nu mai intre sau sa iasa afara din stup? intreb pt ca nu stiu sunt incepator
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Bătrânul

Citat din: elvis din Februarie 23, 2014, 12:09:10 PM
Citat din: abeja din Februarie 23, 2014, 11:24:03 AM
Citat din: Sparlici din Februarie 22, 2014, 09:25:18 AM
Spuneti-ne si nouă un repelant-două, vă rugăm

Un  bun  repelant este  esenta  de  trementina.Cu  cateva  picaturi  puse  la  urdinis  se  rezolva furtisagul.
repelantele astea dacaimpiedica albinele hoate nu impiedica si albine din stup sa nu mai intre sau sa iasa afara din stup? intreb pt ca nu stiu sunt incepator
Si eu intreb tot asa ?????? :uimit: :uimit: :uimit:

PACO

Voi ce alegeti sa va moara stupii sau pt. cateva ore sa nu mai intre nici o albina ?
Daca este un furtisag violent recomandat este chiar inchiderea stupilor.

jean_dobrita

Incercati si asta!!!..la nevoie o sa-mi fac si eu...sper sa nu am nevoie niciodata..ce ce doresc la toata lumea..sa nu aveti furtisag..am avut pe toamna la mine in stupina intre 2 roi..cel slab a ramas chel si hoatele au incarcat ramele la refuz cu miere....

captain bee

foarte interesanta aceasta forma de protectie....care ar putea fi explicatia eficientei ei ???? a mai folosit cineva acest procedeu ????

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

tatar ady

Am folosit si eu acest tip de gratie sau cum vreti sa-i ziceti in toamna cand faceam hraniri cu sirop.Efectul a fost f. mulumitor chiar nu ma asteptam,mult mai eficient decat orice am incercat inainte.

teoalbina

Interesant! Cei care au experimentat aceasta metoda au incercat cumva si cu instalarea la urdinis a unor colectoare de polen? Daca acestea (colectoarele) ar fi eficiente, pentru cei care le detin i-ar scuti de o munca in plus. Eu nu am incercat niciuna din variante...

D006

Cineva a declansat un furtisag pe un pavilion , colectoarele de polen au fost ineficiente . Treceau albinele prin gauri ca pe autostrada.

bio

Pentru a tempera, stavilii  un eventual furtisag folosesc motorina.

Intr-o cutie am motorina si cu ajutorul unei pensule dau cu motorina pe unde bat albinele hoate .
Am probleme in special cu remorca in care extrag miere .

teoalbina

Care sa fie totusi explicatia eficientei dispozitivului!? Sa fie oare o imagine suprapusa a leaturilor montate pe acele semirotunduri? - astfel incat albinele sa vada oarecum obturat urdinisul?! La exemplul prezentat am de facut o remarca: dispozitivul a fost montat abia a doua zi, dupa ce se mai potolise furtisagul. Ar fi interesant daca acel dispozitiv ar avea eficienta imediata si in cazul unui furtisag masiv, doar prin simpla montare la urdinis.