Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Dragos a intrat in forta si cu bune intentii  :bravo:----sa vedem mai departe  :P

pistol28

Citat din: dragos2006 din Octombrie 27, 2012, 08:28:10 PM
  Ma , in urma unei discutii cu stuparii de pe celalalt forum am ajuns la o idee  :uimit:  la primavara voi face un roi pe rame de trantor , sa vedem daca regina va ponta doar trantori sau - si albine lucratoare !

Productia de trantori asigurata 100%  :yes: :bravo:


Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

D006

   Ramele pt. asta sunt facute . la 1 martie voi introduce astfel de rame in mijlocul cuiburilor la familiile tata . Dar voi pastra 4 rame cu celule exclusiv de trantori  plus o rama goala pe care voi forma un roi intr-o casetina de 5 rame . Aproape de pe acum am curaj sa pariez ca din celulele de trantore vor fi zone de unde vor ecluziona albine lucratoare .
  Inca un experiment , tranzvazare in botca a unei  larve de trantore . sa vedem daca iese ceva sau ce va iesi !
  Dar pana atunci instalez un stup pe cantar pentru a vedea exact consumul de miere peste iarna .
  Sper sa experimentez si iernarea "la rece"
  proiecte sunt multe , idei asemenea .

nicu68

bine ai revenit dragose,si iti doresc numai bine tie si familiei tale,eu prin filmuletele expuse de tine am invatat multe despre albine,deci eu am luat doar binele de la tine, bagai mare :wink:

pharaonu75

Citat din: nicu68 din Octombrie 28, 2012, 02:52:49 PM
bine ai revenit dragose,si iti doresc numai bine tie si familiei tale,eu prin filmuletele expuse de tine am invatat multe despre albine,deci eu am luat doar binele de la tine, bagai mare :wink:

Pe Dragos trebuie sa-l citesti "printre randuri"...       
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

exarhu

 :welcome: D-l Dragos !Dottore!!!!!!!!!!!
La multi ani!  :hi:
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

tassevasi

Citat din: dragos2006 din Octombrie 28, 2012, 12:10:09 PM

  proiecte sunt multe , idei asemenea .

   Parca  ai mai incercat un experiment anul trecut .
  Dupa citre i-mi aduc aminte  vroiai sa organizezi cuibul si inpachetarea in asa fel sa nu mai scoti rame din stup pe timpul iernarii ,motivul probabil  volum mare de munca ,lipsa de  spatiu  etc , sunt f  curios daca ai obtinut    vreun rezultat  .
  Multumesc 
  Numai bine .

D006

  Am o groaza de "nebunii"  legate de apicultura .  Vreau sa fac numai cercetare , nu ma mai intereseaza bani pe miere sau fonduri europene , vreau doar apicultura pura si nimic mai mult.

D006

Citat din: tassevasi din Octombrie 28, 2012, 09:37:10 PM
Citat din: dragos2006 din Octombrie 28, 2012, 12:10:09 PM

  Dupa citre i-mi aduc aminte  vroiai sa organizezi cuibul si inpachetarea in asa fel sa nu mai scoti rame din stup pe timpul iernarii ,motivul probabil  volum mare de munca ,lipsa de  spatiu  etc , sunt f  curios daca ai obtinut    vreun rezultat  .
  Multumesc 
  Numai bine .


  Merge dar trebuie adaptat la conditiile de mediu specifice stupinei si ceva bani in buzunar .

G. Iulian


stefan1

#5620
Citat din: dragos2006 din Octombrie 28, 2012, 12:10:09 PM
   Ramele pt. asta sunt facute . la 1 martie voi introduce astfel de rame in mijlocul cuiburilor la familiile tata .
1. Dar voi pastra 4 rame cu celule exclusiv de trantori  plus o rama goala pe care voi forma un roi intr-o casetina de 5 rame . Aproape de pe acum am curaj sa pariez ca din celulele de trantore vor fi zone de unde vor ecluziona albine lucratoare .
  2.Inca un experiment , tranzvazare in botca a unei  larve de trantore . sa vedem daca iese ceva sau ce va iesi !
  3.Dar pana atunci instalez un stup pe cantar pentru a vedea exact consumul de miere peste iarna .
  4.Sper sa experimentez si iernarea "la rece"
  proiecte sunt multe , idei asemenea .

1. O sa castigi pariul. Si eu zic ca va scoate albine din acele celule. Problema este totusi ca daca are numai celule de trantori, acea colonie nu are deloc rezerve de pastura, ca albinele depoziteaza ff rar polen in celulele de trantori. O sa vezi ca inceqarca totusi sa ingroase peretii celulelor, ca sa le micsoreze volumul.
2. Si a doua merita a fi incercata. Stii ce iese intr-o familie bezmetica din ouale insamantate de reginele false (albinele ouatoare): o botca uneori foarte lunga, ca larva de trantor nu poata sa se mentina in pozitie verticala, si se departeaza de fundul celulei. Uneori larva cade sau este eliminata, uneori o capaceste dar larva moare si niciodata nu iese o matca de acolo. Nu stiu insa daca e acelasi lucru deca este un ou de trantor pus de o regina fecundata. Zic asta deoarece uneori se gasesc botce in fagurul crescator sau trase din masa celulelor cu puiet de trantori. Aici sunt discutii mai complicate.
3. Asta nu-i asa greu. Eu am permanent un stup pe cantar.
4. Ce-i aia iernare  'la rece'? Cumva fara protectie termica pe podisor?

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Bistriteanul

Citat din: stefan1 din Octombrie 29, 2012, 02:29:40 AM
2. Si a doua merita a fi incercata. Stii ce iese intr-o familie bezmetica din ouale insamantate de reginele false (albinele ouatoare): o botca uneori foarte lunga, ca larva de trantor nu poata sa se mentina in pozitie verticala, si se departeaza de fundul celulei. Uneori larva cade sau este eliminata, uneori o capaceste dar larva moare si niciodata nu iese o matca de acolo. Nu stiu insa daca e acelasi lucru deca este un ou de trantor pus de o regina fecundata. Zic asta deoarece uneori se gasesc botce in fagurul crescator sau trase din masa celulelor cu puiet de trantori. Aici sunt discutii mai complicate.

Asa-i. O botca cu larva de trantor e mai lunga si mai cilindrica, lunga tare de zici mama ce matca frumoasa o sa iasa, dar din asemenea botca nu ecluzioneaza nimic iar cand o rupi constati ca la varful ei este o lavra (cazuta) care nu s-a maturizat. Teapa!
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

D006

1) in casetina vor fi 4 rame de trantori si o rama goala pe care in principiu albinele ar trebui sa construiasca celule de albine lucratoare unde inclusiv sa depoziteze polen.
2) voi face tranzvazare din larva de trantore de 24 ore si dus in starter .   Succes cred ca voi avea cu ou de maxim 24 de ore decat cu larva de 24.
3) Stefane poti sa ne comunici consumul mediul lunar la tine in zona pe perioada de iernat ?
4) iernare la "rece"adica iernare pe rame pline de sus pana jos cu miere . daca e cald pe joi voi verifica familia in cauza sa vad daca i-am umplut toate ramele cu mancare.

bucovineanu

1) Rama goala va fi lucrata numai cu celule de lucratoare. Albinele vor incerca sa construiasca si alte rame cu celule de albine.
4) Familia cu rame pline va ierna excelent.

justy

4) Familia cu rame pline va ierna excelent


Aveti dreptate dl Bucovineanu, anul trecut am stimulat toate familiile la fel insa una a avut miere multa si a bagat siropul de erau full ramele (erau pregatite de iernat deci avea 6-7 rame). La un moment dat stiti ce au facut? Au inceput sa care mierea din centru pe ramele din exterior si chiar deasupra ingrosandu-le la maxim (au lungit celulele ). am ridicat o rama ca nu stiam ce se intampla si nu mi-a venit sa cred ce grea era si ce forma avea. Au iernat foarte bine. Asa ca hrana sa fie ca au ele solutii!